Skocz do zawartości

Opracowywanie zdjęć Słońca


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

Wielu z nas robi zdjęcia Słońca. A gdyby tak wyciągnąć z nich coś więcej? Przecież można określić liczbę Wolfa, typ plam i wiele innych danych. Wtedy nasze zdjęcia nabiorą większego sensu niż samo ich zrobienie. Temat ma być taka wprawka do opracowywania naszych zdjęć. Sam nie mam doświadczenia w tym temacie więc podejćmy do tego w formie pytań. Chciałbym aby z tego tematu wyszedł taki poradnik opatrzony ilustracjami na podstawie zdjęć. Zawsze to lepiej przemawia niż sama sucha informacja dotycząca plam, grup i ich klasyfikacji.

Kolega Antoni na podstawie zdjęcia z tematu http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/47-slonce-na-dzis/?p=100915 i napisał "Piękne grupy. Masz 7 grup razy 10 plus ilość plam we wszystkich grupach,pory też traktuj jako plamę."

Zamieszczam zdjęcie z zaznaczonymi grupami i pytanie czy dobrze je zinterpretowałem. Drugie zdjęcie jest puste do zaznaczania i odpowiadania na dany problem.

post-10-0-16007100-1431620419_thumb.jpgpost-10-0-82206700-1431620428_thumb.jpg

  • Like 1

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaznaczyłem na zdjęciu jaka powinna być kolejność grup a obok klasyfikację tych grup oraz ilość plam w grupie według mojego zliczenia. Tak więc Liczba Wolfa na ten dzień wynosi  W=178.

post-439-0-03359500-1431627249_thumb.jpg

  • Like 6

Pozdrawiam:)

 Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka.

Moja strona: astroantoni.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli kolejność grup powinna być od prawej góra i liczona do lewej na przemian: góra-dół-góra i tak dalej. W grupie 3 naliczyłeś 7 plam mi wychodzi 6?

post-10-0-15707000-1431628631_thumb.jpgpost-10-0-96314900-1431628673.jpg

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widnieje w półcieniu 4 plamy kierunek północno wschodni. A co do kolejności to jest pokazane na tym konkretnym zdjęciu ,ale gdybyśmy na następny dzień robili obserwacje i pokazały się nowe 2 grupy jedna po stronie zachodniej a druga w centrum tarczy to kolejny numer 8 przypadnie tej po stronie zachodniej a 9 centrum. Same obserwacje słońca są bardzo ciekawe, obliczanie powierzchni plam , współrzędne plam, typy grup, wykresy aktywności , bardzo piękny wykres przypominający skrzydła motyla zwany inaczej Wykresem Motyla taki jak poniżej itd. 

post-439-0-97297700-1431630243_thumb.jpg

Pozdrawiam:)

 Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka.

Moja strona: astroantoni.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mamy zgubę. A co ze współczynnikiem k?

post-10-0-09876700-1431630159_thumb.jpgpost-10-0-62969600-1431630151.jpg

Wzór na liczbę Wolfa.

R=(10g+p)k

R- liczba Wolfa

g- liczba grup plam

p- liczba wszystkich plam, zarówno pojedynczych jak i należących do grupy

k- przyjmujemy, że współczynnik k =1

Współczynnik k zawsze jest jako 1?

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 k- to statystyczny współczynnik korygujący stosowany przez  centrum koordynacyjne, które koordynuje i analizuje obserwacje. Korekta uwzględnia warunki atmosferyczne oraz rodzaj instrumentu obserwacyjnego (np. teleskop, lornetka), a wartość współczynnika to zwykle mniej niż 1. W ramach niniejszego działania możemy stosować k = 1.

Pozdrawiam:)

 Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka.

Moja strona: astroantoni.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to już wiemy dużo więcej.

Kolejny wpis zrobię po wyliczeniu samodzielnie wszystkich zawartych w temacie zagadnień. I poddam je weryfikacji/sprawdzeniu czy dobrze pojąłem lekcję.

Zapraszam tez innych do wyliczania i w tym temacie postaramy się przeprowadzić analizę wyników.

Mam nadzieje że kolega Antoni poświeci trochę swojego czasu na zweryfikowanie zadań praktycznych.

Dzięki.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widnieje w półcieniu 4 plamy kierunek północno wschodni. A co do kolejności to jest pokazane na tym konkretnym zdjęciu ,ale gdybyśmy na następny dzień robili obserwacje i pokazały się nowe 2 grupy jedna po stronie zachodniej a druga w centrum tarczy to kolejny numer 8 przypadnie tej po stronie zachodniej a 9 centrum. Same obserwacje słońca są bardzo ciekawe, obliczanie powierzchni plam , współrzędne plam, typy grup, wykresy aktywności , bardzo piękny wykres przypominający skrzydła motyla zwany inaczej Wykresem Motyla taki jak poniżej itd. 

Tak dla scislosci.... Wykres ten nazywamy Wykresem Motylkowym, ew. Diagramem Motylkowym, a nie Wykresem Motyla :)

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielu z nas robi zdjęcia Słońca. A gdyby tak wyciągnąć z nich coś więcej? Przecież można określić liczbę Wolfa, typ plam i wiele innych danych. Wtedy nasze zdjęcia nabiorą większego sensu niż samo ich zrobienie.

 

Świetny temat. Właśnie z takiego założenia wyszliśmy organizując słoneczny konkurs na łamach Proximy. Staramy się namawiać ludzi do głębszej analizy zdjęć i próby zrozumienia zjawisk, które zarejestrowali fotografując Słońce. To naprawdę wciąga.

W ostatnim numerze biuletynu opublikowaliśmy też artykuł o klasyfikacji plam, grup itp, podparty obrazami z przykładowymi klasyfikacjami autora. :)

 

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To lecim dalej.

Pierwsza czynność to zidentyfikowanie ile mamy grup plam.

Czy dobrze określiłem i zidentyfikowałem ilość grup plam?

Po lekturze tematu wyszło mi 8 grup?

post-10-0-26328600-1431790343_thumb.jpg

  • Like 1

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za weryfikację. Jutro postaram się policzyć ile plam jest w danej grupie i sklasyfikować grupy.

I tez będę prosił o weryfikację.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klasyfikacji plam słonecznych jest wiele: bo i Beck'a czy Waldmeiera, jak i liczba grup g czy liczba plam f. Wszystko jest elegancko krótko i zwięźle opisane w "Vademecum Obserwatora Słońca" Krzysztofa Szatkowskiego, gorąco polecam :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, Vademecum wiele spraw wyjaśnia, choć w kontekście nauki obserwacji ma swoje słabsze strony. Wynika to z faktu, że np. Vademecum nie zawiera czegoś bardzo istotnego - a mianowicie przykładów ilustrujących np. identyfikację i klasyfikację grup, czym zająłem się zresztą w ostatniej Proximie. Temat wróci zresztą w następnych biuletynach i na ile moja skromna wiedza pozwoli, spróbuję pewne rzeczy wyjaśnić, bądź wskazać moim zdaniem sensowne rozwiązania w przypadkach kuriozalnych i nietypowych. To doświadczenie z tymi artykułami może nam się przyda w TOS-ie przy ewentualnej pracy nad nowym wydawnictwem. Niemniej, pomijając te niuanse, Vademecum Krzysztofa Szatkowskiego warto polecić. Zawiera ono podstawy potrzebne do wypracowania solidnego warsztatu obserwacyjnego.

W kontekście powyższej dyskusji dodam też, że klasyfikowanie grup plam nie jest prostą sprawą, gdyż sporo zależy od warunków, od sprzętu, powiększenia, a nawet subiektywnej oceny obserwatora i stosowanej techniki obserwacji (szkic, fotografia, obserwacja wizualna). Przeglądając czasem strony profesjonalnych obserwatoriów, gdzie są zamieszczane ich własne klasyfikacje, czasem okazuje się, że są rozbieżności między obserwatoriami w kwestii klasyfikacji tej samej grupy. Czasem są to przypadki trochę zaskakujące, zawierające ewidentne pomyłki, a czasem różnica miedzy obydwoma klasyfikacjami jest uzasadniona. Wystarczy bowiem kilka godzin różnicy między obserwacjami i grupa po prostu zmienia swój kształt. Dlatego najlepiej sobie wyjaśniać wszystko na podstawie konkretnego rysunku czy zdjęcia, zwłaszcza dobrej jakości, gdzie wszystko jest ostre. Bo na rozmytym zdjęciu, a takich jest sporo na forach, niewiele można ustalić.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)