Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop - Newton czy Dobson?


Rafix

Rekomendowane odpowiedzi

.......... Co lepsze? Zdjęcie na statywie fotograficznym z idealnymi gwiazdkami (lecz max 1.5 sekundy naświetlania), czy 20 sekund z takimi gwiazdkami, które można łatwo poprawić? :)

Co lepsze ??....

Czasy rzędu minuty, 2, 3 itd. z nieporuszonymi pięknymi gwiazdkami,  a takich mamy mnóstwo, przejrzyj dział Astrofotografia, ze statywu, przy pomocy montaży EQ3-2 za naprawdę niewielkie pieniążki. I nie tylko gwiazdki nie poruszone ale pięknie uwidocznione obiekty główne :)

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram Jacka. Gwiazdki gwiazdkami - je widac mimo poruszenia bo sa jasne, ale pamietaj ze ta M27 tez Ci rozmylo i duzo tym tracisz.

  • Like 1

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co lepsze ??....

Czasy rzędu minuty, 2, 3 itd. z nieporuszonymi pięknymi gwiazdkami,  a takich mamy mnóstwo, przejrzyj dział Astrofotografia, ze statywu, przy pomocy montaży EQ3-2 za naprawdę niewielkie pieniążki. I nie tylko gwiazdki nie poruszone ale pięknie uwidocznione obiekty główne :)

Ależ oczywiście. Ale jest to alternatywa dla osób, które nie posiadają montażu i nie mają na niego pieniędzy (co prawda ja już nazbierałem). To jest tylko próba ile maksymalnie można wycisnąć ze statywu fotograficznego.

 

I czy przeczytałeś, że to jest crop ze zdjęcia (1/4 powierzchni kadru, które całkowicie ma 5184x3456) i zwykle wstawia się ogólne zdjęcie (a nie wycinek jak wyżej) w rozmiarze tylko 1500x1000 (nie ma potrzeby większego, zresztą zależy od chęci i oceny fotografującego)? Dla mnie w zupełności wystarcza, gdyż po zmniejszeniu gwiazdy mają już tak małe rozmiary, że nie widać tego poruszenia. Zresztą to zdjęcie to surówka, o którą prosił ceszka. Ja nic nie powiedziałem, że jest to finalne zdjęcie. Co więcej, ogniskowa 300mm nie nadaje się do mgławic planetarnych, tylko do bardziej szerokich kadrów. M27 to tylko test. No może gdybym zrobił fotkę M31, która zajmuje kadr całkowicie, zmieniłaby opinię o pozytywnych wynikach tej metody. Jestem w tym nadal początkujący i nigdy nie udało się jeszcze zrobić fotki z nieporuszonymi gwiazdami powyżej 2 minut (na EQ3) z 300mm. Każdy się cieszy z tego, ile wycisnął ze własnych sił. Ten, który posiada niezły teleskop Takahashi na mocnym montażu ASA i cieszy się z osiągnięcia zasięgu 23 mag tak samo ja, kiedy swoim sprzętem dojdę do 16 mag. No o ile komuś jeszcze zależy na zasięgu, czy ogólnym odbiorze fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w tym nadal początkujący i nigdy nie udało się jeszcze zrobić fotki z nieporuszonymi gwiazdami powyżej 2 minut (na EQ3) z 300mm.

No to coś robisz źle, bo z 300mm klatki 5 minut to nie problem, a jak się postarasz, masz dobrze wyregulowany i ustawiony montaż to i 8-10 minut wyciągniesz. Tak miałem z HEQ5, a poza udźwigiem chyba nie wiele się te montaże różnią w kwestii prowadzenia. Chińczyk to chińczyk.

BTW, 5 minut to chyba Janusz Wiland wyciąga ze swojego wynalazku, FASTRON się nazywa :)

  • Like 1

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak długich nie dam rady, gdyż z mojego miejsca obserwacji świateł jest tyle, że przy 60s histogram już sięga blisko połowy. Napęd działa tylko z bezpośrednim zasilaniem. Nie chciałbym wydawać pieniędzy na akumulatory (+100 zł), jeśli za miesiąc chcę przenieść się na Star Adventurera.

I mam pytanie. Dlaczego mnie zniechęcacie do astrofotografii już na samym starcie? Każdy zaczyna na własny sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I mam pytanie. Dlaczego mnie zniechęcacie do astrofotografii już na samym starcie? Każdy zaczyna na własny sposób.

A skąd Kolego Szanowny taki wniosek ??

Przecież pokazujemy Ci alternatywne rozwiązania, za małe pieniążki, pokazujemy fotografie, na których naprawdę można zawiesić oko :)

Czy chciałbyś abyśmy Ci napisali - piękna astrofotografia ???

Chyba nie, bo tak nie jest i chyba nie tędy droga. Przykre że tak to odbierasz.

Jeśli było by tak jak piszesz, post przeszedł by raczej bez echa. Będzie dobrze jeśli skorzystasz z porad. Każdy z nas zaczynał od niczego ale dzięki forum jest coraz lepiej i dzięki prawdzie a nie lukrowaniu.

Powodzenia w astro-foto :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to zniechecamy? Gdybym Cię chciał zniechęcić, to bym napisał "Więcej niż 2 minuty nie wyciągniesz, bo EQ3-2 to gunwo". A tak nie jest, i piszę, że się DA, a to przecież zachęca ;) z reguły robimy coś, co wg innych jest niemożliwe, a jeśli inni Ci mówią, że to możliwe, to nie pozostaje Ci nic innego jak tylko próbować!

Odnośnie meritum - napisałeś, że nie udało Ci się powyżej 2 minut z nieporuszonymi gwiazdami. Ograniczenie jakie wprowadza zaswietlenie miejscówki jest ważne, nawet bardzo, ale nie ma między nimi związku

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu pytam, czy mogę poruszać teleskopem w prawo/lewo za pomocą tych uchwytów, a nie za pomocą tuby :)

Jeśli stoisz z tyłu teleskopu, to możesz chwycić za te uchwyty i wymierzyć w azymucie na celowany obiekt na niebie jak armatą, a później ustawić tubę góra/dół.

Ja częściej siadam na rozkładanym krzesełku, łapię lewą ręką za górę tuby, prawą za montaż lub dół tuby (mam newtona 7,4 cala, czyli ciut mniejsz tubę niż 8 ) i okiem przy lunetce ustawiam na obiekt kręcąc prawo/lewo, góra/dół :)

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda, nie posiadam lunetki biegunowej, dlatego pozostaje mi tylko metoda dryfu. Chciałem tylko pokazać, że można sfotografować "coś więcej" dzięki specjalnemu mechanizmowi, którego nie jest ciężko zdobyć. Stworzenie na przykład FASTRONa wymaga trochę czasu i poświęcenia, a gumkę recepturkę można zdobyć... idąc już do kuchni :) Właściwie to wróćmy do pierwszego postu w tym temacie. Przecież rozmawiamy o czymś innym, niż autor zamierzał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)