Skocz do zawartości

Czy to galaktyka Andromedy?


Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli spojrzymy dokładnie na północ, nad siebie, i DELIKATNIE obrócimy głowę na wschód, ujrzymy gwiazdozbiór Żyrafy (mam nadzieję, że dobrze zlokalizowałem). Ale jeśli "pójdziemy" głową jeszcze DELIKATNIE na wschód to, już przez lornetkę, ujrzymy biały obłok. Czy to już galaktyka Andromedy czy jeszcze nie? Wg stellarium, wspomniana galaktyka powinna być nieco niżej. Na papierowej mapie w ogóle nie umiem tego zlokalizować. 

 

Ciężko mi to też opisać. Może w ogóle źle zlokalizowałem Żyrafę (choć jestem niemal pewny, że to Żyrafa). Obiekt znajduje się delikatnie na wschód, lekko w "dół" od niej.

 

Niemniej jednak ten obłok widoczny jest przez lornetkę (gołym okiem niewidoczny, ale może przez jasność - nie dość, że księżyc, to dodatkowo teren nie jest jakiś bardzo ciemny). Znajduje się mniej więcej na południowym wschodzie; godzina 2:00; Śląsk (Tąpkowice, 50*26'52" N 19*0'54" E)

 

Niestety warunki (oświetlenie) nie są zbyt przyjazne, przez co widzę jedynie niewielki obłok (okular 25mm; w 10mm też jest widoczny, ale znacznie mniej wyraźny), być może jest to coś ciekawszego.

 

Czy jest to galaktyka Andromedy czy może zupełnie inny obiekt?

Synta 10" rozsuwana + Discovery 10x50

Okulary:
zestawowe: 25mm, 10mm
ES: 6,7mm
Pentax: XW 5mm

 

Filtry: O-III, polaryzacyjny Orion (1-40%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Stellarium, wczoraj nawet się pokusiłem o zabranie lapa ze sobą (program w trybie nocnym). I tak było tak jasno, że... :|

 

Wciąż wydaje mi się, że widziałem ten obiekt trochę wyżej (bliżej Żyrafy). Ale może to tylko złudzenie, może program mi takie przybliżenie zrobił (nie miałem myszki, a na touchpadzie nie mogłem przybliżać), może mi się tylko tak wydaje.

 

Tak czy owak to mogła być galaktyka Andromedy, na razie wszystko na to wskazuje. Jak dziś warunki pozwolą to zapoluję jeszcze raz. 

Synta 10" rozsuwana + Discovery 10x50

Okulary:
zestawowe: 25mm, 10mm
ES: 6,7mm
Pentax: XW 5mm

 

Filtry: O-III, polaryzacyjny Orion (1-40%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Stellarium, wczoraj nawet się pokusiłem o zabranie lapa ze sobą (program w trybie nocnym). I tak było tak jasno, że... :|

 

Wciąż wydaje mi się, że widziałem ten obiekt trochę wyżej (bliżej Żyrafy). Ale może to tylko złudzenie, może program mi takie przybliżenie zrobił (nie miałem myszki, a na touchpadzie nie mogłem przybliżać),

Warto jak się ma jakiś program ,,obczaić" jego wszystkie funkcje i skróty klawiszowe, twórcy najczęściej o to zadbali, są pokazane....

Aby przybliżyć zaznaczony obiekt wystarczy nacisnąć klawisz  /

Ale wzięcie na obserwacje laptopa czy tablet to porażka :( Wydrukuj sobie mapki ze Stellarium ,,normalne", ze zbliżeniem - jakie chcesz. kiedyś Ci linkowałem na FA jak to się robi.. Czas troszkę poczytać - 8 miesięcy jesteś już na Forum, oj młodzieży czemu Wam tak trudno czytanie przychodzi ?? Wszystko na tacy trzeba podać :(  http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/13-stellarium/page-2

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm :P

MBwfw7o.jpg

 

Dopiero jak zlokalizowałem galaktykę to odpaliłem lapa, bo coś mi się nie zgadzało (to takie malutkie i niepodobne, ale może przez okrutną jasność. Ewentualnie widziałem M110. Dziś zapoluję raz jeszcze). 

 

Niemniej jednak byłem pod wrażeniem! :)

Synta 10" rozsuwana + Discovery 10x50

Okulary:
zestawowe: 25mm, 10mm
ES: 6,7mm
Pentax: XW 5mm

 

Filtry: O-III, polaryzacyjny Orion (1-40%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi ta Żyrafa nie pasuje. Jej tak naprawdę to prawie nie widać gołym okiem ;)

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm :P

Dopiero jak zlokalizowałem galaktykę to odpaliłem lapa, bo coś mi się nie zgadzało (to takie malutkie i niepodobne, ale może przez okrutną jasność. Ewentualnie widziałem M110. Dziś zapoluję raz jeszcze). 

 

 

Przestań z tym pokazywaniem języka bo mnie ....

Jak można pomylić M110 z Galaktyką Andromedy ??

Na mapce w domu lub w Stellarium zlokalizuj sobie M31 - to jest Galaktyka Andromedy, wielka jak smok na ilustracjach bajek dla dzieci. To jeden z tych obiektów, które gołym okiem można wypatrzeć...

 

post-476-0-65050100-1436099179_thumb.jpg

 

post-476-0-59930000-1436099209_thumb.jpg

 

post-476-0-77021800-1436099233_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszej nocy mimo Księżyca M31 była doskonale widoczna w lornetce 8,5x32, nie sposób ją przeoczyć gdy się na nią natrafi. Zrób tak jak radzi ivonia, zacznij od Kasjopei.

  • Like 1

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)