Skocz do zawartości

Kolejny raz to samo...aczkolwiek


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów:)

 

Nazywam sie Darek i prosiłbym o poradę starych wyjadaczy z forum odnośnie zakupu pierwszego teleskopu. Wiem ,że temat był wielokrotnie powielany i uwierzcie mi przekopałem całe forum ale zawsze uważam że praktykant zawsze wie lepiej od teoretyka:) Otóż moja prośba to nie jest nic nowego jak tylko pomoc w wyborze pierwszego teleskopu. Nowicjuszem z astronomi jestem kompletnym ale za to astronautyka i historią podboju kosmosu interesowałem sie od małego potem poznałem rajdy samochodowe a teraz mam mała przerwa w rajdach więc mam czas zrealizować kolejne marzenie dotyczace teleskopu:)Ale będąc bardziej szczegółowy.Potrzebuje teleskopu do obserwacji:

 

-miasto ale nie z balkonu po drugiej stronie ulicy mam park na wzgórzu(balkonu nie posiadam)

-wyjazdy w teren raz w miesiącu napewno

-mobilność nie jest najważniejszą cechą ponieważ jestem moblilny

- cena powinna sie zamknąć w 1000zl

Aktualnie mieszkam w Sydney ale za pare lat planuje powrót do Polski:) Prosiłbym o małe podpowiedzi co do teleskopu oraz tego jakie obiekty przez ten teleskop zobacze na Australijskim niebie. Pozdrawiam serdecznie. Oczywiscie zakup rozwazam na Australijskim ebay.com.au ale nie import z chin.Liczę na waszą pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znawców nieba południowego tu zbyt wielu nie ma ;)

A co do sprzętu - na Twoim miejscu kupiłbym używany SCT 8 cali. Nie wiem jak kształtują się ceny takiego sprzętu na australijskich giełdach, ale miałbyś uniwersalny, mobilny teleskop o dużych możliwościach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....

A co do sprzętu - na Twoim miejscu kupiłbym używany SCT 8 cali.

Tak, to bardzo trafna podpowiedź tylko musiał byś zwiększyć budżet...

W Polsce na giełdach około 2000 zł na zachodzie można taniej np. w USA.

Tu jest piękna rureczka, wziąć samą i do tego montaż klasy EQ5 https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=35909

Z reduktorem f6,3 DSki, bez US Twój :)

 

P.S. A tu masz Kolegę z naszego forum też Kangurka z Perth  ;)  http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/user/3087-janp/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie i dziękuje za wszystkie podpowiedzi :) Przeszukałem giełdy w celu zlokalizowania SCT8 ale niestety używany nie wchodi w grę ponieważ to mój pierwszy teleskop nie jestem obeznany w temacie, nie bardzo wiem na co uważać przy zakupie używki oraz jeżeli już znalazłem to bym musiał leciec samolotem do innego miasta wiec ekstra koszty;/ a USA odpada ze względu na złe doświadczenia z sciaganiem rzeczy z USA;) ale przekopałem troche sklepów z teleskopomi w Sydney i znalazłem 3 które mnie zainteresowały o prosił bym was o opinnie

 

1http://www.ozscopes.com.au/reflector-telescope-celestron-astromaster-130eq-motor-drive.html

2http://www.ozscopes.com.au/skywatcher-sw135-reflector-telescope.html

3http://www.ozscopes.com.au/celestron-astromaster-130eq-telescope.html

 

a tu na koniec podsyłam link sklepu http://www.ozscopes.com.au/telescope/all-telescopes może coś innego:) Pozdrawiam Serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 ale przekopałem troche sklepów z teleskopomi w Sydney i znalazłem 3 które mnie zainteresowały o prosił bym was o opinnie

No kurcze.. nie poczytałeś tematów z działu pierwszy teleskop..... :(

Podlinkowane przez Ciebie teleskopy to wszystko Newtony 130 na marnych montażach paralaktykach... i niezbyt (delikatnie pisząc) dobrych parametrach optycznych. Poczytaj inne tematy w tym dziale, bardzo niewygodnie się obserwuje niebo przez takowe konstrukcje montaży.

Stosunkowo nieduży (gabarytowo) a da Ci dużo satysfakcji to  http://www.ozscopes.com.au/skywatcher-6-dobsonian-telescope.html

Reszta ze wskazanego sklepu znacznie przewyższa Twój budżet :(

Przy zakupie używki, jeżeli jest to teleskop lustrzany najważniejsza jest jakość luster. Czy brak wżerów, znacznych rys.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A myślałem że podłapałem co nie co w temacie:) Dzięki JackuE za linka bardzo mi pomógł ale chodzi mianowicie o jeszcze jedna kwestia mianowicie transport ponieważ jak pisałem nie posiadam balkonu a do obserwacji mam zaciemniony park po drugiej stronie ulicy wiec spacerek z 25 kg bedzie troche męczocy a druga rzecz miejsce obserwacji po za miastem wymaga też przejscia około 300m i nie wiem jakie jest podłoże stad montaż paralyktyczny;/ i jestem teraz w kropce.. Kolejna rzecz  polecony przez Ciebie teleskop może byc tym idealnym ponieważ , może przeprowadzę się w niedłumi czasie do mieszkania z balkonem albo i nie zycie imigranta...ale to off topic. Tak czy owak uciekam czytać forum dalej:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A myślałem że podłapałem co nie co w temacie:) Dzięki JackuE za linka bardzo mi pomógł ale chodzi mianowicie o jeszcze jedna kwestia mianowicie transport ponieważ jak pisałem nie posiadam balkonu a do obserwacji mam zaciemniony park po drugiej stronie ulicy wiec spacerek z 25 kg bedzie troche męczocy a druga rzecz miejsce obserwacji po za miastem wymaga też przejscia około 300m i nie wiem jakie jest podłoże stad montaż paralyktyczny;/ i jestem teraz w kropce.. Kolejna rzecz  polecony przez Ciebie teleskop może byc tym idealnym ponieważ , może przeprowadzę się w niedłumi czasie do mieszkania z balkonem albo i nie zycie imigranta...ale to off topic. Tak czy owak uciekam czytać forum dalej:)

Skąd Ty tę wagę wziąłeś ???

Sama tuba o wymiarach 150mm na 1000mm waży 6 kg a montaż Dobsona (podstawa) 12 kg. Rureczka pod pachę a podstawa w rączkę. O podłoże się nie martw, jak krzywe podłożysz cegłę - poważnie.

Od razu uprzedzam, ze balkon dla komfortowej obserwacji musi być minimum 2x2 metry

http://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-6,d734.html

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sct8" to 5kg. Nie ma wiele do dźwigania,

Tak, tylko za 1000 zł - (tyle na sprzęt przeznaczył) go nie kupi no i dolicz montaż klasy EQ5 bo musi na czymś betoniareczka siedzieć -  około 1200 zł....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK Dzięki wszystkim za pomoc i cierpliwość do poraz setnego razu wałkowanego tematu;) Wiec tak przemyślałem sprawe z Dobson zostaje przy nim sprawa podłoża rozwiązana( Wystarczy mi płyta osb zaimpregnowana z regulowanymi nózkami coś na wzór tych jak w lodówce tyle ,że użyje specjalnych od mebli biurowych) I moje ostatnie pytanie lepiej kupic Dobsona6 plus dodatki czy odrazu 8 bez dodatków.??? Swoją droga Australijskie ceny są wyższe niż  Polskie nawet po przeliczeniu ale za to koszt przesyłki jest masakryczny;/ Mam pytanie jeszcze na boku czy są tutaj forumowicze z okolic Warszawskiego pruszkowa albo podkowy leśnej;> Jescze raz dziękuje wszystkim za Pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024