Skocz do zawartości

Pod wrześniowym niebem.


Grzesiek

Rekomendowane odpowiedzi

Jest prostszy sposób na szybką walkę z parą wodną - zarzuć lornetkę na szyję i wrzuć pod bluzę/kurtkę na dosłownie kilka minut. Co prawda lornetki tych rozmiarów ważą po 2-2.5kg ale na krótką metę nie przetrącą karku. W międzyczasie przydaje się druga lornetka do obserwacji żeby się nie nudzić, najlepiej też na statywie lub z krzesełka/leżaczka bo obserwacje dowolną lornetką z ręki i dodatkowo ponad 2kg kolosem na szyji nie należą do tych z gatunku łatwych i przyjemnych :P

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest prostszy sposób na szybką walkę z parą wodną - zarzuć lornetkę na szyję i wrzuć pod bluzę/kurtkę na dosłownie kilka minut. Co prawda lornetki tych rozmiarów ważą po 2-2.5kg ale na krótką metę nie przetrącą karku. W międzyczasie przydaje się druga lornetka do obserwacji żeby się nie nudzić, najlepiej też na statywie lub z krzesełka/leżaczka bo obserwacje dowolną lornetką z ręki i dodatkowo ponad 2kg kolosem na szyji nie należą do tych z gatunku łatwych i przyjemnych :P

Samo odkręcanie jej od żurawia kiedy palce są czasem zgrabiałe już jest wyczynem  ;) . Mam pod ręką trochę ekranów cieplnych do kaloryferów. Może odrośnik z tego coś pomoże? Ktoś próbował?

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Następnie, bez większych problemów, wyłowiłem kolejną gromadę, oznaczoną w Pocket Sky Atlas jako Harvard 20. Choć jej rozmiar kątowy to ok. 6,0? [2], to w porównaniu do M71 (7,2?) [1], wydawała się być sporo mniejsza. Widoczna jako rozmyta plamka, chyba z 2 jaśniejszymi gwiazdami (nie wiem czy należą do gromady).  Obie wymienione  gromadki w jednym kadrze, to naprawdę widok dający sporo radości (...)

Niedawno też w jednym kadrze złapałem M71 z Harvard 20, choć na zdjęciu jeśli nie wiadomo czego się szuka, to ta druga gromada może łatwo umknąć :) Zdjęcie przedstawia obszar około 1.5x1.0 stopnia. Jedna ekspozycja 5 minut.

post-1260-0-87721700-1441633914_thumb.jp

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno też w jednym kadrze złapałem M71 z Harvard 20, choć na zdjęciu jeśli nie wiadomo czego się szuka, to ta druga gromada może łatwo umknąć :) Zdjęcie przedstawia obszar około 1.5x1.0 stopnia. Jedna ekspozycja 5 minut.

 

To fakt, ale sądzę, że na Twoim zdjęciu, na którym pozwoliłem sobie "pomazać", chyba ją dobrze zaznaczyłem  :) . Widoczne są też raczej te 2 jaśniejsze gwiazdki, o których wspomnialem. Pamietam też doskonale ten układ na prawo od M71, jakby taka miniatura konstelacji Strzały. Naprawdę fajny kawałek nieba.

post-3931-0-03411300-1441636486_thumb.jp

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Udało mi się właśnie wyrwać prawie 2 godzinki pod ciągle wrześniowym niebem. Choć trzeba przyznać, że Plejady coraz wyżej... Tym razem nie było nawet najmniejszego śladu wilgoci. Ciepły, momentami nawet zbyt silny, wiatr załatwiał całą robotę. Ale to, bynajmniej, nie koniec frustracji. Dziś doszedłem do wniosku, że w kierunku południowym, nie ma sensu u mnie kierowac lornetki niżej niż 30-40 stopni. Kielce i jeszcze parę wiosek po drodze, skutecznie zaświetlają ten fragment nieba. Nie widziałem nic, co by mogło nawet w jakiś sposób dawać złudzenie M72, M73, nie mowiąc już o Mgławicy Ślimak. Nic! A miałem nawet trudności w dostrzeżeniu gołym okiem gwiazd ok. 4,5mag. Można zwątpić...

 

Czy ktoś w promieniu 1-2 godz. jazdy od Kielc byłby skłonny pokazać "swój" piękny kawałek nieba w kierunku południowym i poobserwowac razem? ;)

 

Aha, są szanse na NGC7662 (Blue Snowball) w lornetce 15x70?

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)