Skocz do zawartości

Prawidłowy backfocus dla TS Flattener 2,5 cala


AWE

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem w trakcie zmieniania konfiguracji mojego refraktora (Omegon APO 126) zastanawiam się nad zamówieniem odpowiedniej złączki do połączenia kamery i TS flattenera 2,5 cala.  Ogniskowa wynosi 902 i według TS prawidłowy backfocus  dla tego zakresu ogniskowych 810 ? 950 wynosi 88 mm.

Mamy pytanie jaką złączkę zamówić czy skonstruować taką regulowaną w pewnym zakresie czy od razu docelową na 88 mm. Wiem że korektory komy do Newtonów są bardzo czułe, zmiana odległości o  0,5 mm a już widać różnicę. Słyszałem że flattenery są mniej czułe.

Jakie są wasze doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki flattener miał Jacek - może coś doradzi. Ja mam w moim refraktorze FF/FR 0.79x i przy optymalnej odległości 55mm ustawienie jej na 57mm dawało nie tylko koślawe gwiazdki w rogach, ale też zmiękczone w środku kadru. Więc jest to dość czułe, ale to pewnie zależy też od konstrukcji, bo flattener bez redukcji może być bardziej tolerancyjny.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie taki miałem i w jego opisie na stronie TS były przedziały w mm pod konkretną rurkę od krawędzi flattenera do matrycy kamerki, przy moim Apusiu 90/600 ta odległość wynosiła 101mm i idealnie się sprawdziła.

Dorabiając na zamówienie złączkę oczywiście musisz uwzględnić (odjąć) wszelkie redukcje czy koło filtrowe.

Natomiast jeśli robisz regulowana to + - 5mm w zupełności wystarczy. Moja miała 63mm (nawet mi została).

Edytowane przez JacekE

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info, zamawiam jedną nie regulowaną.

Jolo,

Używasz reduktora TS PHOTO LINE x0.79 dwucalowego czy trzy calowego, jak krzywizna pola?

Zastanawiam się nad zakupem tego reduktora ale nie wiem czy będzie dobry. Potrzebuję korekcji full frame.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam trzycalowego, na matrycy 8300 i APS-C daje radę aż do narożników, ale nie miałem w końcu okazji przetestować go na pełnej klatce niestety.
To ten model http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6085_TS-PHOTOLINE-3--0-79x-Reducer-4-element-for-Astrophotography.html
PS - tutaj przykładowa klatka z Atika383 http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/8048-ts-photoline-130-f7/&do=findComment&comment=109272

 

Edytowane przez jolo

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem takie info na stronie APM.

Practical experience has demonstrated that the flattener has a large tolerance for deviations from the ideal distance. 5% deviation does not cause any deterioration of the image quality in an APS-sized sensor (DSLR). For smaller sensors (CCD) somewhat larger deviations may be acceptable, but please keep in mind the higher resolution of many CCD cameras which in turn suggests that the distance should be kept as precisely as possible. The main tests have been made with a Digital SLR camera with a 15.1mm x 22.7mm sensor.

Czyli różnice w odległości do 5% nie stanowią problemu dla matryc rozmiaru APS-C a dla m4/3 jest jeszcze wiecej tolerancji. Natomiast tak czy tak zalecają ustawienie najbardziej precyzyjnie jak to możliwe dla uzyskania najlepszej rozdzielczości (tu mowa o matrycach z dużą rozdzielczością).

Edytowane przez AstroLutek

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)