Skocz do zawartości

Dwa obiekty i pytania.


Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie,

Pomyślałem że nie będę opisywał szczegółów teraz, podam je za jakiś czas. 

Ma to być dla mnie baza informacji do podjęcia jakiejś tam decyzji.

Oba obiekty obrabiane tą samą techniką, a zdjęcia w pełnej klatce, bez resize

Celowo, poddaję ocenie dwa różne obiekty i nie sugeruję czego będę szukał w Waszych odpowiedziach.

Proszę o uwagi co do samego odbioru, detalu, gwiazdek etc.

Generalnie, interesują mnie Wasze opinie zarówno te obiektywne (sprawy techniczne) i odbiór subiektywny, ale opisane w obszerniejszy sposób.

 

NGC7000 (już publikowany)

NGC7000.thumb.jpg.2767be3668e1542479d6b7

NGC1499 (premiera)

NGC1499.thumb.jpg.6f6c7dfcd9f5fe442354f5

Z góry dziękuję za aktywny udział.

 

Edytowane przez Piotr_A
  • Like 2
Setup:
NEQ6 TS APO65Q/420+QHY9+Filtry,
Guiding OAG + Atik Titan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obydwie rewelacja ale...

Wg mnie NGC1499 jest ostrzejsza i bardziej nasycona - mnie sie to podoba aczkolwiek te gwiazdy są tak nienaturalnie punktowe. Natomiast NGC7000 odwtotnie - mniej ostra i mniej nasycona. Złoty środek zapewne jest gdzieś po środku. Mowie to jako niedoświadczony więc nie koniecznie spece muszą się z tą opinią zgadzać :)

P.S. NGC1499 trafiła do mnie na pulpit... :)

Edytowane przez AstroLutek
  • Like 1

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest kolejny dowód że nie można wykorzystywać Ha jako luminancji do gwiazd. Są nienaturalnie małe i prawie całkowicie pozbawione koloru. Dołóż Piotrek wyciągniętą po naszemu luminancję gwiazd   ( po zsumowaniu w PS RGB ) i będzie malina. A tak to halo niebieskie wygląda jak kleks :D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skromnie z aktywnością w tym wątku :D

Dziękuję za opinie AstroLutkowi oraz Wesselowi.

 

Kwestia o której pisałem na początku, to próba zważenia czy już teraz powinienem poważnie myśleć o zmianie mojego TSApo 65Q na coś bardziej wydajnego.

Mam wrażenie że doszedłem do kresu możliwości TS'a.... ale zmianę chciałbym zaplanować w optymalnym momencie.

Materiał który prezentowałem został zebrany przy pomocy TSapo65q (NGC7000) oraz CFF 105 + reduktor 0,7 (NGC1499)

W obu przypadkach materiał rejestrowały kamery z KAF8300

Punktowość gwiazdek w NGC1499 z CFF 105 to dla mnie baza do dalszych analiz.

Nie wiem czy jestem w stanie uzyskać takie w 65Q ...

Postaram się zrobić przy najbliższej okazji ten sam obiekt NGC1499 moim refraktorem, będzie więc możliwość porównania bezpośredniego.

 

Pozdrawiam

Piotr

 

Edytowane przez Piotr_A
  • Like 1
Setup:
NEQ6 TS APO65Q/420+QHY9+Filtry,
Guiding OAG + Atik Titan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze obiekty które pokazałeś są jednymi z mocniej świecących obiektów w Ha więc i TS wypada całkiem nieźle. Wydaje mi się że jest jeszcze sporo takich z których z TS przy rozsądnym czasie akwizycji będziesz zadowolony. Jeżeli chodzi o optymalny moment to takiego nie ma i większość z nas po prostu szuka wirtualnego uzasadnienia zakupu nowego sprzętu ;). Jeżeli chodzi o gwiazdki to nie uda Ci się uzyskać na TS takich jak na CFF ;)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)