Skocz do zawartości

teleskop balkonowy - mak czy sct?


Bazyl

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety zostałem zmuszony do sprzedaży mojego teleskopu GSO 10' (mieszkanie okazało się zbyt małe na dobsona i żona zaczęła protestować :)) i obecnie zastanawiam się co kupić w zamian. Byłem już praktycznie zdecydowany na Maka 150, kiedy zacząłem się zastanawiać na teleskopem konstrukcji Schmidta - Cassegraina. Sprawa wygląda tak, że obecnie mieszkam w dużym mieście, mam dość spory balkon (2x3 metry) dający widok na północny - zachód, na którym też będę wykonywał dużą część obserwacji, mam też możliwość przewiezienia teleskopu na działkę położoną kilkanaście km od miasta, gdzie jest znacznie ciemniejsze niebo. Szukam czegoś bardziej mobilnego od Newtona, tak żeby się zmieściło bez problemów do samochodu na wyjazd wakacyjny. Ma to być sprzęcik głównie planetarno-księżycowy (w przyszłości, jak wyprowadzę się poza miasto kupię sporego, stacjonarnego Newtona pod Ds-y). Czy mając ok. 4000 zł lepiej byłoby w mojej sytuacji nabyć Maczka 150, czy też zainwestować w Sct6? Wolałbym kupić nowy sprzęt. Wielodniowa lektura forum nie dała jednoznacznego rezultatu, a niestety nie mam możliwości dokonania bezpośrednich obserwacji w/w sprzętem i wyciągnięcia własnych wniosków. Mak się na pewno dłużej chłodzi, z kolei wadą sct jest obstrukcja (przy czym ma on mniejsze wymiary, co ma również ważne znaczenie). Zaznaczam, że nie jestem zainteresowany astrofotografią, a jedynie wizualem. Porównywał ktoś z Was te dwa teleskopy? czy jednak lepiej polować na używanego sct 8 (wiadomo, większa apertura, więcej detalu, ale też bez porównania wyższa cena i obstrukcja centralna, fakt, że za ok. 4 lata kupię Newtona pod Dsy)? Jeszcze raz zaznaczam, że chodzi mi o teleskop planetarno - księżycowy.
Pozdrawiam, 
Bazyl

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż minimum EQ5 w sklepie około 1600 zł na giełdzie około 1350.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mak czy SCT to obstrukcja jest. Nie można natomiast jej tak demonizować że w MAKu nie przeszkadza a w SCT już tak. Myśle, że różnica będzie bardziej subtelna. SCT z razji ze jest f/10 jest troszkę bardziej uniwersalny. Obydwa chłodzą się podobnie. SCT chyba ma nieco większy przelot niż MAK.

Ja bym chyba szukał SCT. MAKa 150 miałem. Wydawało mi się że tuba była spora, SCT jest troszkę mniejszy.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - jeśli rzeczywiście 8* SCTka bez problemu dźwigną to to jest b. dobre wyjście balkonowe do wizuala, lepiej niż paralaktyk.

A SCT jest mniejszy, lżejszy i szybciej się od MAKa chłodzi - o takich samych aperturach.

Edytowane przez Jacek E.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm..w takim razie chyba jednak poczekam na jakąś ofertę na giełdzie sct 8 lub pomyślę o ściągnięciu samej OTA z zagranicy. Też właśnie czytałem, że sct są bardziej uniwersalne. a Schmidt 8-calowy na montażu azymutalnym to jest bardzo ciekawa propozycja. I nie byłoby szoku po przejściu z apertury 10' na 203 mm:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aperatura aperaturą - wiesz tu masz sporą różnice w ogniskowej. Z podobnymi okularami będziesz miał zupełnie inne obrazy niż w Newtonie...

Szukaj C8 aczkolwiek rzadko się pokazują. Do nowego musiał byś dołożyć kilka stów i do tego używkę AZ5. W 5000 byś się zamknął i miał nowy teleskop.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SCTki tez są mało wymagające, Miałem 6, 8 i 11" - SWANki miałem od 9 - 33mm. Bardzo byłem zadowolony. Koledzy przez ESy spozierali i też było OK choć dla mnie te 82* to było troszkę za dużo...

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie patrzę, że w stanach są nowe OTA za niecałe 700 USD. Przemyślę tę opcję, bo wersja z Go-To to chyba zawracanie głowy?

GoTo jest fajne jak chcesz robić jakiś pokaz i masz sporo obiektów na liście - raczej w przypadku DSów. Do obserwacji planet i Księżyca przydałby się (ale nie jest niezbędny) napęd w jednej osi przynajmniej. Tak jak Jacek wcześniej pisał, do tuby SCT 8" do wizuala i filmowania planet i Księżyca montaż klasy EQ5 wystarczy. Taki SCT 8" pod ciemnym niebem też już pokaże sporo obiektów głębokiego nieba, jedynie do całkiem małych powiększeń i bardzo szerokich pól się nie nada, bo ograniczeniem będzie przelot i światłosiła. Ale wypada tutaj lepiej, niż jeszcze ciemniejsze maczki. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeśli optycznie i mechanicznie jest OK to cena również jest OK - połowa nówki :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)