Skocz do zawartości

Planety na zdjęciu?


Krzysiek

Rekomendowane odpowiedzi

Na zdjęciu widać, że są to gwiazdy, zdjęcie zostało wykonane za pomocą teleskopu kosmicznego. A już myślałem na początku, że sam zrobiłeś zdjęcie. :).Teleskop umieszczony w kosmosie daje dużo więcej na zdjęciach gwiazdeczek i ciemnych pyłów gwiezdnych, nawet dzisiejszych czasach nasze teleskopy jak się ma konkretny sprzęt potrafią wyłapać takie fotografie, że człowiekowi aż się serce raduje. No cóż nie mam takiego sprzętu, ale za to zadowalam się zdjęciami kolegów na forach astronomicznych. Pozdrawiam. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem "specjaliści" te czarne kropki to obłoki protoplanetarne

sorki że zawracałem głowę ale wystarczyło poczytać FAQ na stronie

następnym razem najpierw poczytam a dopiero potem zadam pytanie

na razie

a poniżej tekst objaśniający całe zjawisko i link do tegoż.

I see a dark shape when I zoom into the Orion Nebula image. What is it?

It's something called a protoplanetary disk ? likely a solar system just forming around a very young star. It's mostly dust and other material in the shape of a thin disk seen edge-on. It is denser than the surrounding nebula and blocks the light from behind, so the disk appears dark against the glowing gas of the nebula. It's something like what our solar system might have looked like billions of years ago when the Sun was just forming. Many of these objects have been observed by Hubble in the Orion Nebula.

http://hubblesite.org/reference_desk/faq/answer.php?id=110&cat=topten

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Specjalisto:

To się raczej nie tyczy tych kropek  :D ale ciemnych pajęczynowych obszarów na fotce a konkretnie ich zgęstnień! Chyba, że zumując fotkę widać zamiast tych ciemnych kropek dyskowate struktury -wtedy zwracam honor.

Moje tłumaczenie:

Widzę ciemny kształt, podczas powiększania obrazu Mgławicy Oriona. Co to jest?

To coś nazywa się dyskiem  protoplanetarnym (podobnego typu jak niegdyś układ słoneczny(...) Powstał podczas  tworzenia się  bardzo młodej gwiazdy . Składa  się głównie z pyłów i innych materiałów w postaci cienkiego dysku, który widać z bocznej perspektywy. Jest on  gęstszy od otaczającej go mgławicy i blokuje światło z zewnątrz tak więc dysk jest ciemniejszy w stosunku do świecącego gazu z mgławicy. Tak jak to coś, niegdyś  wyglądał  nasz układ słoneczny, przez  miliardami lat, gdy Słońce było jeszcze w fazie formowania. Wiele z tych obiektów były obserwowane przez teleskop Hubble'a w Mgławicy Oriona.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)