Skocz do zawartości

Teleskop do nietypowych zastosowań


MADMAX

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

Jestem nowy na Forum i nie intersuję się astronomią. Za to proszę Was o pomoc w wyborze sprzętu do obserwacji. Jak już wspomniałem, nie będę obserwował nieba - interesuję się strzelectwem sportowym na duże dystanse. Proszę o kilka słów na temat możliwości zastosowania teleskopu astronomicznego do obserwacji przestrzelin na tarczy oddalonej o minimum 1000 m. Typowe lunety obserwacyjne są całkowicie niewystarczające. Mimo dużych powiększeń (np. x60) ostry i kontrastowy obraz tarczy, pozwalający zobaczyć w miarę wyraźnie otwory (7 mm) w papierze na czarnym polu, udaje się uzyskać do ok. 300 m (w przypadku dobrych modeli czołowych firm - Kowa, Zeiss, Swarovski). Dlatego też pomyślałem, że dobrym miejscem na prośbę o pomoc, będzie Forum Astronomiczne, gdzie użytkownicy również korzstają z optyki, ale ich "cele" są "nieco" dalej.

Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpływ na degradację obrazu ma zapewne ciepło oddawane z ziemi na tak długim odcinku i obraz faluje obserwując obiekt na wysokości dwóch metrów oddalony o kilometr.

Przypuszczam że nawet większej średnicy objektyw nie da w pełni satysfakcjonujących wyników poprostu trzeba by sprawdzić organoleptycznie teleskopami 6-8-10 cali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje, że 80 - 100mm refraktorek załatwiłby sprawę, a problem nie leży w aperturze i rozdzielczości, a powiększeniu. Jeśliby zastosować powerek ok. 100x dziura po pocisku powinna być widoczna. Tak się zastanawiam też, czy niemożna byłoby za tarczą w odległości np. 1m rozwiesić jakiegoś płótna białego. W terenie ciężko o jasne tło. Ewentualnie zastosować jasną tarczę.

Wracając do apertury, jak wiadomo im większa apertura tym bardziej obraz podlega wpływom falowania powietrza. Ciekawe, jak to się przekłada na obserwacje obiektów naziemnych. W końcu przy Ziemi falowanie powietrza jest największe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By zobaczyć z kilometra dziurę po kuli trzeba dużej rozdzielczości niestety! To jest taka sama dokładnie zasada jak z rozdzieleniem  ciasnego układu gwiazd. Tu nie trzeba "jasności" ale zdolności rozdzielczej oraz sporego kontrastu...Moim zdaniem tuba Schmidta -Cassegraina 8" położona na dobrym montażu AZ. MADMAX to taka konstrukcja jak w obiektywie lustrzanym w fotografii..ale o średnicy zwierciadła 20cm.

Takie zdolności rozdzielcze najlepiej sprawdzają się an gwiazdach i nie wymagają sporej powierzchni zbierającej światło. . Pamiętam jak refraktor ED 80 nie potrafił rozdzielić ciasnej pary gwiazd podwójnych,  SCT8" zaś zrobił to bez problemu!

Na Twoim miejscu umówił bym się z kimś z okolicy -posiadaczem SCT8" i sprawdził to w praktyce na jakimś małym ptaszku czy owadzie  ;)!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki !

Taki właśnie miałem plan - ustalić co będzie najlepsze w moim przypadku i poprosić kogoś kto ma polecany teleskop o możliwość spojrzenia na przedmiot umieszczony na ziemi. Chętnie przywiozę tarczę i możemy ustawić ją 1000 m od teleskopu sprawdzając dokładnie czy widać otwory po pociskach.

Jaki jest koszt takiego teleskopu i czy jest rynek wtórny na te urządzenia ? Jestem zwolennikiem zakupu sprzętu lepszej jakości (markowy, wyższy model), ale starszego. Byle w dobrym stanie. Astronomowie na pewno dbają o swój sprzęt, więc tu nie obawiam się jakichś poważniejszych uszkodzeń.

Czy ktoś z Was ma sprzęt o jakim pisze ignisdei, mieszka w promieniu 100 km od Mrągowa i miałby chęć na taki eksperyment ? Bywam też w Warszawie - jest to druga możliwa lokalizacja eksperymentu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No choćby na naszej giełdzie...tu Krzysiek sprzedawał takiego ACF.. ale chyba już sprzedał  :(

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=1357.0

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was ma sprzęt o jakim pisze ignisdei, mieszka w promieniu 100 km od Mrągowa i miałby chęć na taki eksperyment ? Bywam też w Warszawie - jest to druga możliwa lokalizacja eksperymentu.

Spotykamy się pod Olsztynem co jakiś czas. Co prawda SCT to chyba nikt nie ma ale bywa refraktor WO 102mm (o ile dobrze pamiętam) i MAK 150mm.

Jeśli byłbyś zainteresowany oblukaniem to śledź wątki w których się zmawiamy na spotkanie: http://otma.olsztyn.pl/forum/viewforum.php?f=2&sid=7a67e0d57548bf12f7a648038739c950

W Warszawie to raczej bez problemu znajdziesz kogoś z SCT.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy teleskop z zamkniętą konstrukcją to dobry pomysł,dodatkowym problemem będzie nagrzewanie się tubusa w słoneczny dzień,wtedy wyrównanie temperatury teleskopu z otoczeniem będzie nie możliwe.W tym wypadku i tak trzeba będzie każdy teleskop pokryć jakąś folią odbijającą promienie słoneczne.Myśle że najlepszym rozwiązaniem byłby tu dobry Newton 150 f/8,zwiększanie apertury przy falującym powietrzu tuż nad powierzchnią ziemi nie będzie miało sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak nagrzewanie zamkniętej konstrukcji może być lekki wpływ na obrazy,  choć nie degraduje wcale tak mocno obrazu w okularze.  Są to raczej kosmetyczne ubytki. Obserwowałem i fotografowałem przecież plamy słoneczne  większym SCT 11"  i to w południe z tubą wycelowaną w zenit,  nie odczułem znaczących spadków jakości z powodu nagrzania tubusu czy  korektora!

Newton f8 to już kawał rury, patrzy się przez niego z boku i jako luneta polowa raczej się nie sprawdzi. Filigranowy  katadioptryk jest przenośny, lekki i można go położyć na statywie AZ np. Vixenie - Porta!

Kolega musi!!! obejrzeć te sprzęty z autopsji i w praktyce!

Radzę umieścić ogłoszenie w "zlotach i spotkaniach lokalnych np: spotkam się z właścicielem, i sct8", Refraktor 6", newtona 6" wypróbuję  itp. itd. warunkach polowych, warto też zapłacić za fatygę (za poświęcony czas) a myślę ktoś się da namówić na indywidualne spotkanie ...to chyba gra warta świeczki! Poproś o pisanie tylko w tamtym anonsie -a zweryfikujemy Ci te oferowane sprzęty !

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja teleskopem maksutow-cassegrein 127mm na kominie od elektrociepłowni oddalonym o 1 km  wiele razy oglądałem puszkę która  ma ok. 20-30 cm welkości, widać na niej łączenia i kształty wielkości przestrzeliny  Mak 150mm w zupełności sobie poradzi z tego typu obserwsacją oczywiście  wszystko w dużej mierze zależy od stabilności atmosfery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy chodzi o taki teleskop ? http://www.astrokrak.pl/653-tuba-optyczna-sky-watcher-mak-127-.html

Rozumiem, że określenie maksutow-cassegrain 127mm dotyczy systemu i ogniskowej. A co z producentem urządzenia ? Które firmy produkujące teleskopy uznawane są w środowisku astronomów za wiodące pod względem jakości ? Czy może nie ma to aż tak dużego znaczenia ? Jak już pisałem - wolałbym sprzęt używany, ale markowy. Nie dla metki, ale dla jakości  i niezawodności właśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wspomniałem, nie będę obserwował nieba - interesuję się strzelectwem sportowym na duże dystanse. Proszę o kilka słów na temat możliwości zastosowania teleskopu astronomicznego do obserwacji przestrzelin na tarczy oddalonej o minimum 1000 m.

Mam nadzieję, że Kolega z nas nie żartuje. Nie znam broni sportowej o takim skutecznym zasięgu i to kalibrem 7,62 mm. Karabiny snajperskie barreta, accuracy, hecklera/kocha no może swd. Ale te wszyskie modele są raczej poza zasięgiem amatora. A do obserwacji przestrzelin na tarczy sylwetkowej oddalonej o 1 km wystarczy lidlowski SkyLux na tym montażu jaki teraz sprzedają. To obserwacja statyczna, nie potrzeba żadnych ruchów montażu. Raz ustawiony ma stać, drgania wywołane wiatrem nie mają żadnego znaczenia. Gdy będzie wiało, to w tarczy nie będzie żadnych przestrzelin z broni sportowej (sic). No chyba, że magnum i to super. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie do oceny gdzie trafiłem wystarczy lornetka ;] ( strzelam z łuku )

Bardziej proponował bym zakup mocnej lornetki, bo jak mniemam strzelasz z broni palnej myśliwskiej, sportowa nie ma takiego zasięgu, a przynajmniej nie jeśli chodzi o celność z 1000m.

Chyba że chcesz strzelać sąsiadkom w okno ;p to już nie doradzę nic ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludziska!

7cm otwór z odległości 1km będzie miał rozmiar kątowy 28,8" (sekund łuku). To tylko ok 10" mniej niż średnica kątowa Jowisza.

Średnia rozdzielczość ludzkiego oka to 1' kątowa. Teleskopu/lunety zaś o aperturze 8cm zdolność rozdzielcza to ok. 1,5". Maksymalne powiększenie rozdzielcze takiej apertury to 80x minimalne to 35x. Nie mam bladego pojęcia, czemu autor wątku nie może dostrzec przestrzeliny na tarczy. W sumie dwie rzeczy mi się nasuwają... brak statywu, bądź niecelność strzałów.  ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że Kolega z nas nie żartuje. Nie znam broni sportowej o takim skutecznym zasięgu i to kalibrem 7,62 mm. Karabiny snajperskie barreta, accuracy, hecklera/kocha no może swd. Ale te wszyskie modele są raczej poza zasięgiem amatora. A do obserwacji przestrzelin na tarczy sylwetkowej oddalonej o 1 km wystarczy lidlowski SkyLux na tym montażu jaki teraz sprzedają. To obserwacja statyczna, nie potrzeba żadnych ruchów montażu. Raz ustawiony ma stać, drgania wywołane wiatrem nie mają żadnego znaczenia. Gdy będzie wiało, to w tarczy nie będzie żadnych przestrzelin z broni sportowej (sic). No chyba, że magnum i to super. Pozdrawiam.

Trochę oszczędzasz na prawdzie. Mam seryjny karabin kupiony w sklepie i bywało, że stawałem na pudle w konkurencji 1200 m. Nie zabierałbym Wam czasu dla hecy. Kto ma czas i chęć, polecam lekturę wyników:

http://www.snajpernowadeba.pl/komunikaty.html

http://www.longshot.pl/wynikiPL.htm

Tutaj wyniki zawodów na 300, 450 i 600 m z opisem używanego sprzętu:

http://f-class.pl/index.php?&mc=competition&dd=20110917&sc=res

Widać, że Koledzy nie używają małych lunet. Zapewniam, że w celowniku z najwyższej półki, przestrzeliny na 300 m widać tylko w idealnych warunkach atmosferycznych. Moje maksimum, to 600 m, ale zdarzyło się może ze dwa razy (powiększenie x30, obiektyw 50 mm). Stąd mój post, wynikający z planu: mniejsze powiększenie celownika, za to teleskop na stanowisku. Dodam jeszcze, że koszt dobrego celownika jest porównywalny z ceną dobrego teleskopu:

http://www.dobraoptyka.pl/271,luneta-celownicza-zeiss-victory-diavari-6-24x56-t-fl.html

http://www.dobraoptyka.pl/wyniki-wyszukiwania,12,2.html?sPhrase=Z6i&iProducer=7

Niedowiarków zapraszam na strzelnicę - w ramach integracji środowisk używających w swoim hobbby optyki, może to być rewanż, za możliwość popatrzenia przez teleskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)