Skocz do zawartości

franek

Użytkownik
 • Zawartość

  59
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

8 Neutral

O franek

 • Tytuł
  Regulus

Profile Information

 • Płeć
  Not Telling
 • Zamieszkały
  Bielsko-Biała

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. franek

  Refraktor SW ED 120 BD Schott.

  Rezerwacja.
 2. franek

  Nasadkę bino Baader Mark V.

  Rezerwacja.
 3. franek

  Nasadkę bino Baader Mark V.

  To może nie astygmatyzm,tylko obraz z lewego oka,mam zawsze niżej,niż z prawego w lornetkach i nasadkach bino. Te 3 śrubki w prawym gnieżdzie okularowym,służą do skorygowania kolimacji okularem,żeby uzyskac obraz gwiazdy pojedynczy.
 4. Sprzedam nasadkę bino Baader Mark V.Stan,jak na fotkach. Mam astygmatyzm,więc są dodatkowe śrubki,na jednym gnieżdzie okularowym,do skorygowania kolimacji na okularze. Szerokośc pryzmatów 30mm.Przelot pod okularami 29mm/28mm.Można używac wszystkie okulary 1,25",bez winietowania. Najlepiej odbiór na miejscu,Bielsko-Biała.Wtedy cena 2050 zł.
 5. franek

  Refraktor SW ED 120 BD Schott.

  Sprzedaję,bo balkon ma tylko 85 cm szerokości i od strony południa duże osiedle i kilka bloków 10-cio piętrowych.Planety nisko i seeing do kitu. Zmontowałem bino asymeryczne 2x SW ED 80,więc SW ED 120 i nasadka bino Mark V do sprzedania.
 6. Sprzedam refraktor SW ED 120/900 Black Diamond Schott. Tuba była skracana 80mm do bina asymetrycznego.Teraz jest dorobiona przedłużka 80mm.Rura wyciagu skrócona 50mm. Soczewka ED posiada dwa wyszczerbienia zrobione ~2 lata wstecz,po wysyłce.Podczas obserwacji tego nie widac. Bez przedłużki ostrzy nasadka bino bez barlowa.. W kpl : tuba z optyką,wyciąg,obejmy,szyna 33,5 cm Walizka z małym wgnieceniem od spodu. Mikrofokuser Lacerta. Cena z odbiorem na miejscu 1900 zł..
 7. franek

  Kąt widzenia a przelot optyczny

  Nie wiem,jak przy foto,ale w wizualu,o tym,czy widac winietę,czy nie,decyduje odległosc przewężenia,od diafragmy polowej okularu. Np: Mak 150 /2"ma przelot fi 26mm.Jeżeli visualback będzie oryginalny i nasadka kątowa 2"/90*,z przelotem min 46mm,to przy okularze z diafragmą polową ~46mm,nie widziałem winiety.Sprawdzane na okularze WO SWAN 40mm/72*. Na Maku 127 też sprawdzone.Trzeba uważac na kątówki dielektryczne,bo często mają mniejszy przelot i będzie winieta. Jeżeli zbliżymy kątówkę,np bez noska,bezpośrednio do Maka,to będzie winieta.
 8. franek

  Kolimacja kolimatora

  A czy on wogóle świeci ? Kupiłeś nowy,czy używany ?
 9. franek

  Coś dziwnego w syncie 10

  A nie patrzysz przez szybę z mieszkania ??
 10. franek

  jak zmodyfikować ED100 pod bino

  Kiedyś skracałem tuby i dużo traciłem przy sprzedaży..Teraz kupiłem wyciąg GSO 86,którego korpus ma mniejszą średnicę od tuby ED 80.Po dorobieniu adaptera i zamocowaniu w nim wyciągu GSO,nie mam problemu z ostrzeniem nasadek bino w refraktorach.Mam nasadkę kątową normalną SW 2" z możliwością odkręcania górnej rury.Zamiast niej,jest krótki adapter,zależnie od tego jaka to nasadka bino.Odległośc od tuby,do nasadki kątowej 2",mam ~53mm(wyciąg wsunięty).=============================================================================Jeżeli np średnica wewnętrzna tuby w TS ED 102/714,jest większa,to owijam adapter taśmą do rur i wsuwam ciasno do tuby.Jeżeli refraktor idzie do sprzedaży,to zakładam fabryczny wyciąg i jest jak fabryka dała.
 11. franek

  Kolimacja refraktora.

  Oprócz śrub mocujących półpierścień z łożyskami,powinne byc 4 wkręty,do ustawienia tego półpierściena. "jolo" też miał wyciąg mocowany na gwincie do tuby i dlatego mógł tylko obracac wyciągiem,ewentualnie w płaszczyżnie obroru(jaskółczy ogon),dac podkładki odpowiedniej grubości,z jednej strony.
 12. franek

  Pierwszy teleskop do DS

  Jest jeszcze 28x110(seria BA8).
 13. franek

  Pierwszy teleskop do DS

  Używasz lornetki.Musisz popatrzec przez teleskop jednym okiem (na pirata),czy będzie Ci to odpowiadało.Bo ,o ile na Ksieżyc i planety,można użyc nasadki bino,to na DS-y,raczej mono,bo duże straty światła i problem z wyostrzeniem.
 14. franek

  Poprawny widok przez wyciąg okularowy w N

  Ja zaczynałem kolimację inaczej,niż opisują.Najpierw wymontowałem LW.Potem ustawiłem tuleję mocowania LW,na środku tuby.Następnie patrząc w otwór w tuleji pająka,ustawiłem LG,tak,żeby odbicie tuleji pająka było centrycznie,do znaku na LG.Zakontrowałem śruby pod LG i tak powinno pozostac,Oś tuby,zgodna z osią optyczną LG. Potem sprawdziłem osiowośc wyciągu do tuby w dwóch płaszczyznach , zamontowałem LW i ustawiłemJeżeli offset na LW był prawidłowy,to wszystko zagrało.
 15. franek

  Nasadka Binokular do Sky Watcher R120/600 (BK1206AZ3)

  Z nasadek bino budżetowych,to WO,lub Baader Planetarium,byle były udane i raczej używki.Jeżeli myślisz o DS-ach z nasadką bino,to miej na uwadze,że z nasadką bino obraz będzie ciemniejszy,niż mono.Nasadka bino bez barlowa na DS-y,to dopiero ewentualnie z refraktorem 150/750,z wyciągiem 3" i odpowiednim dorobionym adapterem.Na Księżyc i planety,zmniejszyc aperturę (otwór w pokrywie odrośnika).Najczęściej używałem barlowa GSO ED 2"/x2,co dawało z nasadką bino,krotnośc ~3,2x,a sama soczewka od tego barlowa ~2,5x.Nasadka kątowa 2".
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2018)