Skocz do zawartości

wampum

Użytkownik
 • Zawartość

  60
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

50 Excellent

O wampum

 • Tytuł
  Regulus

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Nowe Skalmierzyce

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Kalisz

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. wampum

  Teleskop do 200 zł.

  W tej kwocie tylko dobrze utrzymany Skylux 70/700. Najlepiej na montaży EQ-Sky inaczej zwanym ASTRO3 -w tej konfiguracji bedzie dość stabilnie, aczkolwiek z tym montazem ceny są koło 250-300pln. Na standardowym tzw. klinie paralaktycznym (cały montaż czarny) drgania będą. A co do samego teleskopu, bez wydawania dużej kasy obeznasz się z obsługą, ostrzeniem na obiekt, ustawianiem zgrubym na Polarną. Coś tam też podpatrzysz na niebie. Ja tak zaczynałem (kupiłem za 180pln) i wciągneło mnie to - 3 miesiące później już zamieniłem na 6" Syntę.
 2. wampum

  Co widać z miejskiego balkonu.

  Oczywiście widoczność Drogi Mlecznej ogranicza się do takie delikantej poświaty odcinającej się od ciemniejszego tła nieba, w prawdziwie ciemnych warunkach widac ją zupełnie inaczej. W uzupełnieniu napisze bardzo ważną rzecz (tak po szybkich przemyśleniach). Tuż przed opozycją Marsa byłem u siąsiadów z lornetką dwa piętra niżej, pamiętam jak byłem zniesmaczony gdy spojrzałem na ich niebo z balkonu dokładnie dwie elewacje poniżej mojego balkonu. Ich poziom był tuż poniżej lini lamp uliecznych, ja jestem dobre kilka mtrów powyżej. Z balkonu siąsiadów widziałem tylko najjaśniejsze gwaizdy typu "trójąt letni", Marsa, Jowisza, Saturn był majaczący (ledwie co). Wniosek ( ktoś tutaj wcześniej już napisał), na wielkomiejskim, czy też małomiasteczkowym niebie trzeba kierowac się do góry, jak najwyżej. Łuna miejska od horyzontu niewiele się zmieni - tam prawie nic nie zobaczymy. Ale wspinając się powyżej lini swiateł (wszelkich) przynajmniej odkryjemy zenit i tak do 20-30 stopni w dół od niego. Czyli na dach Panowie i Panie!!!!. Zresztą to niezły pomysł, miejska astro impreza na dachu.....
 3. wampum

  Co widać z miejskiego balkonu.

  Ja z balkonu łapię średnio 3,5Mag a w bardzo robrych warunkach (rzadko) tak do 4,2-4,5max. Nie jest źle, "Mleczuśną" latem prawie zawsze widać. Ale to i tak nic w porównaniu do ciemnej miejscówki poza miastem - sprecyzuję, dla mnie ciemna miejscówka to taka gdzie łąpią się gwaizdy 6Mag gołym okiem.
 4. wampum

  Co widać z miejskiego balkonu.

  Ja wczoraj wyjątkowo wypadłem z lornetką 15x70 z domu na szybki rekonesans nocnego nieba koło bloku w pole, gdzie już nie ma świateł. Zazwyczaj oglądam niebo z balkonu, jednak bardzo chciałem pooglądać okolice Kasiopei i Perseusza bo z balkonu nie mam na to szans. Ogólnie Ksieżyc jeszcze daje mocną łunę na niebie ale z jednego jestem bardzo zadowolony, jakimś cudem wyciągnąłem z tła "duszek" M33, mam do niej jakiegoś pecha. 6" refraktorem jeszcze nigdy jej nie złapałem, a lornetką może z dwa razy mi zamajaczyła - po prostu mam minimalnie za jasne niebo z balkonu. Wystarczyło się przenieść te 300m dalej w ciemne pole i już w lornetce dało się zauważyć zarysy M33. Jak zwykle M31 wyglądała na większą w lorntetce niż w refraktorze i cały czas mam wrażenie, że jest wyraźniejsza. A wspomniane wcześniej okolice Kasiopei i Perseusza omiotłem z 2-3 razy na tyle, ile mi kark zadarty do góry i w miarę sztywne ręce pozwoliły. Ogólnie przez to, że nie widzą tych obiektów z balkonu są one dla mnie nieznane - w szczególności Kasiopea. Oczywiście Księżyc był także na celowniku, wyraźny i jasny - trochę za jasny, Sky Guide ewidentnie nie lubi takich obiektów, odblaski trochę zabierają przyjemność obserwacji. Hijady i Plejady, rewelacja, w szczególności w te drugie wpatrywałem się dość długo. Czasami warto wyskoczyć z lornetką w ręku w jakieś ciemniejsze miejsce obok, np. park , parking marketowy jak już wyłączą światła. Zawsze to daje torchę wiecej zasięgu - w szczególności w zenicie.
 5. wampum

  Co widać z miejskiego balkonu.

  A co to są Puchatki? pierwsze słyszę, to to samo co Chichotki?
 6. wampum

  Zdjęcia chmur

  Zachód słońca i wspaniałe wręcz niespotykane barwy chmur . Niestety pod ręką miałem tylko smartfona.
 7. wampum

  Teleskop dla dziecka. Proszę o pomoc

  Właśnie nieprawda, AZ3 jest w stosunku do niego słabiutki. Masz tutaj 1,25" nogi i taką ciekawą rozpórkę trójdzielną z taką nakrętką jako zamek błyskawiczy/blokada nóg. Powiesiłem na tym montażu SW120/600 dał radę chociaż to już była granica i tak trochę na wyrost. Wiem co piszę miałem Skyluxa , Newtony na dobsie, spotykam się z kolegami co mają różne sprzęty na różych montażach. Ten model na tym montażu to bardzo przemyślana konstrukcja dla początkującego w tym przypadku nawet dziecka i refraktor 4" to już coś więcej niż 80/400 czy 90/900. Jak się Pani pośpieszy to dzieciak będzie się cieszył z łzami w oczach (od mrozu i szczęścia) jak zobaczy Andromedę M31 a już na pewno jak złapie Oriona (M42), o gromadach już nie wspomnę,chichotki czy M35 w Bliźniętach wyglądają urokliwie, można się wpatrywać póki zimno pozwoli. Aha. Ten montaż jest najniższym z jakim miałem do czynienia - ma chyba po rozłożeniu 125cm, dla dziecka to akurat zaleta.
 8. wampum

  Teleskop dla dziecka. Proszę o pomoc

  Najlepsza byłąby lornetka jakaś 10x56/12x56 w miarę poręczna i już sporo pokaże. Jeśli jednak ma być teleskop to masz tutaj linka, wiem co mówię bo miałem go (mój pierwszy zakup jako nowy na gwarancji). https://www.olx.pl/oferta/teleskop-celestron-inspire-100-mm-refraktor-CID767-IDvJjnL.html#4a3b9315ff;promoted Byłem z tym refraktorem na zlocie w Zatomiu 1,5 roku temu, może niektórzy pamiętają. Jego zalety, pod kątem dziecka. Jest lekki, poręczny, rozkłada się go w 15 sekund (chyba najszybciej jak tylko można), soczewka 100mm już bardzo ładnie pokaże wiele obiektów głębokiego nieba, całkiem dobrze widać planety - aberracja nie jest jakaś wielka jak na światłosiłę F=6,6. Bardzo ładnie i stabilnie się go prowadzi jedną ręką, poprzez taką odkręcaną rączkę - dziecko bez problemu sobie poradzi. Ja go bardzo miło wspominam, jako terenowo wypadowy sprzęt spisywał się idealnie. Myślę, że dla 7-mio letniego dziecka to idealny wybór. Sam go sobie przeniesie, rozstawi, poprowadzi po obiektach,a 4" refraktor już sporo pokaże. Wady: Dla profesjonalistów jest nie do przyjęcia, że ma w sobie sporo plastkiowych elementów (bardzo gruby i mocny plastik ale plastik). Dlatego też ta tubka nie przekracza 3 kg wagi z tego co pamiętam. Ale to sprzęt dla dziecka - nie będzie na to zwracać uwagi. I chyba tyle..... Tak mi się wydaje, że chyba w ogłoszeniu jest mój refraktor - sprzedawałem go człowiekowi z Warszawy w ubiegłym roku....bardzo możliwe. Wynegocjuj cenę, nawet te 100-150pln warto dołożyć. Polecam.
 9. wampum

  Sky-watcher 150x750/1200

  Swego czasu miałem Newtona 150/1200. Gdy sprzedawałem to kupujący jako powód powiedział mi, że jest ciekaw obrazów jakie daje to lustro bo jest inne (dokładniejsze?, czy też ma inny kształt) niż to z ogniskowej 750mm, chyba chodziło mu o mniejsze zakrzywienie, co rzekomo daje jakąś różnicę.....
 10. wampum

  Problemy z obserwacją niektórych mgławic.

  Dokładnie 150/1200 okulary eudiaskopowe 25 i 35mm z kątówką pryzmatyczną Baader/Zeiss - już więcej jakościowo z tego teleskopu nie wyciągnę, to chyba optymalny osprzęt do refraktora. Świadczy to tylko o tym, co często było mówione w szczególności początkującym - jak masz mizerne niebo to g....zobaczysz choćby nie wiem jaki sprzęt stał przed tobą. Lornetka ma chyba większą sprawność optyczną i więcej światła wpada dwuocznie, dlatego słabe obiekty łatwiej znaleźć.
 11. wampum

  Problemy z obserwacją niektórych mgławic.

  Hmmm. Mam inne doświadczenia. Taka "Laguna" w lornetce, owszem pokaże mniej szczegółów i nie jest tak rozbita jak w moim refraktorze - w nim fajnie widać w środku gromadę gwiazd. Natormiast samo odcięcie kształtu i wyciągnięcie z tła dużo lepiej i wyraźniej widzę w lornetce. Nawet jak założę filtr Orion UB to ciężko złapać gdzie kończy się mgławica, widać ją ale jest zbyt mała różnica w janości tła i samej mgławicy, pewnie dlatego że mam ją centalnie na tle szarawej łuny małego miasteczka. Powiem więcej, lornetką od razu znalazłem Lagunę i to co powyżej aż do gromady Dzika Kaczka. Bardzo długo szukałem ją 6" refraktorem bez filtra i naprawdę nie mogłem jej złapać, dopiero bardzo przejrzyste niebo coś mi tam pokazało a założenie filtra UB uwidoczniło pojedyńcze struktury mgławicy wraz z gromadą w środku. Dlatego uważam, że lornetką takie duże obiekty znajduje się od razu i mają swój urok i widzi się je inaczej niż w teleskopie - pod jednym warunkiem, że oglądamy z podmiejskiego średnio zaświetlonego nieba. O to mi bardziej chodziło we wcześniejszej wypowiedzi.
 12. wampum

  Problemy z obserwacją niektórych mgławic.

  No akurat M27 jest dość wysoko i spokojnie można podziwiać nawet na podmiejskim niebie. Z moich obserwacji wynika, że nisko położone obiekty przysłonięte szarością miejskiej łuny lepiej wyciąga z tła lornetka (w moim przypadku 15x70) niż teleskop. W obydwóch idzie coś tam zobaczyć, często trzeba do obserwacji z teleskopu dołożyć filtr aby zobaczyć coś więcej niż tylko "szarą ciapkę" ale taka Laguna, Orzeł itp w okolicy dużo lepiej wyciąga z tła lornetka. Polecam więc na takie obiekty lornetkę.
 13. wampum

  Jowisz 2011-2018

  Moja walka z 6-cio calowym achromatem i budżetową kamerką, więcej nie jestem w stanie wyciągnąć.
 14. wampum

  "okazja" na olx

  A co dają takie przedłużki?, chyba jeszcze młody jestem....
 15. wampum

  Teleskop ZSRR.

  Jak do 500pln z montażem to bym brał na poczatek. Powłoki wytrzymują 25+ lat bez żadnego problemu. Jeśli wszystko jest ok. to taki newtonik na początek z bardzo dobrą optyka (nieosiągalna w dzisiejszych seryjnych produktach) może byc miłym początkiem obserwacji. Tube zawsze poźniej możesz sprzedać lub zATMować, ale montaż bym sobie zostawił. Pytanie tylko czy kobieta utarga takie coś ze stali - bo ruskie "gniotsa nie łamiotsa" sporo waży.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2018)