Skocz do zawartości

Vroobel

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    48
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Vroobel

  1. Hej. Gwiazdy poprawione. Zamiast OAGa od ZWO został użyty pewien zestaw pierścieni M48 o łącznej długości 14.5mm (czyli o 2mm krótszy back focus) i Evoguide. Nie jest perfect, ale dla mnie jest to akceptowalne. Stanowi to dla mnie zagadkę, bo to dokładnie odwrotne zachowanie od klepanych wszędzie. Zgodnie z obrazkiem, jeśli gwiazdy są rozciągnięte po rogach promieniście, to dystans powinien być zwiększany, aż do pojawienia się odwrotnego efektu. Czy to już nie dotyczy nowoczesnych reduktorów w układzie poczwórnym?
  2. Dzięki, pomyślę. ... i nie całkiem czerwono... 😄
  3. Dzięki. Rezygnację z OAG już mi podpowiedziano i na szczęście mam Evoguide. Wtedy można kombinować z różnymi pierścieniami zamiast OAGa. Tak naprawdę, to ten OAG był kupiony pod Newtona 10" F/5. A jak Ty sobie poradziłeś, że w końcu uzyskałeś 52-53mm? BTW, zanim zacznę cokolwiek reklamować, przymierzę się do Pelikana z innym refraktorem: Altair 102 EDT APO, to sprawdzony, rzetelnie wykonany refraktor i będzie moim punktem odniesienia dla tego toru z OAGiem. A gwiazdy da się poprawić, bo były zebrane osobno z innym filtrem, więc można to powtórzyć w dowolnym momencie po rozwiązaniu problemu.
  4. Hej. Miło mi dołączyć do klubu użytkowników FMA230. Generalnie mam z tym dużo frajdy, choć pogoda u mnie kiepska. Mój Askar pracuje z ASI 2600MC-Pro (a więc APS-C, nawet nie full frame), a po drodze mam szufladę ZWO i ZWO OAG 42mm. No i mam z tym pewien problem: niewłaściwy backfocus. W rogach i lekko na krawędziach mam komy skierowane promieniście do/od środka, co świadczy, że kamera jest za blisko reduktora. https://www.altairastro.help/info-instructions/instructions-howto/howto-adjust-sensor-reducer-flattener-spacing-for-better-star-shapes/ Co ciekawe i denerwujące, zwiększenie odległości poprzez wprowadzenie aluminiowych pierścieni Baasera 48mm (0.5mm + 0.2mm) zwiększyło komę, zamiast ją zmniejszyć, co jakby potwierdza doświadczenie kolegi Jolo z jego pełną klatką Sony. Wniosek taki, że wypadałoby dystans zmienjszyć, ale jak, skoro minimalny układ to OAG + szuflada, czyli 16.5mm + 21mm, co razem z back focusem kamery 17.5mm daje wymagane 55mm. Więc co jest nie tak i jak to zmienić? Zdaje się, że część użytkowników jest z miejsca zadowolona, a druga część narzeka na back focus. A oto pierwsze światło (jesli tak można powiedzieć o 6 nocach, wcale nie z rzędu...):
  5. Vroobel

    Montaz RB 100

    Jak wspomniałem na innym forum, znam (z polskich forów właśnie) łącznie sześć projektów montaży EQ różnej maści (nie licząc tych pico montaży drukowanych na drukarce 3D), w tym mój, a z czterech z nich zdjęć nigdy nie widziałem. Stąd moje wnioski i moje posty.
  6. Vroobel

    Montaz RB 100

    Wielka szkoda. Mam pewną teorię odnśnie budowy montaży ATM, która w tym przypadku nie musi się sprawdzać. Jak wspomniałem, zbudowałem duży - znaczy cięzki, 90kg - paralaktyczny montaż widłowy dla mojego Newtona 10". Budowałem go pół roku od zera, od rysunków na kartce, poprzez cięcie profili alu, wiercenie, cięcie i spawanie podstawy, klina itd. Pół roku później okazało się, że ten piękny na swój sposób montaż nie daje satysfakcji. To precyzja nie taka i trzeba ją zwiększyć, to seeing nie ułatwia, to guider Evoguide się ugina na lichej stopce itp. Tuning zajął mi kolejny rok, bo o ile budowę można kontynuować w dość szerokim zakresie podczas deszczu, o tyle testy wymagają już dobrej pogody. Dla przykładu, w mojej lokalizacji dobra pogoda do astrofotografii była w tym roku raptem osiem razy! Osiem razy mój Newton w tym roku widział gwiazdy! Wtracając do mojej teorii, nawet, jeśli ktoś miał zapał do zbudowania czegoś naprawdę wspaniałego, to mogło się okazać, że dzieło nie spełnia pokładanych w nim oczekiwań. I co dalej? Jedni się nie poddają i walczą do ostatniej krwi, a inni... A może też życie komuś się inaczej poukładało, niż zakładał? Byłoby miło poznać dalsze losy tego budzącego respekt montażu. Życzę powodzenia Autorowi. PS. Odpowiedź Kolegi polaris wcale nie jest śmieszna, jakby na to wskazyła czyjaś reakcja. Dwa lata budowy, bo tyle, jak czytam, zajęło to Koledze Hass-pol, to kawał pracy, rezygnacja z innych aktywności, sporo nadzieji i zapewne kilka po drodze konfliktów. Nie po to się to robi, żeby taki sprzęt osiągnął ww. status. Niech się postawi w tej roli każdy następny, kto zechce się śmiać.
  7. Vroobel

    Montaz RB 100

    Hej. Tak nieśmiało spytam, gdzie można zobaczyć zdjęcia DSO zrobione na tym montażu? Pytam z ciekawości i solidarności jako autor dużego paralktycznego montażu widłowgo. 🙂 Edit. Zapomniałem o najważniejszym: gratuluję pomysłu, determinacji i wszystkiego, co potrzebne po drodze do celu. Świetna robota!
  8. Hej. Pochwalisz się jakimiś zdjęciami? Ciekaw jestem, jak Ci ten Twój montaż prowadzi te 10". ?
  9. Tak się złożyło, że posiadam aparat Sony Nex-6, który jak na złość, nie wspiera przewodowych interwałometrów. Pozostaje oprzeć się na podczerwieni. Zapraszam do obejrzenia mojego kolejnego filmu na YouTube o tym, jak poradziłem sobie z tym problemem.
  10. Wszyscy maja Mambę - mam i ja! Pozazdrościłem Ci przekładni. Miałem jednak tylko połowę Twojego szczęścia i stałem się właścicielem jednej przekładni, za to z przełożeniem 100:1.
  11. Tak uczyniłem. W efekcie dostałem oferty SEX robotów... ??????
  12. Hej, Jako, że podstawą działania mojego derotatora jest teoria zaczerpnięta z artykułu Kanadyjskiego Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego, postanowiłem poinformować ich o moim projekcie w formie ciekawostki. Efekt korespondencji przerósł moje wyobrażenie: autor artykułu umieścił informację o moim derotatorze w tymże artykule... ? http://calgary.rasc.ca/field_rotation.htm
  13. Hej. Na sąsiednim forum zaprezentowałem filmik będący wideo-relacją z budowy własnego derotatora pola. Chciałbym zatem pokazać go również i tu, ponieważ nie jest to niemożliwe do wykonania, a komuś ta idea może się spodobać. Posiadam 10" Newtona na znacznie przerobionym montażu Dobsona, który zmotoryzowałem, opracowałem w miarę precyzyjne śledzenie i na koniec - autorskie GoTo. Jako, że cały system napisany jest w Python'ie, było dla mnie łatwe skomunikowanie derotatora pola z systemem śledzenia. Zasugerowano mi, że mógłbym zmodyfikować nieco derotator dodając mu funkcje rotatora, ale może podejmę się tego, kiedy najdzie mnie ochota ustandaryzowania moich zabawek do współpracy z ASCOM. Kto wie, może kiedyś. Obecnie nie mam nic, co miałoby choć śladowe cechy wspólne z ASCOM... Oto link do mojego ostatniego filmu o derotatorze. Zapraszam do obejrzenia także wcześniejszych filmów (linki na koniec filmu, można też przejść do kanału YouTube).
  14. Cześć, Jaki dokładnie jest model tych Twoich przekładni falowych? Rozpoznaję po wyglądzie i rozkładzie śrub, że to Harmonic Drive, ale potrzebowałbym garść szczegółów. Pytam, ponieważ wchodzę w posiadanie przekładni HFUS-32-100 i chciałbym poznać jej cechy, a nie znajduję żadnej specyfikacji (pewnie należy pogadać z wytwórcą). Wyczytałem, że przełożenie masz 50:1, ale na zdjęciach widzę, że Twoje nie są to wcale duże. Ile ważą? Ta "moja" wazy 4.5kg. Jakie obciążenie wytrzyma pod kątem 53*? Rozważam montaż widłowy i to własnie ta przekładnia miałaby trzymać widły z osadzonym sprzętem ok. 15kg + napęd Dec na przekładni ślimakowej. Chciałbym być gotów na wagę do 20kg. Sprzedawca poinformował mnie, że takie przekładnie pracują w ramionach robotów (to wiem), a ta dokładnie pracowała w 5-osiowej frezarce. Może po różnicy wagi mógłbym coś wywnioskować zanim ją będę miał w rękach. Masz jakieś katalogi?
  15. Cześć, Astro-amatorów próbujących własnych sił w astro-programowaniu może zainteresować ostatnia aktualizacja bazy danych będącej nieco rozszerzoną elektroniczną wersją "Tabeli Wimmera". Pracując nad własną wersją GoTo stanąłem w końcu przed problemem kalibracji, a co za tym idzie, musiałem zdefiniować kilka gwiazd kalibracyjnych. Ze względu na lokalizację wybrałem w sumie 19 gwiazd (wliczając Gwiazdę Polarną), które na przestrzeni roku widoczne są na niebie nad moją głową. Należy zatem rozsądnie wybierać gwiazdy zgodnie z tym, co aktualnie widać. Do wyboru gwiazd posłużyła mi web'owa aplikacja magazynu AstronomyNow (https://astronomynow.com/uk-sky-chart/). Podobnie, jak Wimmer w swej "Tabeli" zestawiłem dane o widoczności gwiazd w poszczególnych miesiącach, tworząc ramy czasowe. Unikam w ten sposób niepotrzebnego wyboru do kalibracji GoTo gwiazd niewidocznych w danym czasie. Wskazana aplikacja umożliwia wybór godziny obserwacji, więc wybrałem północ. Kilka pozycji to układy wielokrotne, ta część bazy służy jednak wyłącznie kalibracji, zatem potraktowałem je jako gwiazdy pojedyncze, gdzie np. wielkość pozorna jest podana dla całego układu. Oczywiście poziom trudności dla wszystkich pozycji wynosi 1, czyli łatwy. Współrzędne gwiazd, wielkość pozorna oraz ruch własny pobrane zostały z Wikipedii. Współrzędne dodatkowo zostały scalone do wartości godzin/stopni w notacji dziesiętnej. Pliki SQL i CSV do pobrania: http://astro-art.pl/opracowania/TabelaWimmera_v3.2.3.csv.zip http://astro-art.pl/opracowania/TabelaWimmera_v3.2.3.sql.zip Pozdrawiam, Tomek
  16. Vroobel

    Astromaniak???

    Sprobój wejść w zaawansowane i potwierdzić, pomimo, że niebezpieczne...
  17. Vroobel

    Astromaniak???

    A umiesz się w ten sposób efektywnie zalogować? Zaraz po zatwierdzeniu loginu i hasła permanentnie przenosi mnie do astromaniak.pl, więc dalej brak strony. Nawet, kiedy ponownie wchodzę na ten link równolegle, to nie jestem zalogowany. Mimo to, dzięki.
  18. Vroobel

    Astromaniak???

    Może zostałem źle zrozumiany, ale żadnych emocji i złośliwości nie angażowałem. Tymczasem zapytałem po prostu o zrzuty serwisu, które były jakiś czas temu robione. Wiem, że DNS to nie serwer, na którym AM stoi, ale zapewniano nas, że wszystko jest pod kontrolą, a tymczasem 3cia doba leci...
  19. Vroobel

    Astromaniak???

    Czy nadal wolontariusze robią kopie AM na swoich dyskach?
  20. "Tabela Wimmera" znacząco wpłynęła na losy mojego teleskopu. Kiedy półtora roku temu (lato 2017) układałem sobie w głowie kolejne jego losy, zapragnąłem utworzyć jakąś bazę danych obiektów. Już wtedy myślałem o funkcjonalności GoTo, więc na początek w bazie danych miały pojawić się jakieś gwiazdy do kalibracji systemu. W międzyczasie studiowałem fora astronomiczne w poszukiwaniu wiedzy i pomysłów, a w szczególności działy ATM/DIY i naprawdę, jak z nieba, spadł mi wtedy wątek o Tabeli. Połknąłem tą ideę w całości i zabrałem się za wprowadzanie treścii do bazy danych MySQL. Nie miałem wtedy jeszcze Raspberry Pi, ale czułem, że to może się przydać. Przyznałem się Wimmerowi, że buduję tą bazę danych, a kiedy sie dogadalismy co do szczegółów, zaproponowałem, że opublikuję bazę w ramach Jego wątku. Jest to jak najbardziej po drodze z tym, że baza danych jest odzwierciedleniem Tabeli w formie ?papierowej?. Szybko jednak okazało się, że warto dodać do Tabeli to i owo, zatem poniżej znajdzie się opis wszystkich kolumn, jakie zawiera baza. Chcę, żeby było oczywiste, że idea Tabeli nie została zmieniona, a każdy miłosnik ATM/DIY może łatwo sobie tą bazę pobrać i używać do swoich projektów. Nie roszczę sobie żadnych praw do jej treści, tak, jak nie robi tego Wimmer. Miło jednakże będzie, jesli ktoś wspomni o pracy włożonej w bazę. Domyślam się, że nie uniknąłem błędów w liczbach, literówek, czy błędnych nazw obiektów, dlatego proszę o ich wskazywanie. Bardzo ważne jest też, by już na samym początku poinformować, iż dane o rektascensji, deklinacji, magnitudo i rozmiarach kątowych obiektów zostały pobrane z Wikipedii, na co Wimmer się zgodził, gdy skonfrontowałem z Nim różnice w wielkościach liczbowych. Dogadalismy się, że wyjdzie w praniu, które dane są poprawne. Użytkownicy mogą sami zgłaszać takie poprawki, za co będziemy obaj wdzięczni. Zdarzało się też, że nie znalazłem jakiejś nazwy lub numeru katalogowego obiektu, będe więc wdzięczny również i za to. Baza danych to również tabela, więc najprościej mi będzie opisać każdą kolumnę z osobna. nr | Rzecz oczywista - numer kolejny obiektu. Numery Obiektów Głębokiego Nieba (DSO), asteryzmów i układów wielokrotnych odzwierciedlają "Tabelę Wimmera" w oryginale, liczby 4-cyfrowe wskazują gwiazdy, jakie posłużą mi do celów GoTo. Liczby 5-cyfrowe to obiekty Układu Słonecznego. name i name_pl | Nazwa obiektu, której Wimmer nie wprowadza. Jako, że posługuję się wyświetlaczem LCD, a docelowo zamierzam użyć pełnego ekranu i wyświetlać wszystkie informacje o wybranym obiekcie (możliwe, że na telefonie lub tablecie przez VNC), ta informacja oraz kolejne dodane mogą być bardzo atrakcyjne. Z racji miejsca zamieszkania istotną jest dla mnie dwujęzyczność mojego oprogramowania i bazy danych. W tym przypadku pierwszą w bazie jest nazwa anglojęzyczna, drugą - polska. messier | Numer obiektu w Katalogu Messiera. ngc | Numer obiektu w Katalogu NGC. others | Inne numery katalogowe, jakie można znaleźć w Tabeli lub w sieci. type i type_full | Podobnie jak Wimmer, zastosowałem kategorie obiektów, dzięki czemu można sobie pogrupować obiekty w SQL i np. zawęzić wycieczkę po niebie do jednej kategorii. Ta konkretnie kolumna zawiera skrót kategori w języku angielskim, zaś kolumna druga - pełną nazwę kategorii, odpowiednio: Ast - asterism, Ga - galaxy, GC - globular cluster, MS - multiple system, N(D)+OC- nebula (diffuse n.) + open cluster, N(E) - nebula (emission n.), N(E)+OC - nebula (emission n.) + open cluster, N(E+R) - nebula (emission n. + reflection n.), N(P) - nebula (planetary n.), OC - open cluster, OC+N(E) - open cluster + nebula (emission n.), OC+N(E+R) - open cluster + nebula (emission n. + reflection n.), S - star, SS - Solar System, SC - stars cloud. (n. = nebula, skrót wynikający z limitu miejsca na wyświetlaczu LCD 4x20) type_pl i type_full_pl | Jak wyżej, polskie kategorie obieków, odpowiednio: Ast - asteryzm, ChG - chmura gwiazd. Ga - galaktyka, G - gwiazda, GrK - gromada kulista, GrO - gromada otwarta, GrO+M(E) - gromada otwarta + mglawica (m. emisyjna), GrO+M(E+R) - gromada otwarta + mglawica (m. emisyjna + m. refleksyjna), M(D)+GrO - mglawica (m. dyfuzyjna) + gromada otwarta, M(E) - mglawica (m. emisyjna), M(E+R) - mglawica (m. emisyjna + m. refleksyjna), M(E)+GrO - mglawica (m. emisyjna) + gromada otwarta, M(P) - mglawica (m. planetarna), US - Układ Słoneczny, UW - uklad wielokrotny, (m. = mgławica, skrót wynikający z limitu miejsca na wyświetlaczu LCD 4x20) season_1 i season_2 | Ten parametr pozwala na ograniczenie listy obiektów do jednie tych widocznych na niebie w przedziale miesięcy podanych w obu polach. constellation i constellation_pl | Nazwa gwiazdozbioru, w którym należy szukać obiektu. w_magnitude | Pozorna jasność obiektu. Przedrostek "w_" oznacza w tym przypadku (i w kilku kolejnych), że wartość ta została pobrana z Wikipedii. Jest to liczba rzeczywista z miejscami po przecinku, przecinek dziesiętny w postaci kropki, nie przecinka - jest to standard w programowaniu. w_ra_h, w_ra_m, w_ra_s | Rektascensja wyrażona w składowych wartościach godzin, minut i sekund. Przybiera wymiar kąta godzinnego. w_dc_st, w_dc_m, w_dc_s | Deklinacja wyrażona w składowych wartościach stopni, minut i sekund. ra_apm, dc_apm | Ruch własny obiektów przydatny do prawidłowego wyznaczania ich położenia w odniesienia do J2000.0. Parametr ra_apm przybiera wymiar sekund kąta godzinnego. difficulty | Poziom łatwości/trudności w zlokalizowaniu/obserwacji obiektu, odzwierciedla podejście Wimmera. Przybiera watrości 1, 2 i 3, czyli łatwy, średni i trudny. size | Rozmiar obiektu w ujęciu niezbędnego powiększenia, żeby łatwo było go obserwować. Jako, że Wimmer posługuje się dwoma wartościami, ja również pozostałem przy dwóch: L - large, czyli duży - można stosować małe powiększenia, S - small, czyli mały - należy użyć do obserwacji dużych powiększeń. W niektórych przypadkach Wimmer nie umieścił ikony symbolizującej rozmiar, wtedy też pozostawiłem to pole puste. Mogę sam zdefiniować te wartości na podstawie moich przyszłych obserwacji, to jednak potrwa. app_size_1, app_size_2 | Rzeczywiste rozmiary kątowe obiektów pobrane z Wikipedii. Zastosowałem tu ciągi zamiast liczb, a to ze względu na jednostkę następującą zaraz po liczbie, odpowiednio: d - degree, czyli stopień, m - minuta kąta, s - sekunda kąta. binoculars | Tym parametrem Wimmer oznacza obiekt, który szczególnie dobrze widać w lornetkach lub stosując naprawdę małe powiększenia w teleskopach - ze względu na duże rozmiary kątowe. Parametr przybiera wartość binarną 1 lub 0, co oznacza "tak" lub "nie". have2see, have2show | Ten zestaw parametrów mówi dosłownie: "musisz to zobaczyć" i "musisz to pokazać innym" - oczywiście nie trzeba tego tłumaczyć. Podobnie jak w przypadku lornetki, parametry przyjmują wartości binarne 1 i 0. details | Dodatkowe ciekawe informacje znalezione w Wikipedii, jak np. separacja układów wielokrotnych, jasności pozorne ich elementów składowych, itp. comments i comments_pl | Dodatkowy komentarz, jak np, rzeczywista liczba elementów układu wielokrotnego gwiazd, czy gromad, dokładne położenie na tle innego obiektu, itp. page | Nr strony, na której w oryginale Tabeli znajdują się mapki, szkice i opisy. Prawdopodobnie ten parametr nie będzie rozwijany i kolumna zostanie usunięta z bazy, ponieważ nie wnosi nic do jej elektronicznej postaci. checked | Parametr wprowadzony przeze mnie na potrzeby "odhaczenia" obiektu, który już widziałem przez mój teleskop. Ma to ułatwić filtrowanie kolejnych obiektów do obserwacji. map, sketch_1, sketch_2, picture_1, picture_2 | pola binarne dużego rozmiaru z przeznaczeniem odpowiednio na mapki autorstwa pana Janusza Willanda, dwa szkice z Tabeli i dwa zdjęcia, np. z Wikipedii. Obecnie pola te są puste. W przyszości do pobrania będą dwie wersje bazy: z grafiką (duży rozmiar) i bez niej (rozmiar mały). description i description_pl | Opisy tekstowe pochodzące z Tabeli i ich tłumaczenie na język angielski. Kilka opisów wprowadziłem testowo, docelowo umieszczone będa wszystkie dostępne w Tabeli opisy. A tutaj znajduje się plik *.sql, który można zaimportować do serwera MySQL: http://www.astro-art.pl/wp-content/uploads/2019/02/TabelaWimmera_v3.2.1.sql_.zip
  21. Witam, To może i ja się pochwalę moim motofocuserem oraz pewnym dodatkiem do niego. Również zastosowałem silnik krokowy z przekładnią planetarną i elastyczne sprzęgło dla wyrównania nieosiowości oraz blaszkę w kształcie litery L. Na marginesie, blaszka ta oryginalnie pełniła funkcję skrzydełka 19" urządzenia sieciowego, rozstaw otworów był identyczny, jak na obudowie przekładni silnika. Nie chwaliłbym się kolejnym takim samym motofocuserem, gdyby nie ten dodatek, czyli miniaturowe wyłączniki krańcowe oraz blaszka wkręcona w tuleję wyciągu, która popycha dźwigienki wyłączników. Każdy amator ATM, który zdaje sobie sprawę z siły takiego napędu i co się dzieje na końcach zębatej bieżni, powinien zrozumieć, po co są te krańcówki. Poniżej wklejam zdjęcie całości, a także podaję link do kompletnego opisu, co u jak. https://astrovroobel.wordpress.com/2017/10/17/naped-wyciagu-okularowego/
  22. "Nie myślę o super precyzji tylko o przyjemności z hobby" - to zdanie mi się najbardziej podoba! Jestem pod ogromnym wrażeniem, nic dodać, nic ująć. Szacun.
  23. Z ostatniej chwili: uruchomiłem skromny serwis online traktujący o transformacji współrzędnych "na żywo". Jako, że wyszło mi to całkiem zgrabnie, zapraszam do lektury: http://astrovroobel.epizy.com/index.php
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)