Skocz do zawartości

Windforce

Użytkownik
 • Zawartość

  403
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  10

Ostatnia wygrana Windforce w Rankingu w dniu 16 Sierpień 2018

Windforce posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

826 Excellent

O Windforce

 • Tytuł
  Wega
 • Urodziny 06.11.1985

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Mińsk Mazowiecki

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Mińsk Mazowiecki

Ostatnie wizyty

2621 wyświetleń profilu
 1. Windforce

  najlepsze i najgorsze okulary

  Astronomia, teleskopy astronomiczne i obserwacje nocnego nieba to nie tylko moja pasja. Z upływem czasu nauczyłem się po prostu wydajnie korzystać ze swoich narzędzi pracy i szanować czas obserwacyjny. To, że wymagające grupy galaktyk i ciemne mgławice będą widoczne 3% lepiej w okularze innym niż mój po prostu przestało mnie nurtować. Z kolei widok szlagierów nocnego nieba w okularach 100-stopni jest frapujący, głęboko zapada w pamięć ludzi pierwszy raz spoglądających w niebo i daje niesamowitego kopa mi, jako pasjonatowi. Posiadanie wiadra okularów, filtrów i innych dupereli przy stanowisku obserwacyjnym nie jest wygodne. Należy sobie odpowiedzieć na pytanie, jak podchodzimy do swojego zajęcia. Pozwól, że zrobię analogię do branży audio, w której ostatnio mocno siedzę. Ludzie, zwani audiofilami, dzielą się zasadniczo na dwa obozy. Pierwszy, stanowiący 90%, jest to obóz wyznawców sprzętu. Ciągle sprzedają/kupują drogie przewody, posrebrzane kondensatory, coraz to wymyślniejsze wzmacniacze lampowe, a ich frustracjom związanym z doborem sprzętu nie ma końca i co gorsza, uwielbiają tym epatować w internecie. Drugi obóz audiofilów skupia się na muzyce. Ludzie, którzy są oblatani w temacie płyt, wydawnictw. W swój wolny czas, uwielbiają wieczory spędzać relaksując się przy muzyce z filiżanką herbaty, a komputer włączają zazwyczaj po to, że mają na nim serwer z plikami muzycznymi.
 2. Windforce

  kupię kolimator i okular do planet

  Wiesz bo te osławione pasy Jowisza to wcale nie jest najłatwiejszy cel obserwacji, one mają niski kontrast, tak jak cała tarcza tej planety. Teleskop Newtona, zwłaszcza w mieście , zawsze ma z Jowiszem problem. Mała wysokość nad horyzontem powoduje, że światło od planety musi przedzierać się przez grubą warstwę powietrza nim wpadnie do teleskopu, co powoduje spadek ostrości obrazu i turbulence jak w samolocie Wenus teraz też nie jest łatwym zadaniem, ma olbrzymią jasność powierzchni, lśni jak diament i ma bardzo mały rozmiar tarczy, światło Wenus wręcz rozszczepia się w atmosferze Ziemi jak w pryzmacie. Zwierciadlane teleskopy na prawdę nie przepadają za takimi rzeczami. Cały urok tego ustrojstwa poznasz gdy wywieziesz go z Warszawy pod prawdziwe, ciemne niebo i skierujesz w głębię Kosmosu w poszukiwaniu początku czasu.
 3. Windforce

  najlepsze i najgorsze okulary

  Dziękuję. Nie od wczoraj się tym zajmuję... Ethosy wybrałem za ich 100-stopniowe pole widzenia, za 3% niższą transmisję niż Delosy która mnie nie boli, za większą wagę która mi nie przeszkadza w dużym teleskopie i za to że kiedyś mogłem sobie na nie pozwolić (teraz w życiu bym nie wydał tak pieniędzy ale i miałem trochę szczęścia w zakupach), nawet jeśli przyjdzie mi zmienić teleskop wiem, że okulary na przyjęcie tego nowego już są. ER w 6-mm jest już dość skąpy w porównaniu z odpowiednim Delosem ale i tak używam go najrzadziej. 21-mm to sztos w F/5 pod ciemnym niebem.
 4. Windforce

  kupię kolimator i okular do planet

  Imponujący jest fakt że obserwowałaś przed wschodem Słońce i że znalazłaś pudełko po kliszy, znak to że dobry z Ciebie materiał na pasjonata Astronomii. Pudełko po kliszy może wydać się zabawne, lecz właściwie użyte zapewnia lepszy wynik kolimacji niż nawet najdroższy kolimator laserowy użyty bez głowy... To jest wersja składana Flex? Nigdy nie ruszaj śrubek przy tym mniejszym zwierciadle wtórnym, jak to rozklekoczesz to raczej wizyta w serwisie.
 5. Windforce

  najlepsze i najgorsze okulary

  Mogłem pooglądać sobie maleńki kawałek Wszechświata przez większość Delosów z serii (z wyłączeniem tych najkrótszych i najdłuższego w ogniskowej). Jeśli chcesz mieć po prostu okular najlepszy jaki jest, niestety nie ma za bardzo innej drogi. Można mieć zawsze okular będący ekstremalnie dobry w jakiejś konkretnej dziedzinie, np. w transmisji, polu widzenia, wygodzie obserwacji, małej wadze, niskiej cenie. Próżno jednak szukać innych okularów o tak doskonałym balansie zalet, o tak wszechstronnie ukierunkowanych zdolnościach i o takiej stabilności i przewidywalności parametrów całej serii, jaką dają Delosy... Jeśli ktoś zmienia z Orto lub krótkich Plossli, przyzwyczajenia będzie wymagać właściwe ustawienie oka przy soczewce. Dodam właściwe, a nie usilne wciskanie gałki w szkła z przeświadczeniem że tak być musi. Obraz jak z Orto w 70-stopniowym polu widzenia, chyba że masz Takahashi i obserwujesz z Mauna Kea..
 6. Windforce

  Duży tani szukacz optyczny?

  Wystrzegaj się tego badziewia jak ognia.
 7. Windforce

  kupię kolimator i okular do planet

  Może zacznijmy od wywiadu środowiskowego - jak i gdzie obserwujesz planety? Kiedy i na którą planetę akurat patrzyłaś? Jakie jest usytuowanie i otoczenie teleskopu? Użyty był okular 10 mm z zestawu? Twoje problemy z tym teleskopem wynikają najprawdopodobniej ze splotu kilku czynników: - Planety które chcesz obserwować zazwyczaj leżą nisko nad horyzontem. - Zwierciadło teleskopu który posiadasz nie wychłodziło się do temperatury otoczenia. - Miejsce z którego obserwujesz może być niewłaściwe pod względem stabilności termicznej powietrza. - Warunki pogodowe tego wieczoru akurat mogły nie być sprzyjające obserwacjom planet. - Oczekiwania pod względem uzyskanych obrazów mogły zderzyć się z rzeczywistością praktykującego amatora - obserwatora nieba. Obstawiam, że optyka tego teleskopu jest właściwie skolimowana, choć zawsze można to sprawdzić dla pewności. Kiepski okular też nie jest pierwszym winowajcą. Duży teleskop często zamiast pomagać, może być jedynie źródłem dodatkowych problemów, których zazwyczaj nie widać w sklepie czy w karcie produktu, lecz problemy są po to, by je rozwiązywać i to między innymi czyni nasza pasję tak piękną i wyzywającą.
 8. Windforce

  najlepsze i najgorsze okulary

  Okulary jakie uważam za stratę pieniędzy: - okulary o małym odstępie źrenicy od oka, które szybko zaparują i zabrudzą się od rzęs, uniemożliwiając dłuższe obserwacje planety, - okulary o małym własnym polu widzenia, utrudniające odnalezienie i utrzymanie planety w polu widzenia teleskopu bez napędu osi, - okulary o zbyt krótkiej ogniskowej w odniesieniu do średnicy / ogniskowej teleskopu i warunków obserwacji planet, które umówmy się, nie są ostatnimi laty najbardziej korzystne. Dobrze wydane pieniądze na okulary do Twojego teleskopu to: - JEDEN lecz dobrej klasy okular w oprawie 1,25 cala o ogniskowej 6-8 mm, polu widzenia nie mniejszym niż 70 stopni i odstępie źrenicy od oka nie mniejszym niż 16 mm. - Pieniądze na dobry okular należy także rozplanować na paliwo do samochodu, który służy jako środek transportu teleskopu w miejsca oddalone od ścisłych terenów miejskich, gdzie powietrze jest bardziej przejrzyste i stabilne (mniej faluje od nagrzanego w mieście betonu i stali). Koledzy wyżej wymienili już pewne dobre, konkretne propozycje. Ja dodam Baader Morpheus, TeleVue Delos.
 9. Windforce

  Podłączenie AZ GOTO do komputera. Pomocy!!!

  http://www.atm-workshop.com/synscan-pc-connect.html Jeśli znasz angielski spróbuj przestudiować ten tutorial, on wyczerpuje temat związany z podłączaniem montażu do komputera na różne sposoby.
 10. Pilnie kupię adapter Wi-Fi do montaży Sky-Watcher!

  1. Pokaż poprzednie komentarze  1 więcej
  2. Windforce

   Windforce

   Wiem, pamiętam, ale akurat na ten moment potrzebny dokładnie taki.

  3. midimariusz

   midimariusz

   To nie poratuję.

   Pozdrawiam.

  4. midimariusz

   midimariusz

   To nie poratuję.

   Pozdrawiam.

    

   Choć tak mi się przypomniałe że miałem jakieś dwa tygodnie temu moduł SynFi który działa dokładnie tak samo jak ten z Twojego linka.

    

 11. Windforce

  Podłączenie AZ GOTO do komputera. Pomocy!!!

  Będziesz z tym komputerem, za przeproszeniem, pod pachą w nocy na obserwacje jeździł? Będziesz gapił się w monitor zamiast w niebo? Nie zaczynajcie przygody z astronomią od dupy strony, jak czytam takie posty to czasem mi się ulewa, sorry, ludzie nie męczcie się tak z własnym życiem tylko czerpcie przyjemność ze swoich pasji! Zostaw te kabelki, weź pilota z zestawu i wyjdź na dwór obserwować! Masz nowy świetny teleskop. W dalszej kolejności, zamiast gapić się na te żałosne końcówki RJ11 zainstaluj platformę ASCOM, sterownik do montażu Sky-Watcher i wtedy, z jakąkolwiek przejściówką USB/RS232 za pośrednictwem pilota (firmware 3.38/4.38 lub wyższe), w Stellarium prawidłowo połączysz się z montażem... Jeśli musisz. https://ascom-standards.org/Downloads/ScopeDrivers.htm Zamiast tego wszystkiego proponuję Ci abyś zainwestał w adapter Wi-Fi oraz SkySafari na Androida i odetchniesz z ulgą, gdyż taki zestaw daje nieporównywalnie większą frajdę zabawy z teleskopem.
 12. Przepraszam że dałem dwa zdjęcia. Nie mogłem się zdecydować
 13. Łukasz, po prostu światowej klasy zdjęcia planetarek!
 14. Windforce

  Gdyby Księżyc był jednym pikselem

  Fajne, lecz dla początkujących może być trudne gdyż brakuje odnośników na skali, gdzie można 'napotkać' planety od Jowisza w dal. A to ze względu na monstrualne odległości w stosunku do średnic ciał niebieskich wyrażonych w pikselach.
 15. 19 Autor: Damian Demendecki Miejsce: Brzegi Górne, Bieszczady Data: 12/13 sierpień 2018 r Obiekt: Jasny bolid z roju Perseidów Obiektyw: Sigma Art 14-24 F/2.8 Detektor: Canon EOS 6D Montaż: Sky-Watcher Star Adventurer Ekspozycja: 54 x 30 s. Obróbka: DSS, LR, PS Akceptuję regulamin konkursu.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2018)