Skocz do zawartości

teleskop przenosny do DS - SkyWatcher BK1025 OTA + AZ3 sie sprawdzi?


260

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem nowicjuszem jezeli chodzi o obserwacje, posiadam Syntha 8", planuje kupic dodatkowo cos co bede w stanie zaprac n.p. na wycieczke w bieszczady / na mazury / etc.

Przeczytalem sporo o wyborze teleskopu, interesuje mnie glownie teleskop do DS, wielkosciowo/wagowo na tyle maly zeby dalo sie zabrac w plecak i przejsc pare kilometrow. Rozwazam kupienie teleskopu Sky Watcher BK1025 OTA i montazu AZ3 - czy bedzie to dobry wybor na przenosny teleskop? Moze sa jakies lepsze opcje (finansowo moze byc troche drozej, byle zamknac sie w max 3000zl) ?

Dodatkowe pytania:

* czy kupujac ten teleskop ( https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/tuba-optyczna-sky-watcher-bk1025-ota,d1405.html ) oraz montaz ( http://deltaoptical.pl/montaz-azymutalny-sky-watcher-az3,d577.html ) potrzebuje jeszcze czegos zeby te dwa elementy polaczyc?

* czy moglibyscie polecic dodatkowe elementy ktore moglyby mi sie przydac na takie wypady z teleskopem? Moze macie jakies sugestie na temat plecakow czy czegos takiego, w co moglbym teleskop zabrac? (jakis plecak i tak musze kupic, bo posiadam dosc maly obecnie)

Z zakupem mi sie jakos bardzo nie spieszy, ale chcialbym sie zdecydowac do polowy sierpnia, zeby na urlop juz kupic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego za 3000 to bym celował w portę, tuba na wypady w sam raz :)

http://teleskopy.pl/Montaż-Vixen-Porta-II---azymutalny-montaż-pod-lunety-i-teleskopy-teleskopy-733.html

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie to ma konkretnie zalety nad AZ3? z tego co widze w opisach to chyba ciezszy, co byloby wada dla przenosnego sprzetu?

Jezeli AZ3 bylby wystarczajacy to wolalbym wiecej kasy zarazerwowac na n.p. dobry okular/katowke, chyba ze roznica w montazu moze miec istotne znaczenie dla obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AZ3 ma taki trzpień, który ogranicza pełną trójwymiarowość obserwacji. Lepszym rozwiązaniem (gdy już upierasz się przy SW) jest AZ4.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż jest istotnym czynnikiem - od niego zależy komfort obserwacji. Jak całość się telepie, a drgania montażu wygasają powoli, to można szybko się zniechęcić... Taka porta z mikroruchami to fajne rozwiązanie, a ze swej strony mogę polecić AZ4 - bez mikroruchów, ale całość chodzi ładnie i jest wygodna w obsłudze do powiększeń do 200x (przy takich przynajmniej testowałem). Ja miałem AZ4 na stalowych nogach i jest to już dość ciężkie, ale jest też wersja na nogach aluminiowych.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie chyba zdecyduje sie na ta Porte.

A co sadzicie o wyborze teleskopu? sprawdzi sie jako przenosny, czy moze powinienem raczej zdecydowac sie na cos lzejszego, na zasadzie ze na nic mi wieksza apertura jezeli calosc mialaby byc za ciezka zeby to nosic? A moze doplacajac troche moglbym znalezc cos zdecydowanie lepszego do moich celow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)