Skocz do zawartości

Kompaktowa lornetka, astro ale nie tylko w budżecie do 1200-1400zł


Yoop

Rekomendowane odpowiedzi

Rozglądam się za jakąś kompaktową lornetką, która będzie sprzętem dość uniwersalnym. Oznacza to, że powinna być możliwie lekka oraz raczej w konstrukcji dachopryzmatycznej. 
Oprócz zastosowania jako podręczna lornetka do przeglądu nieba powinna być sprzętem turystycznym na wyprawę w góry, do lasu czy na łódkę. 
Górna granica ceny to przedział ok 1200-1400zł (jakkolwiek biorę pod uwagę zakup w UK lub w Niemczech, co czasami pozwala zaoszczędzić parę złotych lub podnieść budżet, ale bez przesady)
Po wstepnym rozeznaniu mam kilka typów:

  • Vixen Foresta 8x42
  • Nikon Monarch 5 8x42 lub może Monarch 7 8x30
  • Kowa BD 8x32 (ew 8x42 ale to już bym się musiał mocno gimnastykować z budżetem)
  • Olympus EXWP 8x42  (to na granicy budżetu, ale  importując dałoby się to jakoś ogarnąć za ok 1400zł)

Niestety nie miałem okazji korzystać z  tych lornetek, więc chętnie poznam opinie innych. Sugestie co do innych lornetek również mile widziane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:szept:Kowa Prominar 8x32 "wisi" na giełdzie Astropolis . Ma świetne wyniki testu na Optyczne.pl, choć do astro to jakby ciut mała.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yoop, pomyśl czy to aby dobry pomysł - lornetka turystyczna powinna być mała i lekka a astronomiczna duża i ciężka

Kowa 8x32 jest znakomita, miałem ją kilka razy w rękach, ale jak pisze Janko do astro zbyt mała. 8x42 to znowu kompromis - do astro nadal mało, na szyję dużo. Dobrą opcją będzie zakup używanej 8x32 i dokupienie czegoś sensownego na noc.

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janko, Qba, dzięki za odpowiedzi. Gdyby to miała być jedyna lornetka do astro, to oczywiście macie rację. Jednak tak jak wspomniałem to ma być lornetka do przeglądu nieba z ręki. Do poważniejszych obserwacji mam większy kaliber: TS 22x85 :)  
Widziałem te lornetkę Kowa na astropolis i się zastanawiam, ale póki co najbliżej mi chyba do Olympusa. Niestety nie znam tych lornetek z własnego doświadczenia, tylko syntetyczne test. Dlatego tutaj pytam, bo może ktoś ma doświadczenia z którąś z tych lornetek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zmienia postać rzeczy. Olympus jest solidny i dobry optycznie, Vixen niesolidny i niezły optycznie, M7 8x30 nie widziałem ale wersja 10x30 mnie mocno rozczarowała, M5 solidny ale obraz bez rewelacji i małe pole widzenia.

 

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Qba napisał:

8x42 to znowu kompromis - do astro nadal mało, na szyję dużo.

Nie powiedziałbym że to mało do astro. To są doskonałe parametry do przeglądu nieba - pow. 8x stabilne z ręki, źrenica 5mm jasna, pole w tej klasie potrafi być bardzo szerokie (nie to co w 7x50), waga dość mała bo i sama lornetka nie jest zbyt duża. Marzy mi się taka lornetusia z field flattenerem. Coś jak Swarovski 8.5x42 EL SV albo Zeiss SF 8x42 albo nowy Nikon Monarch HG 8x42. Tyle że drogie. Problem jest taki że chyba nie ma taniej lornetki ~8x42 z porządną dobrze skorygowaną szerokokątną optyką. Szkoda że nie ma Nikona SE 8x42 albo Fujinona 8x42 FMT-SX Speechless

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)