Skocz do zawartości

Qba

Użytkownik
 • Zawartość

  232
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

87 Excellent

O Qba

 • Tytuł
  Kapella
 • Urodziny 11 Listopad

Contact Methods

 • Website URL
  www.wzrokowiec.com

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Warszawa

Ostatnie wizyty

780 wyświetleń profilu
 1. pierwsza lorneta, czyli idziemy w grubszy kaliber

  Na OLX są wystawione dwie lornetki WO 10x50 ED. Myślę, że warto się tym sprzętem zainteresować, jeśli w wszystko z nim OK, to będzie dobry wybór.
 2. pierwsza lorneta, czyli idziemy w grubszy kaliber

  Miałem dwie lornetki TS Marine MX - 7x50 i 10,5x70. Pierwsza jak najbardziej da się używać "z ręki" natomiast 10,5x wymaga już trochę techniki i samozaparcia. TS 15x70 prawdopodobnie będzie kolejną. Przy tym wzroście powinieneś mieć statyw klasy Manfrotto 055, a to trochę kosztuje. Podobnie jak koledzy polecam sprzęt używany z naszego forum - kupisz taniej i ew odsprzedasz bez specjalnej straty.
 3. Kupiłem ją w grudniu 2015r i od tamtej pory używałem dosłownie kilka razy. Luneta jest w pełni sprawna, stanie sklepowym, bez otarć i śladów użytkowania. Mam komplet z pokrowcem terenowym, kartonem i instrukcją. Lunetę mogę pokazać w Warszawie. cena 1895zł recenzja http://www.bestspottingscopereviews.com/VanguardEndeavorHD82ASpottingScope-12.htm
 4. Lornetka mała w góry

  W oczekiwanie na recenzję Bushnella pozwolę sobie zaprosić Was do lektury testu terenowego innej góralskiej lornetki http://wzrokowiec.com/archiwa/1291
 5. Lornetka mała w góry

  Dobra lornetka w warunkach dziennych powinna dawać jasny obraz niezależnie od źrenicy wyjściowej, bo i źrenica obserwatora jest wtedy mała. Jeśli w 10x28 obraz jest ciemny to znak, że transmisja, kontrast, lub jedno i drugie są na bardzo słabym poziomie.
 6. Dylemat lornetkowy

  Miałem TS Marine MX 7x50 i 10,5x70, a wersję 10x50 oglądałem w sklepie - wszystkie mają gwinty. Bez statywu można się obyć nawet z ważącą blisko 2,7kg wersją 10,5x70, wystarczy leżak i dobra technika trzymania. Lornetkę opierasz w oczodołach a palcami zamiast oplatać, podtrzymujesz tubusy od spodu. Dla mnie jest to zdecydowanie bardziej wygodne od wyginania się w paragraf. Niemniej, najbardziej lubiłem TS 7x50 i ten model polecam.
 7. Lornetka mała w góry

  Wracając do głównego tematu - miałem właśnie okazję testować w górach lornetkę 8x25. Przy dobrej optyce są to parametry jak najbardziej wystarczające od świtu do zmroku, czyli w warunkach w jakich się najczęściej po górach chodzi.Niewątpliwym plusem są także niewielkie rozmiary i waga. Na następny wyjazd zabiorę jednak coś większego - jestem skłonny nosić więcej aby cieszyć się szerszym polem widzenia, bo tego właśnie najbardziej brakuje w maluchach. Wydaje mi się, że klasyczne parametry 8x30 będę optymalne.
 8. Lornetka z szerokim polem widzenia

  Oczywiście wystarczy orientacyjnie. Przy polu około 80 stopni 70% dobrego obrazu to więcej niż bym się spodziewał, stawiam raczej na 50-60%.
 9. Lornetka z szerokim polem widzenia

  Ile procent pola widzenia jest wolne od komy i astygmatyzmu? Patrzyłem w niebo przez kilka staruszków o podobnych parametrach i żaden mnie nie zachwycił, zdecydowanie lepiej sprawdzały się w dzień gdzie wady brzegowe są dla mnie mniej uciążliwe przy szerokim polu.
 10. Lornetka mała w góry

  Odblaski to częsty problem w lornetkach dachowych, także w tych ze średniej półki cenowej. Konstrukcja porro lepiej sobie z nimi radzi. Owady w 10x z odległości 2-3m faktycznie robią wrażenie, ale dla miłośników takich obserwacji jest dedykowany sprzęt, który miałem okazję niedawno testować: http://wzrokowiec.com/archiwa/870
 11. Lornetka mała w góry

  A co jest? Kiedyś mieli taką przyjemną gablotkę ze Swarkam. Patrzenie przez te lornetki jest bardzo szkodliwe dla .... portfela.
 12. Lornetka mała w góry

  Lepiej mieć lornetkę trochę cięższą ale dającą przyjemność z obserwacji niż lekką ale kiepską.
 13. Lornetka mała w góry

  Kowa 6x30 YF w PL kosztuje 459zł, jeśli jest tak dobra jak Leupold Yosemite to warto przynajmniej popatrzeć w sklepie.
 14. Lornetka mała w góry

  W Krakowie na ul. Dietla 69 jest sklep Teleskopy - mają tam sporo lornetek, w tym Kowę 8x30 YF którą polecam. U nich jest akurat droga, ale popatrzeć i porównać warto.
 15. Lornetka mała w góry

  5,7* w dziesiątce jest wynikiem zastosowania okularów o przyzwoitym polu własnym ~57*, natomiast 6* w ósemce to marne ~48* okularów. Ja bym w górach wolał możliwie szerokie pole widzenia i powiększenie 7-8x, choć to oczywiście kwestia indywidualna. Przez dobrą lornetkę 8x zobaczysz więcej i lepiej niż przez słabą 10x - wielokrotnie się o tym przekonałem.
×
© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2017)