Skocz do zawartości

MAK127, Synta na Dobsonie, a może....


kisiel

Rekomendowane odpowiedzi

Odkąd się tu zarejestrowałem zbieram sałatę i intensywnie myślę nad zakupem sprzętu z prawdziwego zdarzenia.

Wiem, że najlepiej byłoby od razu kupić teleskop docelowy i nie bawić się w nic "pomiędzy", ale mieszkam w bloku, w środku miasta i upragniona biała beczka:

a) nie zmieści mi się na balkonie

b) o ile wiem nie sprawdzi się dobrze przy takim LP

c) nie jest mobilna i nie dam rady targać jej na peryferia miasta ani wozić golfem z całą rodzinką np. nad Bug.

Wymyśliłem sobie, że kupię MAKa 127 z montażem azymutalnym na teraz, a za kilka lat, kiedy wyniesiemy się za miasto, ewentualnie zakupię syntę na dobsonie, może 8, a może 10 cali.

Plan w zasadzie przyklepany, ale zastanawiam się... czy jest coś, co łączy mobliność Maka z możliwościami sporego reflektora (powiedzmy... niech to będzie zbliżone do mozliwości takiego reflektora)?

Myślę konkretnie o apochromacie. Naczytałem się peanów na cześć apochromatów (maksymalne użyteczne powiększenie 3 razy D itp). Widzę, że niektóre nie są wiele droższe niż cena maka127 z montażem + cena synty 10 cali na dobsonie. Wiem, że bywają lekkie i poręczne. Z drugiej strony nie mam w ogóle doświadczenia i nie wiem czy nie roję sobie czegoś - pewnie apertura to apertura i wypaśność układu szkieł niewiele tu zmienia (?).

Poradźcie coś, wybijcie mi ten apochromat z głowy (lub przeciwnie).

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wygląda następująco -nie ma teleskopów uniwersalnych.Ale pociesze Cię -duże lustra zawsze pokażą więcej czy to przy silnym LP czy pod ciemnym niebem!

Na Twoim miejscu jednak zaopatrzył bym się w dwa teleskopy . Małego maczka 127mm na AZ4 oraz teleskop na wyskoki poza miasto np. syntę 8 lub 10" -koniecznie wersje rozkładane ułatwi Ci to transport. Kupując na rynku wtórnym możesz mieć maczka oraz syntę za jakieś 1800-2000zł

Mógłbyś pokusić się też o teleskop SCT ale to już konkretne koszty!

Zmierz sobie swój balkon czy rzeczywiście synta 8" Dobs - rozkładana nie będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Znam wielu kolegów którzy używają jej na balkonach!  Co do APO rzeczywiście Edek 80mm na az4 może zastąpić balkonowego maczka ale obrazy nawet 10cm APO nie dorównają lustru 8"  8)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo uniwersalnym sprzętem byłby SCT 6". Jeśli małe APO na balkon to ED80. Ale jeśli ma być docelowo 8"-10" to warto zastanowić się nad dobrą lornetką przeglądową ~50mm zamiast małego APO.

Małe, dobre APO jest drogie bo jest małe i dobre :) Soczewka to klasyka optyki, tuba nie jest zbyt wrażliwa na brak wychłodzenia, OTA jest lekka i poręczna. No i uniwersalność - i poobserwujesz i pofocisz Księżyc i Słońce (z folią ND5!). Wady? No jednak nie pokaże zbyt wiele na DSach...

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głębokość balkonu (ściana - balustrada): 75cm, wysokość balustrady: 105cm, 250cm powyżej balkon. Widziałem syntę 8'' "na żywo" (choć niestety nie widziałem nic przez nią... a może właśnie stety ;) ) Chyba narazie pójdę w Maka.

Dzięki za sugestie!

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głębokość balkonu (ściana - balustrada): 75cm, wysokość balustrady: 105cm, 250cm powyżej balkon. Widziałem syntę 8'' "na żywo" (choć niestety nie widziałem nic przez nią... a może właśnie stety ;) ) Chyba narazie pójdę w Maka.

Dzięki za sugestie!

Głębokość balkonu 75cm  :-X Masakra!

A możesz tam choć krzesło postawić ze stolikiem  ;)

Tu zdecydowanie musi być coś wysokiego co będzie "wyglądać okiem" poza balustradki. Maczek 127mm tylko sprawdź czy nogi statywu rozłożysz w pełnym rozstawie na 75cm  :) 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głębokość balkonu 75cm  :-X Masakra!

A możesz tam choć krzesło postawić ze stolikiem  ;)

Tu zdecydowanie musi być coś wysokiego co będzie "wyglądać okiem" poza balustradki. Maczek 127mm tylko sprawdź czy nogi statywu rozłożysz w pełnym rozstawie na 75cm  :)

Był sporo głębszy, ale przy docieplaniu spółdzielnia nie pożałowała styropianu.

Krzesło owszem, za stolik służy parapet ;)

W pełnym rozstawie nie rozłożę (ciut zabraknie) i to rzecz pewna - przy moim refraktorku nie stanowi to problemu, z tym że on razem z "montażem" nie waży chyba nawet 2kg. Rozstawiam ile mogę.

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, proszę Was przestańcie. Jaka synta, rozkładana? nierozkładana? Jaki maczek? Jaki trójnóg? 75 cm, balustrada wysokości 105 cm, sufit 2,5 m. Policzcie kąty, nachylenie teleskopów.Cokolwiek tam postawisz, to będzie tylko pokaz dla sąsiadów. Mam telep, na którym komfort obserwacji to katorga. Albo lornetka albo nic na tym balkonie. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, jak mamy radzić i myśleć konstruktywnie a nawet pozytywnie, to Kolego zakup tubę maka 127, montaż i do tego na balustradzie zamontuj piers (kolumnę, słup stalowy, rurę grubościenną). Trochę musisz pomajstrować i przejrzeć posty. Takie rozwiązania już były przedstawiane na astro4u, astromaniaku.  Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to w ogóle zastanawiam się nad sensem obserwacji z miasta z balkonu. U mnie wygląda to tak, że mam  możliwość i z balkonu z przed domu.  Ale nalezę do tych osób co wolą rzadziej, ale lepiej :)

Co do Maków to jestem ich zdecydowanym przeciwnikiem - dla mnie to nie teleskop do obserwacji astronomicznych.  Tzn wygląda ciekawie, ale zastanawiam się co użytkownicy w nich widzą - ja widzę ciemność i jeszcze raz ciemność.  Dsy lepiej zapomnieć, planety lepiej wyglądają w Newtonie - to zadaję sobie pytanie o co chodzi ?

Dlatego brałbym Synte na Dobsonie. Wolałbym wyjechać raz na kwartał z rodzina pod ciemne niebo i sycić się obrazami, niż wracać sfrustrowany po męczarni na wąskim balkonie z ciemnym Makiem.  Co do 80ED to jest już lepiej, ale to taka spora lornetka fajna do przeglądów nieba i jeżeli miałbym wybrać jakąś alternatywę to właśnie jakiś refraktor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie, ja póki co czegoś takiego jak "komfort obserwacji" nie zaznałem  :P Czy to będzie gorsze doświadczenie niż wicie się wkoło rozdygotanej chińskiej zabawki? Dlatego właśnie chcę, żeby to było urządzenie mobilne, żebym mógł spokojnie skoczyć z tym gdzieś autem. Albo pieszo do znajomych z podwórkiem. Z tym co obecnie mam niespecjalnie warto.

Dorabiać czegoś do balkonu chyba nie ma sensu, bo za jakieś 2-3 lata zamierzam sprzedać mieszkanie i przenieść się poza miasto. Pomijam brak predyspozycji i chęci do takich działań. Za lornetkę podziękuję.

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, proszę Was przestańcie. Jaka synta, rozkładana? nierozkładana? Jaki maczek? Jaki trójnóg? 75 cm, balustrada wysokości 105 cm, sufit 2,5 m. Policzcie kąty, nachylenie teleskopów.Cokolwiek tam postawisz, to będzie tylko pokaz dla sąsiadów. Mam telep, na którym komfort obserwacji to katorga. Albo lornetka albo nic na tym balkonie. Pozdrawiam.

Grzegorz balkon to spore utrudnienie...ale zobacz..wiem zenit odpada ale ma szanse na obszary (tak poniżej wysokości Gwiazdy polarnej ). Kisiel napisz na którą stronę masz balkon? Przeszkodą są jednak budynki naprzeciw!

post-2-137699817215_thumb.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Igni, piękny rysunek. Czy mogę go sobie skopiować? Robercie szkoda, że nie umieściłeś tam  obserwatora  ;) chciałbym zobaczyć jego pozycje obsertacyjne między okularem a ścianą.

Poza tym, Kolega Kisiel w ostatnim swoim poście określił swoje preferencje lokalizacyjne. Teraz niech określi gotowość finansową a możemy przejść do meritum, czyli wyboru teleskopu mobilnego na krótkie wypady autkiem, marszobiegiem do znajomych. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Igni, piękny rysunek. Czy mogę go sobie skopiować? Robercie szkoda, że nie umieściłeś tam  obserwatora  ;) chciałbym zobaczyć jego pozycje obsertacyjne między okularem a ścianą.

Poza tym, Kolega Kisiel w ostatnim swoim poście określił swoje preferencje lokalizacyjne. Teraz niech określi gotowość finansową a możemy przejść do meritum, czyli wyboru teleskopu mobilnego na krótkie wypady autkiem, marszobiegiem do znajomych. Pozdrawiam.

Igni narysował chyba Maka 300 ;)

Tak, że spokojnie miedzy Maka 127  o ścianę głowa się wciśnie.  Tylko te Maki - ech nie no szkoda mojej fatygi :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W maku stosujemy kątówki tak, że można i z boku stanąć po każdej ze stron ;). Preferencje określił  -ale nie podał na który kierunek świata ma balkon.. chyba że coś przeoczyłem.

Mak będzie wymagać sporej woltyżerki ale obserwacja jest możliwa!

ps. JaLe tak przesadziłem z rozmiarami.. wygląda jak c11  ;D

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałbym zobaczyć jego pozycje obsertacyjne między okularem a ścianą.

odpowiadam jako doświadczona osoba w takim właśnie obserwowaniu- klęczy opierając się plecami o ścianę (co ułatwia utrzymanie pozycji). Użytkowałem maka 127 na podobnym balkoniku (bez ograniczeń z góry)- różnicą był montaż (nexstar). Obserwacje były obarczone malutką ilością miejsca i otwartymi drzwiami balkonowymi, co dodawało falistością obrazu.

skończyło się to w końcu tym, że przesiadłem się na syntę- a z balkonu obserwuję tylko lornetką co ciekawsze zjawiska.

10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo

...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...

...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowiadam jako doświadczona osoba w takim właśnie obserwowaniu- klęczy opierając się plecami o ścianę (co ułatwia utrzymanie pozycji). Użytkowałem maka 127 na podobnym balkoniku (bez ograniczeń z góry)- różnicą był montaż (nexstar). Obserwacje były obarczone malutką ilością miejsca i otwartymi drzwiami balkonowymi, co dodawało falistością obrazu.

skończyło się to w końcu tym, że przesiadłem się na syntę- a z balkonu obserwuję tylko lornetką co ciekawsze zjawiska.

Czyli potwierdza to moje słowa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 piętro, balkon na wschód, trochę na południe. Na wschód widok w porządku, w polu widzenia same niskie budynki (nazwijmy to starówką ;) ), względnie znacznie oddalone , tak więc np. Jowisz widać od razu po wzejściu.  Na południe blok 4 piętrowy, w odległości 100m, tak więc nie jest najgorzej. Sama północ jest przesłonięta ścianą mojego bloku, ale widać samo południe i kawałek nieba na S/W. Okolice zenitu oczywiście odpadają. W sumie to widać trochę tego nieba, wydaje mi się. Problem to łuna i sodówki pod balkonem.

Parę godzin już tam spędziłem z lunetką i dało radę (może początkowy zapał mnie znieczula ;) ). Nie muszę wciskać się między lunetę i ścianę - kiedy patrzę prosto na wschód siadam obok na krześle i obracam nasadkę. Tuba ma 70cm długości. Prawdziwa gimnastyka pojawia się przy dwóch osobach.

Zastanawiam się, czy mój "montaż" ma jakies przełożenie jeśli idzie o gabaryty na taki AZ4 - do tej pory wydawało mi się, że to po prostu tandetna, ale jednak dosyć wierna kopia takiego trójnoga (na oko tak wygląda). Ale po Waszych postach nie wiem, czy nie spotka mnie niespodzianka :P

W sumie mniejsza o ten balkon, choćby z uwagi na miejscówkę nad Bugiem, gdzie mam warunki aby przesiedzieć cały urlop, a niebo jest czarne. I tu z kolei idealna byłaby synta, którą źle wozić, a i strach tam zostawić ? jak wiadomo wszystko się może komuś przydać.

Co do środków - bez szału, ale jak trzeba, to się poczeka (choć chciałoby się zaraz). Przy założeniu że to miałby być mak127 + AZ4 za jakieś 2 200 zł, który byłby niedługo, a potem synta 10 za 1800 zł za trzy, cztery lata, no to niech by to było coś powiedzmy za około 5 000?

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)