Skocz do zawartości

Kilka Pytań


Hendzel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , od dzieciństwa interesowałem się astronomią , lecz dopiero teraz zakupiłem teleskop , taki na początek za nie duże pieniądze... ( Spinor Optics N-114/900 EQ-1 ) . Wczoraj wieczorem udało mi się obserwować księżyc ( mam filtr księżycowy ) , i w zwiazku z tym . Czy tym teleskopem moge oglądać oprócz ksieżyca  jakieś planety np. Jowisz , Saturn czy cos ? wiem ze Jowisz jest jeszcze widoczny na niebie , widac go gołym okiem , ale czy ten tteleskop podoła zadaniu i dam rade go ujrzeć nie jako maluteńka gwiazde a normalny ksztalt ;D?

Jeśli możecie  pomóżcie i doradźcie mi  co , jak , kiedy , jakieś pierwsze "porządne" kroki aby dobrze mnie wprowadzić w świat astronomii . ; )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Czy tym teleskopem moge oglądać oprócz ksieżyca  jakieś planety np. Jowisz , Saturn czy cos ? wiem ze Jowisz jest jeszcze widoczny na niebie , widac go gołym okiem , ale czy ten tteleskop podoła zadaniu i dam rade go ujrzeć nie jako maluteńka gwiazde a normalny ksztalt ;D?

Skoro wiesz gdzie jest Jowisz to czemu nie spróbowałeś? Na pewno będziesz widział tarczę, bo to już w malej lornetce widać że to nie gwiazda.

Zainstaluj sobie stellarium i naucz gwiazdozbiorów. Przygotuj sobie mapki z widocznymi obecnie gwiazdozbiorami i zaznaczonymi obiektami. Wyszukuj obiekty z katalogu Messiera i próbuj je namierzać swoim teleskopem używając szukacza i okularu o najdłuższej ogniskowej jaką posiadasz (np. 25mm), jak już namierzysz szarą mgiełkę to do wyciągu jakiś krótszy okular (np. 12-15mm) i "podziwiaj". Powodzenia.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość nazywał się Charles Messier i żył w XVIII w. Odkrył on 103 obiekty mgławicowe potem dołożono jeszcze kilka innych!

Messier czesał niebo szukając komet, notował ułożenie niewyraźnych plam.. nie widząc, że patrzy na obce galaktyki, gromady kuliste i otwarte gwiazd oraz mgławice. Każdy z obiektów posiada numer i jest obserwowalny na naszej szerokości geograficznej w określonych porach roku.  Wiosną można je zobaczyć nawet wszystkie jednej nocy..jedne wschodzą a drugie zachodzą.  :)

Obserwacja Messierów tzw. "emek" to podstawa dla każdego świeżo upieczonego obserwatora.Każdy najprostszy atlas nieba zawiera informacje o nich, położenie na tle gwiazd w poszczególnych gwiazdozbiorach. 

Więcej masz np. w wiki.

Osobiście polecam poradnik P. Rudzia o nazwie "Atlas Nieba" -wydawnictwo Pascal. Dowiesz się więcej o technikach ich obserwacji!

A tym czasem odsyłam do Wiki

http://pl.wikipedia.org/wiki/Katalog_Messiera

http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_obiekt%C3%B3w_Messiera

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi cz Katalog Messiera moge znaleść gdzies w internecie ( jesli tak prosiłbym o link ) czy tylko zakupić . ?

Uruchamiamy komputer i po wczytaniu systemu uruchamiamy jakąkolwiek przeglądarkę internetową. W pasku adresu wpisujemy: www.google.pl Po otworzeniu się strony w aktywne pole wpisujemy: katalog messiera i naciskamy enter albo szukaj (pole z lupką). Google wyrzuci nam sporo wyników- otwieramy je po kolei i czytamy.

Powinieneś z tym sobie poradzić, zważywszy na to, że znalazłeś to forum i potrafiłeś się tu zalogować oraz założyć temat w prawidłowym dziale. Życzę powodzenia.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uruchamiamy komputer i po wczytaniu systemu uruchamiamy jakąkolwiek przeglądarkę internetową. W pasku adresu wpisujemy: www.google.pl Po otworzeniu się strony w aktywne pole wpisujemy: katalog messiera i naciskamy enter albo szukaj (pole z lupką). Google wyrzuci nam sporo wyników- otwieramy je po kolei i czytamy.

Powinieneś z tym sobie poradzić, zważywszy na to, że znalazłeś to forum i potrafiłeś się tu zalogować oraz założyć temat w prawidłowym dziale. Życzę powodzenia.

Buuuahahaha! Czasami przeginacie Panowie:) ale chociaz człowiek rozerwie sie po pracy skoro za oknem leje;)
M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)