Skocz do zawartości

IC 1805 Mgławica Serce z ASI1600mm-Cool przy pełni Księżyca


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim! 
Jakimś cudem po nie za długiej przerwie udało mi się wykonać kolejną "sesję" (w cudzysłowie, gdyż najzwyczajniej wykorzystałem wczorajszą dziurę w chmurach).
Wybrałem ten obiekt, gdyż akcja była bardzo spontaniczna - wróciłem ze szkoły, szybko sprawdziłem prognozy, przygotowałem sprzęt i praktycznie jak zaczynałem aliginację to nie miałem pojęcia co za obiekt dziś wybiorę. 
Stąd pierwsze co mi przyszło do głowy to ostatnio popularne IC1805. Zastanawiałem się nad Kalifornią, ale nie chciałem dopalać materiału tuż obok pełnego Księżyca, więc wybrałem coś bardziej w zenicie. 

Dziura w chmurach była od 18 do 23. Ze względu na powrót o 17:30 i konieczność zrobienia pier-flipa w trakcie sesji udało mi się zebrać 4h materiału.
Przy okazji poruszę temat pier-flip. Czy ktoś zna program, który automatycznie powracałby idealnie do poprzedniego kadru? Np współpracujący z Sky6, ale jestem otwarty na wszystkie propozycje. Szkoda mi za każdym razem około 30min czasu na przywrócenie kadru pixel do pixela.

Będę musiał pomyśleć nad przedłużeniem guidera, gdyż błąd rzadko kiedy przekracza 0,3pixela (w sytuacjach krytycznych 0,5pix), a przy tak drobnym pixelu widoczne są najmniejsze ruchy.

Podsumowując:
24x10min Ha, G0 O10, T=-30, zbieranie przy pełni Księżyca
Skalibrowane dark i bias, bez flat (naturalnego lub sztucznego). 
Sprzęt jak w stopce. 
 

ImageSizeSerce.jpg

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo, dzięki za podesłanie! 
Jest to na pewno opcja godna rozpatrzenia.

Co do programu to używam APT, niestety mam starszą wersję Maxima 4 i nie działa mi na niej chłodzenie ASI1600mm-Cool.
Nie mogę zaktualizować do 4.16 nawet bo już moja licencja się przedawniła do czasu wypuszczenia tej wersji, a tam podobno działa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ty robisz przez 30 minut?

1. Robisz plate solve ostatniej klatki przed flipem i robisz " Image center from Pinpoint"

2. Teraz robisz GoTo- jak montaż jest poza południkiem to przy odpowiednich ustawieniach robi flipa.

3. Ja się zatrzyma robisz klatkę i plate solve - a potem sync to solved position.

4. Teraz w zakładce telescope Goto i już

 

Edit: no bez Maxima to krucho...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumieć. Ale w nowszych APT już jest fajne wsparcie do PlateSolve (np ja używam osobno programu PlateSolve2 http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/9220-platesolve-2/ który się integruje z APT również. Jeśli po flipie zrobisz klatkę 3s i na niej plate solve i potem zsynchronizujesz montaż, to powinien Ci bez problemu trafić w zadaną pozycję z dokładnością do minuty kątowej. 

http://ideiki.com/astro/usersguide/pointcraft_and_plate_solving.htm

Cytat

Edit: no bez Maxima to krucho...

Yp, wg mnie PinPoint LE w Maximie to najsłabszy obecnie soft do plate solve :( Ale wygodny, bo zintegrowany i dostępny po kliknięciu :)

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)