Skocz do zawartości

Ewolucja gwiazd


Maestro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Sprawą, która mnie nurtuje są ewolucje gwiazd. W wielu źródłach chciałem dowiedzieć się na czym polegają te przemiany, ale różna literatura, czy film zaprzeczały sobie nawzajem...

Kiedy z gwiazdy powstaje olbrzym i jakie są możliwości jej kolejnego stadium? W jakich przypadkach dojdzie do powstania karła, supernowej, hipernowej, czy czarnej dziury? Niejednoznaczna sprawa jest z czarnymi dziurami... znalazłem informację, że to niby tylko jakieś kosmiczne tornado wchłaniające inne ciała, inaczej z kolei mówi np. Discovery - czarna dziura powstaje z hipernowej i występuje tam zaburzenie czasoprzestrzeni... Jeszcze gdzieś wyczytałem, że czarna dziura jest jądrem galaktyki. Które więc wiadomości są prawdziwe i jak z tymi gwiazdami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czerwony olbrzym powstaje, gdy gwieździe (wielkości Słońca) kończy się paliwo (konczy się przemiana wodoru w hel). Wówczas jądro gwiazdy kurczy się i rozgrzewa (rozpoczyna się przemiana helu węgiel), a zewnętrzne warstwy rozdymają się. Po jakimś czasie gwiazda odrzuca otoczkę i powstaje biały karzeł.

Gwiazdy znacznie masywniejsze od Słońca żyją krócej i przemieniają sie w nadolbrzymy - jądro gwiazdy zapada sie i rozgrzewa jeszcze bardziej niż w przypadku olbrzymów i syntezuje jeszcze cieższe pierwiastki jak np żelazo. W koncu gwiazda wybucha jako supernowa, a jądra tworzy się gwiazda neutronowa lub czarna dziura.

W centrum galaktyk są tzw supermasywne czarne dziury -powstają one z połączenia kilku czarnych dziur.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadajesz pytania, na które nie da się odpowiedzieć w dwóch zdaniach, a pewnie nikomu się nie będzie chciało zbytnio rozpisywać.

Z mojej strony tak krótka rada: jeśli chcesz dobrze zrozumieć procesy ewolucji gwiazd to nie opieraj się na popularnonaukowych programach w kanałach typu Discovery, gdzie informacje są zwykle maksymalnie uproszczone, tylko przestudiuj porządną książkę. Jak wrócę do domu, to podam Ci kilka nie koniecznie najnowszych, ale dobrych  tytułów.

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszperałem w swojej bibliotece i oto najbardziej wartościowe w mojej ocenie książki, w których szczegółowo poruszane są zagadnienia ewolucji gwiazd:

- Astronomia ogólna - Eugeniusz Rybka,

- Astronomia popularna - pod red. Stefana Piotrowskiego,

- Astronomia z Astrofizyką - Jerzy Kreiner,

- Gwiazdy i materia międzygwiazdowa - Marcin Kubiak,

- Wybuchające gwiazdy - Isaac Asimov.

Ostatnią szczególnie polecam, napisana łatwym językiem, czyta się jak opowiadanie.

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, czy ja pytałem się o Słoneczko? To temat o całkiem innej tematyce.

Dzięki, Krzysztof, na pewno jeśli którąś z tych pozycji znajdę w bibliotece lub księgarni, przeczytam. Co do Discovery, to sam wiem, że to nie jest całkiem wiarygodne. Kiedyś oglądając jeden program z tego cyklu, natrafiłem na stek bzdur, ale nie z dziedziny astronomii.

Dziękuję wszystkim :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Czerwony olbrzym powstaje, gdy gwieździe (wielkości Słońca) kończy się paliwo (konczy się przemiana wodoru w hel). Wówczas jądro gwiazdy kurczy się i rozgrzewa (rozpoczyna się przemiana helu węgiel), a zewnętrzne warstwy rozdymają się. Po jakimś czasie gwiazda odrzuca otoczkę i powstaje biały karzeł.

Gwiazdy znacznie masywniejsze od Słońca żyją krócej i przemieniają sie w nadolbrzymy - jądro gwiazdy zapada sie i rozgrzewa jeszcze bardziej niż w przypadku olbrzymów i syntezuje jeszcze cieższe pierwiastki jak np żelazo. W koncu gwiazda wybucha jako supernowa, a jądra tworzy się gwiazda neutronowa lub czarna dziura.

W centrum galaktyk są tzw supermasywne czarne dziury -powstają one z połączenia kilku czarnych dziur.

To znaczy czerwony olbrzym rozdyma się przez wiatr gwiazdowy z kurczącego się jądra?

Lornetki: Voyager 12x50, SkyMaster 15x70, Bresser Corvette 10x50; statyw fot. Camrock TJ 58

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy czerwony olbrzym rozdyma się przez wiatr gwiazdowy z kurczącego się jądra?

Raczej chodzi o syntezę helu z wodoru położonego bliżej powierzchni gwiazdy, co dzieje się po zsyntetyzowaniu helu z całej ilości wodoru w jądrze. Jądro zapada się pod wpływem grawitacji, a warstwom zewnętrznym maleje gęstość, co pozwala na rozdymanie gwiazdy.

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Sprawą, która mnie nurtuje są ewolucje gwiazd. W wielu źródłach chciałem dowiedzieć się na czym polegają te przemiany, ale różna literatura, czy film zaprzeczały sobie nawzajem...

Nie sądzę. Ale ogólnie jest tak:

post-164-137699850596_thumb.jpg

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)