Skocz do zawartości

Wyciąg do CT8


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym się rozeznać w kosztach wyciągu do CT8? Jakie są sprawdzone i dobre - może macie jakieś propozycje? Przyznam że wyciąg w SW 200/1000 jaki miałem miał bardziej stabilny wyciąg :) 

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdzicho, z budżetowych w TS popatrz, podobną wagowo kamerkę mi nosił a Paweł Kenny taką samą jak Ty uzywa z wyciągiem TSa, zrobić gwint i masz skręcany.....: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p780_TS-Optics-2--Dual-Speed-Crayford-Focuser-for-Newtonians-with-Base.html 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdzichu myślę że powinieneś zacząć przynajmniej od tego.

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6522_TS-Optics-2--UNC-V-Power-Newton-Crayford-Focuser---short.html

Przy okazji ma już gwinty, które łatwo zaadaptujesz do korektora komy.

Cena chyba też nie zła. Oni to robią na bazie steeltracka od baadera.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko chyba ten Lucka nie jest rack & pinion  a to ważne.... Albo nie widzę w opisie.....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, AstroLutek napisał:

Nie wiem czy to ma aż takie znaczenie. Wszelkie moonlighty czy FT to sa crayfordy jak ten. Raczej RP w Newtonach to rzadkość.

Pewność pracy :) A gwint za parę groszy można zrobić.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Jacek E. napisał:

Zdzicho, z budżetowych w TS popatrz, podobną wagowo kamerkę mi nosił a Paweł Kenny taką samą jak Ty uzywa z wyciągiem TSa, zrobić gwint i masz skręcany.....: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p780_TS-Optics-2--Dual-Speed-Crayford-Focuser-for-Newtonians-with-Base.html 

O tym bym nawet nie wspominał. Ten, co ma Zdzichu obecnie jest zdecydowanie lepszy.

7 godzin temu, Jacek E. napisał:

Tylko chyba ten Lucka nie jest rack & pinion  a to ważne.... Albo nie widzę w opisie.....

Nooo, ale Twój też nie jest :) Generalnie dobre R&P zaczynają od 2-4k, poniżej mamy Crayfordy, a na samym dole kiepskie R&P. Tak więc Crayfordy to jest średnia półka. Dobry Crayford nie stwarza problemów ze ślizganiem itp. Za to kiepski R&P ma luzy, co jest bardzo dokuczliwe.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, alien napisał:

Chciałbym się rozeznać w kosztach wyciągu do CT8? Jakie są sprawdzone i dobre - może macie jakieś propozycje? Przyznam że wyciąg w SW 200/1000 jaki miałem miał bardziej stabilny wyciąg :) 

To kup taki jak miałeś w SW Crazy Jeszcze zarobisz na tym :)

Wyciągi do newtonów mają generalnie więcej problemów, niż wyciągi do refraktorów, ze względu na mały wymagany backfocus. Żeby LW nie było ogromne, to kamerka musi być jak najbliżej tubusa, a przez to wyciąg jest krótki i odległość pomiędzy punktami, gdzie podpierany jest tubus wyciągu to 2cm a czasami jeszcze mniej, a do kamerki jest stamtąd jeszcze spora odległość. I jak na takiej dźwigni zawiesisz kamerkę, to musi się giąć - praw fizyki nie zmienisz. Jedyne pytanie to takie, czy obraz będzie zdegradowany w dopuszczalnym stopniu, czy nie. 

Dlatego odradzałbym wszystkiego rodzaju krótkie wyciągi do newtonów (Low Profile, Short, etc). Musiałbyś wiedzieć jak wysoki wyciąg u Ciebie się zmieści i dobrać coś jak najdłuższego ze średniej klasy (eby odstęp pomiędzy podtrzymującymi łożyskami był jak największy). Wg mnie żeby mieć spokojny sen w czasie obserwacji to takie minimum to Moonlite ale 2.5 cala. Miałem u siebie w newtonie f/4 wcześniej 2" i dawał radę z kamerką, kołem i OAGiem, ale było to na granicy możliwości (ale to też był ciężki zestaw). Albo polować na używane, lepsze, np JMI czy Starlight. Z bardziej budżetowych to ciężko coś doradzić... miałem taki GSO jak podlinkował Jacek, Steeltracka i jakiś GSO Monorail albo Linear Power - z tej trójki ten ostatni chyba najmniej się giął. Myślę że tak poniżej 250-300EUR to nic nie kupisz lepszego od tego co masz teraz :( 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie i tak jak co to będzie co najmniej za rok.

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p8318_TS-Optics-Optics-3--Newtonian-Crayford-Focuser--dual-speed.html

Problem polega na tym że nie uśmiech mi się inwestować tyle w wyciąg ile zapłaciłem za teleskop. Muszę znaleźć jakiś kompromis. Puki co ten obecny na razie będę regulował i modyfikował.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)