Skocz do zawartości

Zakup kamery mono


Rekomendowane odpowiedzi

Zdecydowałem się na przeskok z Canona na coś więcej. Mianowicie rozważam zakup kamery mono.

Wstępnie myślę o atiku 314 lub 383 (lub inna w tej cenie).

Konsultowałem już za i przeciw z kilkoma osobami, ale stwierdziłem, że zadam pytanie w szerszym gronie.

Większość zdjęć będzie wykonywana z miasta, zaświetlenie nie jest najgorsze (circa about 40tys. mieszkańców).

Setup EQ6, SW 150/750, guiding 80/400. W późniejszym terminie nie wykluczam ED80.

Proszę o opinie bo głowa pęka...

Dzięki Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu dużo pisać, kamera mono rozłoży w tych warunkach Canona na łopatki :) bez porównania, skok jakościowy będzie olbrzymi (finansowy tez :) ). Heniek będzie miał na zlocie swoją kamerkę na bazie chipu Sony 285, możemy pożyczyć i porównamy, żebyś się upewnił. Ja zresztą swoją też będę miał.

P.S. Ale pamiętasz o kupnie koła i filtrów?

Jacek, Tadek nie ma przecież kamery mono!

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaaa, Kuba że skok będzie to wiem, ale nie wiem którą wybrać :)

No i niestety nie będzie mnie na zlocie.

Waham się pomiędzy 314 a 383, szukam za i przeciw.

Mam małą wiedzę w tym temacie stąd pytanie do Was.

O filtrach i kole wiem, ale to większość mojej wiedzy o mono :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atik 383 to fajna kamera. Ma spory czip, ale przez to większe wymagania dla optyki. Ma mały rozmiar piksela, co daje większe odwzorowanie obiektów, ale również bezlitośnie obnaży niedoskonałości sprzętu (montaż, optyka).

Nie możesz zapomnieć, iż osprzęt do tej kamery też będzie droższy. Aby uniknąć winietowania trzeba zastosować filtry 31mm.

Przy kamerze monochromatycznej  celowe jest robienie zdjęć wąskopasmowych, więc koło filtrowe musi być na 7 filtrów (znów cena!). Polecam bezodblaskowe filtry Astronomika, które niestety nie są najtańsze.

Musisz wszystko podliczyć i sprawdzić, czy podołasz finansowo . Jeżeli tak, to celuj w Atik 383. Na pewno da wiele frajdy.

Atik 314 to kompromis.  :)

Newton 24' "Sowa", SW MAK 180, SW MAK 90, MT800, GPDx, Artemis 285, Vesta SC3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie napiszę, że nie bronię żadnej z tych kamer, nadal nie wiem którą kupić.

Co do ilości filtrów: od razu zakładam LRGB + narrow, także 7mka już jest w założeniach (manual czy elektryk nie wiem jeszcze).

Jeżeli chodzi o ich rozmiar... 31mm to chyba 1.25"? Heniek chodziło ci o 2" czy coś pomiędzy (36mm?)?

"Wydaje" mi się, że sprawę montażu mam opanowaną. Co do 150/750 wiadomo, że to nie APO ani EDek.

Choć trudno tu porównywać sprzęt (canon do mono) to:

- obecnie mam 550D, 5184x3456 pixel 4.3 i nie wygląda to źle pod względem prowadzenia etc.

- Atik383 3362x2504 pixel 5.4

- Atik314 1392x1040 pixel 6.45

Za 314 stoi czułość, za 383 rozmiar.

314 nie strzelę z obecnym telepem np M31, ale po zakupie np ED80 już będzie nieźle, etc etc.

Jeżeli gdzieś piszę głupoty to proszę o korektę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(..)Jeżeli chodzi o ich rozmiar... 31mm to chyba 1.25"? Heniek chodziło ci o 2" czy coś pomiędzy (36mm?)?

(..)314 nie strzelę z obecnym telepem np M31, ale po zakupie np ED80 już będzie nieźle, etc etc.

Są filtry 31mm. Po co przepłacać za 2" kiedy nie są potrzebne.

314+ED80<M31  Z autopsji wiem, że dopiero przy 300mm z niezłym gimnastykowaniem da się objąć całość.

Newton 24' "Sowa", SW MAK 180, SW MAK 90, MT800, GPDx, Artemis 285, Vesta SC3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do 314 temat mam wyjaśniony..

Zakładając, że wybór padnie na 383 mono to czy filtry 36mm są nieodzowne (z 1.25" będzie kicha)?

Co jeszcze muszę wziąć pod uwagę?

Identyczny chip ma SBIG 8300M. Czym poza tym różnią się te kamery? (która lepsza:))

Na obecną chwilę kamera będzie stosowana z SW 150/750.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Trochę czasu upłynęło, temat przycichł a ja w tzw międzyczasie zakupiłem właśnie kamerkę mono Atila 314L+ i chyba (za mało czasu upłynęło) nie żałuję. Mniejszy chip ale i wszystko co za tym idzie mniejsze (i tańsze). Efekty ? Żebym miał gdzie postawić sprzęt i NIE ZWIJAĆ po sesji, byłoby extra. Miejscówka, skraj 100 tyś  miasta, LP niezłe ale lepsze to niż NIC. Różnica między Canonem a Atikiem kolosalna, jeśli wziąć pod uwagę czas zbierania fotonów, szum (chłodzona matryca) itd... Zaletą EOS-a jest kolor. Ale pomalutku (żeby nie wykończyć kieszeni młodego emeryta) dozbiera się filtry i koło... Jak Anva napisał wcześniej, mono kamera jest troszkę bardziej tolerancyjna dla drobnych niedoskonałości sprzętowych... i fotografującego :)

TS80APO Q, RC 6", QHY8L i inne astro zabawki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)