Skocz do zawartości
towerfox

Lornetka 6-7x

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.
Poszukuję jakiejś lornetki z powerem 6-7x ze źrenicą ~5 mm i polem przynajmniej 9*, choć im większe pole tym lepiej. Dobrze jakby to była dachówka, ale porro też jest mile widziane. Olympus DPS I 7x35, Nikon EX 7x35 odpadają. Zen Ray 7x36 miałem przez chwilę, jednak z powodu luzu na pokrętle ostrości i trochę rozjechanej kolimacji lornetka wraca dzisiaj do sklepu i póki co nie będzie możliwości wymiany na inną sztukę. Budżet ~2500 zł. Lornetka będzie służyła do krajobrazów, Księżyca w szerszej perspektywie, ogólnie na co dzień :) Jakieś propozycje?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

W budżecie mieści Ci się Nikon 8x30 EII, ale powiększenie wyższe od zakładanego.
Niemniej, pole 9° jest...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pole jest priorytetem. Poniżej 9* wolałbym nie schodzić. EII rozważałem/ momentami nadal rozważam, jednak lubię sprzęty z którymi nie trzeba się obchodzić jak z jajkiem. Słyszałem, że EII do "pancernych" konstrukcji nie należy. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Lekki luz pokrętła ostrości w ZEN 7x36 to cecha tego modelu. Mam taką lornetkę już dwa lata, mają też znajomi. Inne wady nie wystąpiły. Rozjechana kolimacja oczywiście kwalifikuje ją do zwrotu.
"Pancerne" lornetki robi Steiner, kosztem optyki najczęściej. Bardzo solidne są Meopty Meostar B1, Ecotone Kamakura MR-3, Zeiss Conquest HD (teraz jest w promo 8x32 za 3100zł), Kowa Genesis - wszystkie od 22 do 44mm itd.
Problem w tym, że na polskim rynku raczej nie znajdziesz połączenia wymaganych cech w jednym modelu. We współczesnych konstrukcjach duże pola są w 8x32, ale to najczęściej okolice 8 stopni.
Monarch HG 8x42 - podobno dobry ale ponad budżet. 10x42 mnie rozczarował

Nikon EII jest solidny, tylko brak mu uszczelnień. Przy odrobinie dbałości przeżyje większość współczesny plastików.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Przy Monarchu HG ani przez moment nie miałem wrażenia bardzo szerokiego kąta. 8x30 EII to przy nim sprzęt ultraszerokokątny. W nim całą magię robi pole własne okularów. 
Ze sprzętów niskopowiększających i szerokokątnych, mógłbym polecić SARDa 6x42, ale ze względu na wagę - "ogólnie na codzień" się nie przyda, chyba że mieszkasz w niebezpiecznej okolicy i potrzebujesz lornety zaczepno-obronnej.

Niemniej, do gwiazd - perełka!

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Póki co na celowniku jest EII. Chciałbym sprawdzić, czy to co piszą o tej lornetce ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Chyba, że do tego czasu trafi się jakaś 7x35 >12*, to jednak skuszę się na szersze pole kosztem jakości obrazu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta