Skocz do zawartości

Trudny wybór teleskopu dla taty na prezent.


Fatata

Rekomendowane odpowiedzi

Siema!

Chciałem kupić dla taty na urodziny teleskop. Nie jest maniakiem i nie potrzebuje super sprzętu, dlatego nie chcialbym wydawac za dużo $, zwłaszcza, że sprzęt miałby posłużyć tylko do 'bliższej' obserwacji księżyca czy gwiazd w celach czysto ciekawostkowych ;)  Zastanawiam się nad dwoma modlami:

1) OPTICON 60F900

2) SkyWatcher (Synta) SK707AZ2 (w gre nie wchodzi model SK767AZ1 ani nic droższego!)

Wyczytałem na jakimś forum, że Opticony to badziew, że teleskopy zaczynają się od kwot 500 zł itp., ale czy NAPRAWDĘ nie opłaca się kupić czegoś tańszego zwłaszcza, że ma służyć jako ciekawostka, "gadżet" do obserwacji nieba? Czy mógłby ktoś zargumentować czym aż tak bardzo się różni ten tańszy sprzęt? Niewyraźnie widać, czy co? Ja osobiście nie znam się na tym, wiem, że jako astronomowie polecalibyście coś lepszego, że złapię bakcyla, że to arcyciekawe, ale nie z moimi zarobkami niestety, a chciałbym kupić tacie coś oryginalnego. Czy kupując ten tańszy sprzęt naprawdę się na nim zawiodę? Od razu mówię, że nie miałem do czynienia wcześniej z teleskopami, więc nie mam porównania do innych.

Chciałbym po prostu wiedzieć, czy dokładając 100 zł więcej, otrzymam obraz lepszej jakości itp. ponieważ nie wiem czy światłosiła f/15 daje lepszy efekt niż f/10, czy średnica obiektywu jest ważniejsza od długości ogniskowej, itp itd, dlatego chciałbym się poradzić WAS.

Dzięki!

PS. Dobry pomysł z weryfikacją rejestracji na forum ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Z tych dwóch pozycji, które wymieniłeś lepszym wyborem będzie dwójka, do popatrzenia na Księżyc ok, gorsza sprawa z tym montażykiem na którym ta lunetka jest posadowiona ale w tej cenie nic lepszego nie znajdziesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmartwię Cię teleskopy są naprawdę drogie. Jak nie chcesz tacie zrobić kłopotu i chcesz by sprezentowany Teleskop nie tylko przypominał teleskop ale do czegoś mu się przydał prócz dekoracji w salonie...nie kupuj zabawki.. weź np. to..To popularny sklux.. naprawdę ekstremalne minimum, które jest już teleskopem i nie jest zabawką!

http://www.teleskopy.pl/product_info.php?products_id=478

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prezenty muszą być dobrej jakości, bo to świadczy o tym jak traktujemy obdarowanego.

A nawet najprostszy teleskop musi być dobrej jakości by nie sprawiał problemów w użytkowaniu a jedynie przyjemność. Jak mam polecać to teleskop na takim montażu jakie mają zaproponowane przez Ciebie są beznadziejne. Dołóż kilka złotych -naprawdę niewiele więcej - i kup mu choć Teleskop Sky-Watcher Synta R-90/900 AZ-3 . Jest tam solidniejszy montaż. Ogniskowa pozwoli na oglądanie większej ilości szczegółów na Księżycu a nawet planety.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)