Skocz do zawartości

GOTO upgrade do dobsona 12"


Rekomendowane odpowiedzi

Przeciwko GOTO to pewnie nikt nie ma, ale wiekszości wydaje sie to dziwne, bo wlaśnie cała "zabawa" polega na wyszukiwaniu obiektów. GOTO to coś w stylu "samoporowadzącego" się auta- raczej mało który z fanow motoryzacji chciałby takie... udogodnienie  ;)

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niby racja. moje pytanie wynika z próby połączenia kilku tematów.

1. Od dłuższego czasu szukam teleskopu dla siebie ale wybór nie jest łatwy.

2. Nigdy nie miałem takiego ustrojstwa w ręku.

3. Po spędzeniu wielu godzin na różnych forach wywnioskowałem że najważniejszy jednak jest rozmiar (wbrew obiegowym opiniom)

4. Skreślam paralaktyki z listy zakupów bo cena montażu dla tuby > 8" powoduje u mnie niechęć ( u mojej żony agresję  :P :P)  a na astro foto raczej nie będę miał czasu - nastawiam się na viusual

5. Z moich przemyśleń wynika że najbardziej pasowała by mi tuba 12" GSO - jednak obawiam się odrobinę czy ogarnę taką armatę i stąd  pytanie - takie na wszelki wypadek - czy da się do tej armaty zamontować GOTO synty. Jako kontr alternatywę mam składaną syntę 10" z goto- ale wolałbym 12" bez elektroniki a za różnice dokupić dobry okular i ze 2 filtry

uprzedzając jeszcze ewentualne komentarze i pytania : mam ciemne niebo, nie będę taszczył tego po piętrach- w razie co wejdzie mi do samochodu. ..... Ratunku już sam nie wiem co wybrać  :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(

HEQ5 SynScan, SW10", BST 15mm, UHC-S,  TMB 6 mm planetary II

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Weź lustro 12" i już, jeśli masz warunki do obserwacji takim sprzętem to będzie najlepszy wybór.

BTW goto Ci nie potrzebne, ale zakup mapek lub ich przedrukowanie uważam za konieczne o ile nigdy wcześniej nie miałeś doświadczenia z obserwacjami astronomicznymi, czerwona latarka też się przyda  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam ale nie rozumiem "hmm goto do dobsa". owszem cena nie mała ale co masz przeciwko dobsonom z goto ?

Tak się składa, że jestem fanem Dobsonów, a  w szczególności tych większych :)

Dlaczego duży Dobson ? Bo mam możliwość zobaczenie tego czego nie zobacze np w Makach.  Dlatego, ze sam mogę poszukać interesujących mnie obiektów i poczuć się w ten sposób odkrywcą. Dlatego, że jak już namierzę obiekt to potem w 3 sekundy z dowolnego innego położenia Dobsona znowu mogę wrócić do niego.

W tym cała frajda, by  gonić zajączka :) 

Goto w tym kontekście to proteza , która dość szybko doprowadza do znudzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Goto w tym kontekście to proteza , która dość szybko doprowadza do znudzenia.

określ co znaczy dość szybko, bo mi się przez rok goto na dobsie jeszcze nie znudziło (wcześniej przez dwa lata nexstar z goto)

10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo

...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...

...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

określ co znaczy dość szybko, bo mi się przez rok goto na dobsie jeszcze nie znudziło (wcześniej przez dwa lata nexstar z goto)

Nie wprowadzajmy tu zbędnych roszad sprzętowych rodem z astromaniaka, przypominam, że wątek ma być pomocny dla początkującego i zarazem autora tematu  :'(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wprowadzajmy tu zbędnych roszad sprzętowych rodem z astromaniaka, przypominam, że wątek ma być pomocny dla początkującego i zarazem autora tematu  :'(

to jest właśnie dyskusja nad sprzętem, o jaki pyta autor. JaLe stwierdził, że goto nudzi po roku- więc patrząc po sobie twierdzę, że nie nudzi. Co pozwala autorowi wątku wysnuć wniosek, że jest to indywidualne odczucie, a nie stała zasada.

Nie wprowadzaj zamieszania i postów nie odnoszących się do tematu- jak to na astromaniaku drzewiej bywało...

10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo

...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...

...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uprzedzając jeszcze ewentualne komentarze i pytania : mam ciemne niebo, nie będę taszczył tego po piętrach- w razie co wejdzie mi do samochodu. ..... Ratunku już sam nie wiem co wybrać  :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(

Więc nie  ma co czekać: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=1948.0

Jak widać są zwolennicy różnych rozwiązań - GOTO, paralaktyków itp.

Ja osobiście wolałbym władować prawie 3 tyś w wieksze lustro które pokaże więcej niż w "bzykadełka" które bedą mi wyszukiwać obiekty, bo do tego mam mapę i czerwoną latarkę oraz dwie sprawne łapki  :D

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Jak widać są zwolennicy różnych rozwiązań - GOTO, paralaktyków itp.

Ja osobiście wolałbym władować prawie 3 tyś w wieksze lustro które pokaże więcej niż w "bzykadełka" które bedą mi wyszukiwać obiekty, bo do tego mam mapę i czerwoną latarkę oraz dwie sprawne łapki  :D

Dokładnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest właśnie dyskusja nad sprzętem, o jaki pyta autor. JaLe stwierdził, że goto nudzi po roku- więc patrząc po sobie twierdzę, że nie nudzi. Co pozwala autorowi wątku wysnuć wniosek, że jest to indywidualne odczucie, a nie stała zasada.

Nie wprowadzaj zamieszania i postów nie odnoszących się do tematu- jak to na astromaniaku drzewiej bywało...

O nie wiedziałem, że gdzieś napisałem, że goto nudzi  się po roku  :D 

ps.nieśmiało śmiem twierdzić, że wydając te 2899,- (jak w linku) na goto wolałbym zagospodarować taka kwotę na kilka dobrych okularów + filtry + mapy nieba

jeżeli ktoś chce wpakować w goto to już jego sprawa :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

ps.nieśmiało śmiem twierdzić, że wydając te 2899,- (jak w linku) na goto wolałbym zagospodarować taka kwotę na kilka dobrych okularów + filtry + mapy nieba

jeżeli ktoś chce wpakować w goto to już jego sprawa :)

JaLe zamiast marudzić to wprowadziłbyś taki udogodnienie w swojej ofercie, widać, że popyt jest.

Jak nieumisz to Pablito Ci pomoże, stosował to w swoich dołbsonianach  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"bzykadełka" które bedą mi wyszukiwać obiekty, bo do tego mam mapę i czerwoną latarkę oraz dwie sprawne łapki  :D

Kusiu nie wspomniał o szukaczu  :o Zaiste koniec Świata bliski jest  ???

Według mnie GoTowiec w obserwacjach wizualnych uwstecznia, tworzy astronomicznych analfabetów  :-\

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to się ostro zrobiło :P

tyle że ja pytałem czy da się do GSO 12" zamontować goto od SW. Pytanie czysto hipotetyczne o ile uda mi się okiełznać teleskop.

dziękuję za wszystkie uwagi

pozdrawiam

HEQ5 SynScan, SW10", BST 15mm, UHC-S,  TMB 6 mm planetary II

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Moonster ale rozpetales pieklo! :-) potwor z Ciebie hahaha :-)

ale ja nie chciałem..... ja tylko próbuje wyrobić sobie własne zdanie i w końcu zdecydować się na zakup jakiegoś teleskopu.

a tu proszę... z mojego powodu.... no nie przypuszczałem ...... jeszcze mnie wyrzucą z forum :(

HEQ5 SynScan, SW10", BST 15mm, UHC-S,  TMB 6 mm planetary II

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Proszę bardzo, wystarczy PW a To Porządna Firma i odpowie  :)  http://astromaniak.pl/memberlist.php?mode=viewprofile&u=20

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)