Skocz do zawartości

AstroHub 3 - pytania i odpowiedzi


zombi

Rekomendowane odpowiedzi

Weź na próbę zmień kabel usb miedzy AH a hubem usb, miałem już podobne problemy, z drukarkami, skanerami ploterami itp jeden kiepski kabel usb potrafi napsuć sporo krwi..

  • Like 1

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 390
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

Na razie mam możliwość tylko zdalnej interwencji. Kabla usb nie podmieniałem. Wczorajsza sesja szła do rana, ale bez AH. Zawiesił się, nie widział portu COM pomimo tego, że był widoczny w systemie. Poleciała ostrość, nie było można reagować. Rano jednak załapał na chwilę, wystarczyło na wyłączenie zasilania setupu. Próbując teraz podłączyć sytuacja jest jak w poście #224.

Podsumowując:
- mam AH bez gps i lcd, Win10, ASCOM Platform 6.2
- zainstalowałem firmware 3.1.3 do AH
- zainstalowałem ASCOM LocalServer 3.1.3
- uruchomiłem instalator AHpanel 3.1.2
- zainstalowałem Arduino 1.6.8

Uruchamiam zdalnie kompa w obserwatorium, menedżer urządzeń pokazuje mi Arduino Mega 2560 (po zmianach - COM2), kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej - wszystko gra. Odpalam AstroHub Panel/connect i kicha - sytuacja j.w. #224. Po ponownym uruchomieniu Win10 zanim connect to wszedłem w ustawienia i zaznaczyłem opcję:

postFA.jpg

Na chwilę pomogło, odpaliłem parę razy AHpanel/connect po czym wróciło do sytuacji, że AH nie widzi portu COM2. W przeciwieństwie sytuacji z postu #224 proty nadal są widoczne w systemie:

postFAAHpr1.jpg

Po majówce sprawdzę kabel usb, ale coś mi się wydaje , że nie tutaj jest problem. Dalej proszę o rady i pomysły, może coś jeszcze przeoczyłem.

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radek gdybyś chciał sprawdzony kabel to dzwoń troszkę ich mam tylko jaki ?? Szkoda czekać do końca majówki - pozyczę sprawdzisz.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radek, a AH3 masz podpiętego bezpośrednio do PC czy też przez tego huba D-LINK-a ? Jeśli przez huba to może jednak on nie "wyrabia".  Wcześniej, przed aktualizacją firmware, pisałeś w ID: 222 "Pojawił się nowy problem. Gdy podłączę AH bezpośrednio do PC - wszystko wygląda, że działa. Gdy podłączę przez huba usb (a zaznaczę, że mam niezawodnego i polecanego D-Linka) AHpanel gubi port COM, rozłącza się i nie można na powrót go uruchomić."

Czy możesz "testowo" podłączyć AH3 bezpośrednio do PC ? Kable USB pomiędzy AH3 i D-LINK-iem oraz D-LINK-iem a PC podmieniałeś ? Jakiej są długości te kable ? Skąd bierzesz zasilanie do D-LINK-a ? Co jeszcze masz do tego huba podpięte ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już odpowiadam, moje połączenia wyglądają tak (usb-nieb, zasilanie-czerw. sygnał-ziel.):

postFA.jpg

PC-hub D-Link przewód usb ok. 1,5-2m
do D-Linka wchodzą po usb przewodami 0,5m: AH3, Atik 383, Atik Titan, koło EFW2 (chyba tyle, piszę z pamięci) czyli komunikacja jest AH3-DLink-Pc

Gdy podepnę bezpośrednio AH3-PC to nie będę miał komunikacji z pozostałymi [383, Titan, EFW2], dlatego do końca nie wiem czy wszystko jest o'k.

Tak jak pisałem, jestem wyjechany, po majówce sprawdzę i poprzekładam kable, chociaż chyba już to robiłem. Teraz zdalnie zapuściłem AH3 i właśnie chodzi przez parę minut, zobaczę jak długo pociągnie.

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przychodzą mi tylko do głowy takie pomysły:

1. spróbować zasilić D-LINK-a za pomocą jego dedykowanego zasilacza a nie z gniazdka +5V z Astrohuba. Jeśli kamery, zasilane +12V, pracowały a siadała komunikacja po USB to może wąskim gardłem jest wydajność prądowa na gniazdku +5V w AH3.

2. taki test "na sucho" - odłączyć całkowicie od zasilania np. jednego ATIK-a ( +12V i z huba ), natomiast pozostawić zasilanie D-LINK-a z gniazdka +5V z AH3. Jeśli nie byłoby problemu z komunikacją to mogłoby to świadczyć o tym, że jednak D-LINK jest zbyt mocno obciążony w obecnej konfiguracji ( 2 x ATIK, EFW2 no i AH3 ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, keram167 napisał:

 jednak D-LINK jest zbyt mocno obciążony w obecnej konfiguracji ( 2 x ATIK, EFW2 no i AH3 ).

Marku - takim samym opędzałem komendy dla USBFocusera, Canona, 2 czipki SBIGa i montaż po FDI (na raz) - nigdy nie było problemu, a przedostatnia sesja to bez jego zasilania szła bo mi kabelek, a właściwie wtyczka rozleciała...

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to drugi pomysł spalił na panewce :5640dc6f5718d_06Sad:. Jacku, prośba do Ciebie: skoro masz takiego samego huba czy mógłbyś sprawdzić jaką wydajność prądową ma zasilacz tego D-LINK-a ? To już tak pytam z ciekawości... W AH3 z gniazdka +5V można max. uzyskać 2A ( w impulsie ok. 2,5A ) a po przekroczeniu tej wartości, będzie się włączało zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe w przetwornicy MP1584.  

Można jeszcze spróbować założyć "pułapkę napięciową" na gniazdku +5V w AH3, ustawiając np. wartość 4,8 V jako dolny próg ostrzegawczy. Jeśli by gniazdo +5V w AH3 było by zbyt mocno obciążone prądowo, albo z jakiś innych przyczyn następował spadek napięcia poniżej nominalnego +5V, to powinien pojawić się alarm ( czerwona ramka w aplikacji Panelu )

Pułapka.jpg

A wracając to tematu, jeśli by wyeliminować: huba, kable, przetwornicę MP1584 na gnieździe +5V czy oprogramowanie no to pozostaje chyba tylko w kręgu podejrzanych Arduino Mega.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, keram167 napisał:

No to drugi pomysł spalił na panewce :5640dc6f5718d_06Sad:. Jacku, prośba do Ciebie: skoro masz takiego samego huba czy mógłbyś sprawdzić jaką wydajność prądową ma zasilacz tego D-LINK-a ? To już tak pytam z ciekawości... W AH3 z gniazdka +5V można max. uzyskać 2A ( w impulsie ok. 2,5A ) a po przekroczeniu tej wartości, będzie się włączało zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe w przetwornicy MP1584. 

Nie zapominaj, że piszesz do wielkiego E lektronika :5640dc6e20115_02Laugh: Ja zasilam go z rozdziałki, która podaje mu napięcie dokładnie 5,2V a jak mam zmierzyć Ci Ampery ???? Xboxik mam 150W. Radek - stawiasz piwo - pół szafy musiałem wywalić aby znaleźć oryginałkę, nigdy nie uzywałem :5640dc70370c8_09Surprised: Ma napisane - Output 5V, 3A. Da Ci to coś ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radek chce na moje sprawdzić czy wyjścia 5v w AH "wyrabia" chm... jak to nie kabel to może coś z hubem, może się przegrzewa, może podłącz cały zestaw bez AH, którego podłączysz testowo bezpośrednio do komputera? Masz może na szybko podmienić huba USB? ...

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dużo dziwnych przypadków jak na jedną osobę i AH. Wg mnie musi mieć to związek z awarią. Szukanie innych przyczyn to strata czasu. Zgadzam się w 100% z Jackiem, że  hub nie ma z tym nic wspólnego. Dogadaj się z chłopakami i podeślij im AH i wtedy będzie wszystko jasne.

  • Like 1

AZ-EQ6 GT, Quattro-200 CF, Atik 314L+, EFW2 9x1.25", ASI 120MM, Guider 50/180, SkyMaster 15x70

mareksliwinski.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tu widzę od początku tak na moje oko związek z AH. Skoro po rozłączeniu się AH wszystko nadal działało Radkowi to hub jest sprawny i ewidentnie coś nie chalo z AH.

Możliwe ze podczas awarii dostał kopa i coś się grzeje i rozłącza go? A musiał dostać kopa bo grzałka zadziałał jak spawarka i zaczęła się topić.

No ale cóz Ja mogę wiedzieć o elektronice.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że podczas awarii grzałki również i D-LINK był podłączony i mógł dostać "kopa" po zasilaniu +5V. Uczepiłem się też tego D-LINK-a bo Radek pisze:

"Gdy podłączę AH bezpośrednio do PC - wszystko wygląda, że działa. Gdy podłączę przez huba usb (a zaznaczę, że mam niezawodnego i polecanego D-Linka) AHpanel gubi port COM, rozłącza się i nie można na powrót go uruchomić " ... Zdaję sobie też sprawę z tego, że w takich sytuacjach awaryjnych przyczyna jest ciężka do analizy i wykrycia a i tak przeważnie znajduje się tam, gdzie się jej nikt nie spodziewa. Żeby jednak na tym etapie nie narazić Radka na koszty ( tj. zakup nowego Arduino czy ewentualnie huba ) to proponuję żeby po powrocie z majówki zrobić, bez nakładów finansowych, taką próbę:

1. "zaptaszkować" w Panelu opcję "Save log to file"

Pułapka+logi.jpg

Logi - jako pliki .txt - z każdej sesji u są u mnie w lokalizacji: c:\Users\Marek\Dokuments\AstroHub\*.*

Logi.jpg

2. podpiąć do PC samego AH3 ( bez kamer i EFW2 ) poprzez huba zasilonego +5V z AH3 i sprawdzić czy wystąpi problem z portem COM2. Gdyby AH3 tracił połączenie po COM-ie , to przejrzeć loga z sesji - może tu udało by się znaleźć przyczynę. Jeśli nie byłoby zakłóceń, to dołączałbym po kolei kamery i koło ( do huba po USB i do +12V w AH3 ) i monitorował sytuację. Kamery czy koło sugerowałbym podłączać przy wyłączonym AH3 !,

3. gdyby logi nic nie wniosły, to zrobić samo co powyżej ale z osobnym zasilaniem huba z jego dedykowanego zasilacza ( tego o prądzie wyjściowym 3A, o którym pisał wyżej Jacek - dzięki za informację :beer: :beer: :beer: ) a nie z wyjścia +5 V z AstroHuba,

4. podmienić na próbę huba - oczywiście jeśli masz Radku jakiś inny ( dobry pomysł Pawcio ! - dzięki ),

5. jeśli powyższe nie przyniesie rozwiązania, no to już chyba pozostanie tylko podmiana ARDUINO na nowe...

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po pierwszych testach i tak:

1. założyłem w/w pułapkę (4.8V) na zasilaniu 5V. Przez drobne chwilki widziałem spadek tylko do 4.9V, ale generalnie napięcie stabilne.
2. podłączyłem bezpośrednio AH3 z PC, pominięto hub usb. AH3 chodził przez godzinę tylko z podłączonym czujnikiem temp. Chodziło pięknie bez zająknięcia :)
3. j.w. ale załączyłem grzałki na 10% + zasilanie: 383, Titan, HEQ5, koło filtrowe. Chodziło pięknie przez godzinę :)
4. wróciłem do przepuszczenia sygnału sterującego przez huba usb czyli PC->hub usb->AH3. Lipa :(
5. zamieniłem kabelek usb między hubem usb i AH3, zasilanie tylko czujnik temp.. Działa :)
6. j.w. ale podłączyłem zasilanie do 12Vout i grzałek. Działa :)
7. Kilka razy rozłączyłem/załączyłem AH3. Działa :)

Wniosek: wygląda, że przyczyną problemów był kabelek usb. Mały wrzód, a tak upuścił krwi. Ale może i dobrze, że tylko tak się to skończyło (a może się tylko łudzę, że to już koniec). Będę obserwował dalej, dla zainteresowanych mogę podesłać logi.

I specjalne podziękowanie dla Jacka, który wkurzał statusami, że to już czwarta nocka z rzędu go czeka na foceniu ;)

I jeszcze zrzut z panelu AH3:

postFA.jpg

nawet przy takim obciążeniu pobór teraz jest niewielki (ale 383 bez chłodzenia)

  • Like 3

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, sferoida napisał:

...

Wniosek: wygląda, że przyczyną problemów był kabelek usb. Mały wrzód, a tak upuścił krwi. Ale może i dobrze, że tylko tak się to skończyło (a może się tylko łudzę, że to już koniec). Będę obserwował dalej, dla zainteresowanych mogę podesłać logi.

I specjalne podziękowanie dla Jacka, który wkurzał statusami, że to już czwarta nocka z rzędu go czeka na foceniu ;)

To nie wrzód tylko tętnica a bez dopływu ... :( A pisałem wpadnij pożyczę - mniej siwych włosów ;) Nie jeden posłał w niebo przez takowy tony mięsiwa.

A proszę bardzo - patrz pierwsze zdanie - ze 3 byś miał gdybyś podjechał :5640dc723411e_16XD:

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radku dobrze, że udało Ci się zdiagnozować i znaleźć przyczynę źródłową problemu. To chyba też fajny prezent urodzinowy - przy okazji wszystkiego NAJ... Solenizancie !!! a przede wszystkim zdrówka, bezchmurnych nocek i ... zadowolenia z bezawaryjnego funkcjonowania AH3 !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki mały apel do wszystkich posiadaczy AH (szczególnie tych, którzy jeszcze nic nie pisali :5640dc7745df1_32Notonecare: ) - jeśli już macie urządzenie uruchomione to dajcie znać czy wszystko gra, albo co nie gra, a przede wszystkim - czy coś według Was warto by zmienić / dodać / wywalić / ulepszyć. To będą dla mnie cenne informacje :5640dc7af0dc1_44Mario:

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja sie wypowiem co do ulepszenia. Tak mi przyszło do głowy przy okazji obmyślania jak by to zrobić sobie pilot do sterowania focuserem z ręki i po namyśle stwierdziłem że to jednak będzie sporo zachodu żeby było schludnie i estetycznie jak na dodatek do HUBa :) No i wymyśliłem że miło by było gdyby AH miał podczerwień i można by sterować focuserem takim właśnie pilotem - małe piloty uniwersalne do zabawy z arduino to kilka PLN a jakże było by łatwiej żyć :) Może jako moduł dodatkowy a może wbudowane w wersje 3.1 ?

Poza tym to nie mam zastrzeżeń. AH pracuje jak marzenie :)

  • Like 2

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś gdzie... więc napiszę tutaj :D Wszystko gra bezproblemowo. AH współpracuje z lapkiem na którym stoi stara dobra stabilna Winda XP.

A... niedługo AH przejdzie mały wizualny tuning, nie omieszkam się pochwalić :D

  • Like 1

--
astrofoto: NEQ6 mod, TS APO 115f7 + QHY9, TS 60f3.8 + Atik 16IC - powered by AstroHub 3.0
www.foto-zdjecia.pl, www.blogszaregoczlowieka.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, AstroLutek napisał:

 No i wymyśliłem że miło by było gdyby AH miał podczerwień i można by sterować focuserem takim właśnie pilotem - małe piloty uniwersalne do zabawy z arduino to kilka PLN a jakże było by łatwiej żyć :)

Eeee - odpada, ścianę mam 50 cm + 15 styropian + jakaś siatka i tynk.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego? przecież nie będzie Ci łapał wszystkiego co w eterze :) A mnie chodzi tylko o sterowanie podczas ustawiania ostrości będąc przy teleskopie na trzęsącym się montażu i próbie złapania ostrości na jakiejś "maciupkiej" plamce na słońcu :) Dodatek włączany tylko w trakcie konieczności...

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie super pomysł z tym irda! mam port com wystarczy prosty odbiornik orda np. TSOP2236 i faktycznie jakiś pilot na podczerwień (może być taki mały od zabaw z arduino albo pilot od np. karty tv ) i możliwość przyuczenia konkretnych przycisków do konkretnych kierunków ustawiana ostrości z moimi zdolnościami manualnymi będzie to o niebo lepiej wyglądało niż ew. pilot manualny .. :) I znowu wyjdę na takiego co coś chce..:)

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, AstroLutek napisał:

Dlaczego? przecież nie będzie Ci łapał wszystkiego co w eterze :) A mnie chodzi tylko o sterowanie podczas ustawiania ostrości będąc przy teleskopie na trzęsącym się montażu i próbie złapania ostrości na jakiejś "maciupkiej" plamce na słońcu :) Dodatek włączany tylko w trakcie konieczności...

No ale przeca to się z laptoczka robi... nawet zwykłym syntowym motorkiem tak kiedyś ostrzyłem... (albo pilocikiem). No ale jak Autor to ,,kupi" i uwzględni przy następnym modelu..... Jego wola :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok. A w wizualu? Laptopik nie zawsze pod ręką a jak już trzeba wyostrzyć bez dotykania teleskopu? To było by idealne rozwiązanie - w sensie wymagające najmniejszego wkładu ATMowego.

  • Like 1

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)