Skocz do zawartości

Co wybrać? Sky-Watcher Synta R-70/500 AZ-2 czy WegaStar 60F700 ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam na forum! Jestem tu nowy i mam 15 lat. Tak wiem, zabawki... Ale jest problem z kaską. W związku z imieninami dziadkowe zadeklarowali się na teleskop (mój pierwszy! :) cena: do 150zł. Mogę sobie coś tam dorzucić więc wychodzi około 2 stówek. Dwa teleskopiki które znalazłem na moje zielone w tym temacie oko wydają się najlepszą propozycją. Nie wiem który wybrać! O zdanie proszę osoby które miały styczność z tym sprzętem. Wiem że mocowanie AZ-2 to lipa, kij. Obserwować planuje Księżyc, bliskie planety Układu oraz może jakieś mgławice? Mieszkam w małym mieście gdzie powietrze wydaję mi się okej. Astrofotografią (czy jakoś tak) w sumie się nie interesuje. Pasja jest nowa, nie wiem ile przetrwa! Od małego interesowały mnie gwiazdy i niebo ale dopiero ostatnio na poważnie. Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam na forum! Jestem tu nowy i mam 15 lat. Tak wiem, zabawki... Ale jest problem z kaską. W związku z imieninami dziadkowe zadeklarowali się na teleskop (mój pierwszy! :) cena: do 150zł. Mogę sobie coś tam dorzucić więc wychodzi około 2 stówek. Dwa teleskopiki które znalazłem na moje zielone w tym temacie oko wydają się najlepszą propozycją. Nie wiem który wybrać! O zdanie proszę osoby które miały styczność z tym sprzętem. Wiem że mocowanie AZ-2 to lipa, kij. Obserwować planuje Księżyc, bliskie planety Układu oraz może jakieś mgławice? Mieszkam w małym mieście gdzie powietrze wydaję mi się okej. Astrofotografią (czy jakoś tak) w sumie się nie interesuje. Pasja jest nowa, nie wiem ile przetrwa! Od małego interesowały mnie gwiazdy i niebo ale dopiero ostatnio na poważnie. Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.

Styczności z tym sprzętem nie miałem, ale postaram się pomóc :)

Moim zdaniem nie warto inwestować w żaden z wymienionych przez Ciebie teleskopów ::)

Dlaczego?

Sky-Watcher ma soczewkę 70mm, a to już przyzwoity wynik, jest natomiast posadowiony na montażu AZ-2, który nawet przy dotknięciu palcami  trzęsie się jak galareta. Odbiera to bez wątpienia radość z obserwacji ???

Co do WegaStara: należy zaopatrywać się w produkty sprawdzonych i uznanych marek np. Celestron czy Sky-Watcher.

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za pomoc! Jeśli jeszcze ktoś ma jakieś informacje na temat tych teleskopów to proszę o przesłanie ich! A apropos tego mocowania, czy jest możliwość jakiegoś domowego 'tuningu'? żeby się tak nie trząsł? pozdrawiam i dziękuje z góry!

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z takim funduszem nie kupisz niestety zadnego teleskopu:-(. Ciezko bedzie nawet o pozadna lornetke. Znajdz na wakacje jakas prace sezonowa np roznoszenie ulotek dla supermarketow uzbieraj 500zl i zglos sie ponownie. Na takie zabawki szkoda kaski.

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i z tym jest problem. Nowa pasja, nie chce od razu na dzień dobry ładować 5-6 stówek żeby to potem stało zakurzone  :( Jeśli złapie bakcyla to nie problem się wtedy przerzucić na coś lepszego, prawda?  :D A pasje są też inne (ASG, ATV) więc nie za bardzo mogę tak sobie teraz kupić teleskopu lepszego. Ponawiam pytanie, jeśli ktoś zna ten sprzęt lub wie jak naprawić mocowanie w warunkach domowych, to proszę o informację! Pozdrawiam!  ;D

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że jeśli kupisz sobie taki badziewny sprzęt to nie dość, że zmarnujesz te 2stówy, to jeszcze nie rozwiniesz swojej astro-pasji a wręcz przeciwnie, możesz się bardzo łatwo zrazić. Taką zabawką naprawdę nie da się prowadzić obserwacji, wszystko sie telepie jak szalone, a obrazy jakie taka zabawka daje... w sumie.. to nie daje nic wartego uwagi. ;)

Chyba wiekszość z nas miala kiedyś do czynienia z czymś tego kalibru i uwierz, nie warto. A ciekawa jestem ile osób zrezygnowało z obserwacji nieba, przez takie ustrojstwa..

Nic niestety nie poprawisz. Cieniuchne aluminiowe nóżki połączone plastikowymi, delikatnymi klipsami.. to nie ma racji bytu.  Ja dużo więcej frajdy miałam ze starej, poniszczonej, z brudną optyką lornetki niż z takiego "teleskopu" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli naprawdę konieczne jest coś lepszego to jaki sprzęt polecacie?

Dużo lepszym wyborem od tego typu "teleskopów" będzie dobra lornetka, najlepiej 10x50. Można za jej pomocą zobaczyć wiele ciekawych obiektów na niebie. Jeśli Cię to wciągnie, zbieraj pieniądze i kup porządny teleskop, a jeśli nie to lornetkę można zawsze wykorzystać np. do obserwacji krajobrazów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASG :-). Wiem cos o tym :-). Moi synkowie laduja cala swoja ciezko zarobiona na roznoszeniu ulotek, kase w bron, amunicje, ladowarki, umundurowanie i okulary :-). Ale chociaż nie siedza przed komputerem calymi dniami :-). Tez fajne hobby:-).

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASG nie jest pierwszym sportem. Pierwszym są quady (off-road) a potem casterboarding (RipStik Air Pro) :D Jaką lornetkę polecacie? I jakie teleskopy z niższej półki są godne polecenia? Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja Ci powiem tak:

Opcja 1)

-Kupujesz sprzęt za 200zł.

-Okazuje się, że nie wciągasz się w astro.

-Nie sprzedasz tego.

-Sprzęt ląduje na strychu.

-Jesteś do tyłu 200zł

Opcja 2)

-Kupujesz sprzęt za 500zł

-Okazuje się, że nie wciągasz się w astro.

-Sprzedajesz bez problemu go za 300zł

-Jesteś do tyłu 200zł

Opcja 3)

-Kupujesz sprzęt za 500zł

-Okazuje się, że wciągasz się w astro.

-Masz fajny sprzęt jak na początek

-Coraz bardziej zaczyna Ci się to podobać.

-Inwestujesz kolejne 2500zł

-Jedziesz na Zlot Miłośników Astronomii

-Zaczynasz interesować się astrofotografią

-Kupujesz zestaw do Astrofotografii za bagatela 10000zł

-Odbija Ci palma!

-Budujesz własne obserwatorium za 25000zł

-Cieszysz się tym bo to naprawdę wspaniała pasja.

Pozdrawiam  ;)

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie widzę! Mam 15 lat a tu już perspektywy na wydanie 25000 złotych... ;D ale jeśli teleskopik ten jest firmy wega star nie pozwala mi założyć że jakość wykonania soczewek czy czegoś tam jest wystarczająca? Mocowaniem bym się nie martwił bo mam rodzinę majsterkowiczow więc sprawa załatwiona. Chyba że nawet ta firma robi syf no to trudno.

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a kupiłbyś plastikowy pistolecik za 20zł do ASG?

10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo

...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...

...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Po pierwsze wiedza, pamiętaj, że teleskop to tylko narzędzie, po drugie co chcesz tym teleskopem, że tak się wulgarnie wyrażę, robić? Miast wertować oferty sprzedaży i zastanawiając się jaką sumę na konkretny sprzęt wydać to wyjdź za drzwi, popatrz na gwiazdozbiory i porównaj je z mapką, potem postaraj się odnaleźć kilka obiektów z katalogu messiera (to te legendarne zlotowe emki) masz temat np tutaj: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=85.0, Dodać mogę, że istnieje jeszcze wiele płaszczyzn na, których można doskonalić swoje astronomiczne zapędy polegając jedynie na własnym wzroku oraz wiedzy. To zaledwie przedsionek..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaczynałem od pistolecikow za 15 złotych. Np. Glock sygnowany na rekojesci przez cyme. Do tarczowania z 7.5 metra na żółtych kulkach był idealny ;D ja lubię sobie popatrzeć w programie stellarium na planety i je sobie znaleźć na niebie. Jaka jest radocha jak się znajdzie i rozpozna jakieś np. 6 gwiazd!

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coz, chlopak jest napalony jak lysy na grzebien.:-) tez tak mialem w jego wieku i zaczynalem od lornetki teatralnej potem byl plastikowy teleskopik Astrocabinet, pozniej lornetka 10x50, lornetka 20x60 i dopiero teleskop. Jesli na calym swiecie bylyby tylko te dwie zabawki ktore podal w watku to ktora byscie wybrali?

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tranox, powiem krótko: w budżecie do 300 zł nie znajdziesz żadnego teleskopu godnego polecenia.

Lepiej przeznacz te pieniądze na lornetkę np. Nikona 10x50.

Nie zgodze się z Kolegą.

SW 80/400  http://fotozakupy.pl/teleskop/sky-watcher-synta-sk804a-ota,14039s

Nie jest to rewelacja ale wydaje mi sie że lepsze od taniej lornetki

Autor wątku pisał że majsterkowanie nie jest mu obce więc jakiś prosty azymutalny statyw może sklecić.

Jeszcze jedna propozycja, http://fotozakupy.pl/oferta/produkt,15292s  nim też można sporo wypatrzeć.

Jezeli sie nie sprawdzą to można je sprzedać na giełdzie jako guidery bez dużej straty.

Nie zniechęcajmy młodego Kolegi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sumie to już prawie zdecydowałem. tylko nie wiem, ten:

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-sk767az1,d694.html

czy ten

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-sk-1149-eq1,d854.html

kurczę, 100złotych wysupłać może się uda a za to średnica to 114 a nie 76!

wiem, że dla Was, ludzi którzy mają prace i ich na to stać to głupota, ale uwierzcie, gdy tylko zacznę zarabiać- na pewno postawie sobie super obserwatorium!! a od czegoś trzeba zacząć! pozdrawiam wszystkich i dziękuję za pomoc!

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodze się z Kolegą.

SW 80/400  http://fotozakupy.pl/teleskop/sky-watcher-synta-sk804a-ota,14039s

Nie jest to rewelacja ale wydaje mi sie że lepsze od taniej lornetki

Autor wątku pisał że majsterkowanie nie jest mu obce więc jakiś prosty azymutalny statyw może sklecić.

Jeszcze jedna propozycja, http://fotozakupy.pl/oferta/produkt,15292s  nim też można sporo wypatrzeć.

Jezeli sie nie sprawdzą to można je sprzedać na giełdzie jako guidery bez dużej straty.

Nie zniechęcajmy młodego Kolegi :)

Masz rację, statek :)

Nie pomyślałem o tym Sky-Watcherze. To faktycznie dobry wybór dla początkującego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i chyba mamy consensus:) Do takiego Sky Watchera kiedys dokupi sobie montaż Eq 3 a jak mu się tuba znudzi do do Eq 3 dokupi większa Synte a potem złapie bakcyla i bedzie kombinował jak tu przed żoną zataic kolejny wydatek na swoje hobby:):):) No młody nie łam sie wybór zawsze jest trudny ale mysle ze nie będziesz żałował:) zycze udanych obserwacji:)

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki, wzajemnie! czyli sądzicie że te teleskopiki są dobre?

Chodzi Ci o te dwa teleskopy, które ostatnio podlinkowałeś?

Jeśli tak to powiem Ci, żebyś nie spieszył się z zakupem i dozbierał trochę pieniędzy, gdyż ten sprzęt nie jest zbyt dobry ::)

Jeden ma jakieś śmieszne lustro 76mm, a drugi siedzi na badziewnym montażu ::)

Obejrzyj jeszcze tego Celestrona, którego podlinkował statek:

http://fotozakupy.pl/oferta/produkt,15292s

Uważam, że jest on lepszą propozycją niż te Newtony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro tamten mój ma śmieszne lustro 76, to ten ma jeszcze śmieszniejsze 70mm :D więc co jest w nim lepszego od tamtego 114? Montaż myślę że spokojnie mogę poprawić z pomocą taty albo dziadka. Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi :d

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro tamten mój ma śmieszne lustro 76, to ten ma jeszcze śmieszniejsze 70mm :D więc co jest w nim lepszego od tamtego 114? Montaż myślę że spokojnie mogę poprawić z pomocą taty albo dziadka. Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi :d

Mylisz dwie konstrukcje optyczne: refraktor i reflektor.

Celestron ma soczewkę 70mm, a to w refraktorze już w miarę przyzwoita wartość, natomiast ten reflektor ma lustro 76mm, a jak na Newtona to śmieszny rozmiar.

Gdyby te dwa sprzęty skonfrontować ze sobą wygra zdecydowanie Celestron, gdyż refraktory mają lepszą sprawność optyczną niż reflektory, czyli teleskopy Newtona :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)