Skocz do zawartości

Informacje o Solar Continuum (540nm) 1,25"


Rekomendowane odpowiedzi

Między innymi ze względu na zbliżający się tranzyt przymierzam się do zakupu takowego filtru. Mam jednak pytanie do Was z większą wiedzą o to jak spisuje się taki filtr w praktyce? Czy warto wydać pieniądze na ten sprzęt. Przymierzamy się w Sekcji do zrealizowania pomiarów w ramach VT2012 metodą pojedynczej obserwacji. Potrzebujemy do tego dość kontrastowych zdjęć dla wyznaczenia odległości środków Słońca i Wenus. No i w przyszłości chcemy by nam towarzyszył w obserwacjach Słońca. Szukałem w sieci jakiś informacji na jego temat, ale poza kążeniem wokół opisów producenta to nic konkretnego nie ma.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skontaktuj się z Rikiem - on chyba najwięcej Ci powie, na jego Stronie też są chyba informacje.

Ja go mam osobiście (2"), wizualnie -  dostrzegam więcej detali (to pewne) z folią ND3,8 z ND5 - za ciemno. Nie żałuję wydanych pieniążków  :) , w foto dopiero raczkuję więc się nie wypowiem.  Alien7101 zaczął z nim testy foto -  Może On ??

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotograficzne Solar Continuum pomaga i to w sumie sporo w porównaniu do braku filtra (czy filtra niewłaściwego :D). Trochę go używałem, ale przeszedłem na trochę lepszy 590 nm - OmegaOptical.

Do pomiarów to najlepiej byłoby strzelać fotki DSową monochromatyczną kamerą (np. Atik 314L+) bez przerwy lub z np. kilkusekundową przerwą między klatkami. Klatek będzie dużo/bardzo dużo (trochę wolnego miejsca na dysku potrzebne) ale przy większych rozdzielczościach większość będzie bezużyteczna (dlatego liczy się ilość).

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem dotychczas pomarańczowego i żółtego GSO 2". Obraz słonca wydaję się być bardziej naturalny i może odrobine poprawiają kontrast. Zastanawiam się natomiast czy tak jak opisuje producent filtru Badera "widzimy zielonkawą tarczkę z wyraźnymi plamami, pochodniami i granulacją fotosfery słonecznej gdzie efekt stabilizacji obrazu, dzieki bardzo wąskiemu pasmu jest niesamowity" 8)

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem opinię Janusza z AstroKraka powalającą ten filtr na obie łopatki. Janusz to dość kontrowersyjna postać tego świata, ale nie mogę mu odebrać fachowości w niektórych sprawach. Wąskie pasmo widma powinno dać odpowiedni efekt, ale już na jednym filtrze tej firmy się pojechałem i teraz stąpam jak po lodzie.

W naszych pomiarach nie będzie możliwości wykonania wielu klatek i składania tego, bo istotna jest każda sekunda. A w każdym bądź razie czas odgrywa istotna rolę w pomiarach.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)