Skocz do zawartości

Przy czystym niebie ile można zaobserwować wszystkich gwiazd gołym okiem?


Rekomendowane odpowiedzi

W diabły i trochę:) Jakto nie chciało się? Jak chcesz zostać słynnym astronomem jak Ci się nie chce? :P Zadanie na weekend: policzyć wszystkie gwiazdy widoczne gołym okiem z Twojego miejsca zamieszkania! Kazdy przez to musi przejsc! Tylko zebys mi się nie pomylił i bez oszukiwania...

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz jasności gwiazd wg Wiki!

Śmiem twierdzić że w sprzyjających warunkach kilkanaście pierwszych (skończywszy może  na Aldebaranie?) pozycji może być dostrzeżone w dzień. Ważne:

1)Jaka to pora dnia

2) Gdzie znajduje się Słońce

Najłatwiej znaleźć gwiazdę podczas zakrycia dziennego przez jakiś większy i jaśniejszy obiekt w większości przypadków jest to Księżyc  :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Ale to zależy od wielu czynników przecież, największe znaczenie ma tu zaświetlenie nieba - ogólnie to z półkuli północnej widocznych jest około 3000 gwiazd do 6 wielkości gwiazdowej danej nocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja liczę zapisując na kartce co sto, żeby się nie pomylić.

10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo

...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...

...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście. Po ruchu Jowisza na nieboskłonie określam cykle płodności gupików pawie oczko, które hoduję w słoiku po śledziach...

Ale nie musi być kartka papieru- są ludzie na tym forum którzy zapisują liczenie gwiazd na laptopach.

10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo

...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...

...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

No nawet Tycho Brache nie był w stanie na podstawie wizualnych obserwacji stwierdzic paralaks gwiazd, mi się czasem udaje nieskromnie sie musze przyznać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Co do liczenia gwiazd... najpierw proponuję policzyć gwiazdy w drodze mlecznej, potem w gromadach gwiazd, następnie policzyć gwiazdy podwójne i wielokrotne (każdy składnik osobno!) a następnie przejść do całej reszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Co do liczenia gwiazd... najpierw proponuję policzyć gwiazdy w drodze mlecznej, potem w gromadach gwiazd, następnie policzyć gwiazdy podwójne i wielokrotne (każdy składnik osobno!) a następnie przejść do całej reszty.

Ale błędnie to interpretujesz, autorowi chodzi zapewne o potwierdzenie wizualne przy liczeniu, że dany obiekt jest punktowym jasnym lub mniej jasnym obiektem, droga mleczna do czasu odkrycia Galileusza czyli wspomagania oka instrumentem optycznym miała niegwiazdową naturę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak macie, że jak wpatrujecie się przez jakiś czas w gwiazdę to ona z czasem zaczyna się poruszać?  8)

Kurcze! Stary a myslałem ze tylko ja tak mam! Naprawde czasami wydaje się że się poruszają ale wtedy gdy juz mam zmęczone oczy... Ale to fakt, ja potwierdzam.
M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Ale błędnie to interpretujesz, autorowi chodzi zapewne o potwierdzenie wizualne przy liczeniu, że dany obiekt jest punktowym jasnym lub mniej jasnym obiektem, droga mleczna do czasu odkrycia Galileusza czyli wspomagania oka instrumentem optycznym miała niegwiazdową naturę

Ej.. no co Ty?!  :o Niemów, że nie rozdzielasz gwiazd Drogi Mlecznej? :O

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Ej.. no co Ty?!  :o Niemów, że nie rozdzielasz gwiazd Drogi Mlecznej? :O

No jakiegos tam Deneba i jaśniejsze gwiazdki idzie rozdzielić gołym okiem ale pozatym to widac jakąś nieregularną smugę materii świetlistej na tle ciemnego nieba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)