Skocz do zawartości

Tranzyt Wenus 6 czerwca 2012 - Szczecin - Wały Chrobrego


statek

Rekomendowane odpowiedzi

Podziękowania dla wszystkich obecnych na Wałach Chrobrego, całej ekipy szczecińskiej i wielu innym w tym gościom, którzy mieli okazję zobaczyć tranzyt oraz Tadziowi za udostępnienie gniazdka 12 volt ;)

Fotka na zachętę i idę lulu  ;)

post-13-137699845353_thumb.jpg

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 68
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

Kilka moich wrażeń po krótkiej drzemce.

Pierwszy raz widziałem Tranzyt Wenus i powiem że wcale nie żałuję zarwanej nocy. To z 2004 roku praktycznie spędziłem w pracy, zerknąłem co prawda na Słońce przez płytę CD jednak Planeta była maleńkim punkcikiem którego nikt by nie zauważył gdyby nie wiedział że tam jest. Dziś mieliśmy dużo sprzętu i komfort obserwacji znacznie się poprawił. Tranzyt można było zobaczyć  przez okular teleskopu, na ekranie komputera oraz rzucany na kartkę papieru.

Oczywiście wszyscy robili mnóstwo zdjęć. Niebo było lekko zaciągnięte cirrusem dzięki czemu Słońce na niektórych zdjęciach wygląda jak Jowisz, w sumie żałuję że tej planety nigdy tak okazałej nie zobaczę  :)

W szczególności z dzisiejszego poranka zapamiętam, mój pierwszy kontakt z niepozornym Coronado. Widziałem na forach mnóstwo zdjęć z tego typu sprzętu i wiedziałem czego się spodziewać, jednak to co zobaczyłem w okularze przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Gdyby nie kolejka chętnych mógłbym tam stać godzinami i się gapić na Gwiazdę. Obraz po prostu nie do opisania to trzeba zobaczyć samemu.

Zamieszczam kilka zdjęć, część robionych Eosem 450+Sigma 70-300 jak na taki tandem wyszły całkiem ok.

Dziękuję wszystkim za miłe spotkanie, do następnego razu.

post-56-137699845705_thumb.jpg

post-56-137699845718_thumb.jpg

post-56-137699845725_thumb.jpg

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejscówka się świetnie sprawdziła i co najważniejsze pogoda dopisała

Dzięki Wszystkim Uczestnikom za spotkanie :)

Tak jak na Jacku Coronado pozotawiło niezapomniane wrażenie.

Ja dorzucam swoją fotkę.

Robiłem ją nietypowo bo przez folię Baadera ND5 i filtr H-alfa 7nm.

Wersja czerwona - tak jak zarejestrowała kamera i wersja zmonochromatyzowana.

post-118-137699846059_thumb.jpg

post-118-137699846101_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdzichu! Wyspales sie? Po Twoich ostatnich zdjeciach Slonca, z niecierpliwoscia czekam na fotki tranzytu :-). Wstawaj spiochu! :-)

Ważna super atmosfera i że pogoda pozwoliła cokolwiek zarejestrować do takich zjawisk nigdy do końca nie jesteśmy przygotowani. A druga sprawa co innego jak się robi fotki pod domem, przez ostatnie 48h spałem tylko 7h ;)

Tranzyt bardzo udany na pewno nie będzie to jak ostatnie zdjęcia Słońca bo

1 ostrzenie było na wizjer

2 brak laptopa

3 cały czas latały jakieś cirrusy

4 nie ta folia i musiałem robić na wysokim iso i czasach więc wpływ turbulencji większy zamiast 5 powinien być 3.8

5 śmiem twierdzić że akurat w tym przypadku pomógł by filtr Solar Continuum w ustawieniu ostrości i uspokoiłby troszkę seeing.

To tak tyle, na razie nie mam weny opracować fotek. ;) możliwe że jutro się nimi zajmę.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz Jowiszo-Słońce.

Dodatkowo pewna ciekawostka: udało mi się złapać jakiś obiekt przelatujący przez tarczę słońca. Widać to na drugim i trzecim zdjęciu. (najpierw jest na krawędzi słońca - następnie przemieszcza się w stronę wenus)

post-1032-137699846692_thumb.jpg

post-1032-137699846722_thumb.jpg

post-1032-137699847069_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejście cienia Io na tle tarczy Jowisza ;)

Niestety ale muszę wytknąć Ci błędy Zdzichu

Na zdjęciu brak pasów na planecie że o czerwonej plamie nie wspomnę.

Io rzuca owszem cień ale gdzie jego tarcza?

No i ostatnie co mi się rzuciło w oczy, przetrzyj nie wiem co...zwierciadło, może okular, może czip w aparacie, bo to wszystko masz jakieś zasyfione i wszystkie paprochy widać na zdjęciu  :)

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale muszę wytknąć Ci błędy Zdzichu

Na zdjęciu brak pasów na planecie że o czerwonej plamie nie wspomnę.

Io rzuca owszem cień ale gdzie jego tarcza?

No i ostatnie co mi się rzuciło w oczy, przetrzyj nie wiem co...zwierciadło, może okular, może czip w aparacie, bo to wszystko masz jakieś zasyfione i wszystkie paprochy widać na zdjęciu  :)

Ta jutro wrzucę do pralki zwierciadło.  ;) a po drugie widać że nigdy nie widziałeś Jowisza  ;)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale muszę wytknąć Ci błędy Zdzichu

Na zdjęciu brak pasów na planecie że o czerwonej plamie nie wspomnę.

Io rzuca owszem cień ale gdzie jego tarcza?

No i ostatnie co mi się rzuciło w oczy, przetrzyj nie wiem co...zwierciadło, może okular, może czip w aparacie, bo to wszystko masz jakieś zasyfione i wszystkie paprochy widać na zdjęciu  :)

Jacku, widze ze jesteś początkujacym atrologiem i nie wiesz ze przecież Jowisz w tej chwili znajduje się po drugiej stronie Słonca niż Ziemia. Do tej pory zawsze widzielismy go od  strony czerwonej plamy, teraz mamy jedyną okazję obserwować  drugą nieznaną dla nas stronę Jowisza, co Alien świetnie uczynił brawo Zdzisiu! Wspaniałe , wyraźne zdjecie ciemnej ( jasniejszej) strony Jowisza.
M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,No i ostatnie co mi się rzuciło w oczy, przetrzyj nie wiem co...zwierciadło, może okular, może czip w aparacie, bo to wszystko masz jakieś zasyfione i wszystkie paprochy widać na zdjęciu  :) "

Zdzichu - zanim wrzucisz do pralki reagując na sugestie Jacka, to - może na te paprochy odkurzacz pomoże - najlepiej przemysłowy  ??? Odpadnie Ci suszenie.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu znalazłem chwilę czasu, aby zmontować materiały z obserwacji tranzytu Wenus w Szczecinie na Wałach Chrobrego.

Są to dwie impresje muzyczno-wizualne :

-) dłuższa - pięciominutowa (

)

-) krótsza - trzyminutowa    (

).

W wersji dłuższej wykorzystałem materiały wideo oraz fotki. W wersji krótszej tylko fotki.

Miłego oglądania...

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no bajera gratulacje  ;)

Bez Twoich fotek Słońca i pożyczonej od Ciebie CF-ki nic z tego by nie było. Alien - a taki życzliwy :)

Wszystkie zrobione przeze mnie fotki są dostępne w albumie pod następującym odnośnikiem:

ODNOŚNIK DO ALBUMU FOTO Z TRANZYTU WENUS NA WAŁACH CHROBREGO

Są to fotki w rozdzielczości około 2Mpix wystarczającej do zrobienia zdjęcia w formacie pocztówkowym.

Poniżej załączam na forum kilka zdjęć z tego wydarzenia.

post-765-137699847914_thumb.jpg

post-765-137699847925_thumb.jpg

post-765-137699847937_thumb.jpg

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)