Skocz do zawartości

Tranzyt Wenus 6 czerwca 2012 - Szczecin - Wały Chrobrego


statek

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka dni temu oglądałem "nasze" Wały Chrobrego pod kątem mozliwości obserwacji tranzytu Wenus no i chyba będzie to  idealne miejsce na obserwacje tego zjawiska.

Zgłosiłem już w Urzedzie Miasta zamiar zorganizowania takiego spotkania.

Tak więc miejsce już mamy, teraz tylko pogoda musi nam dopisać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 68
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

Koledzy mam takie pytanie, Czy takim zestawem: Canon 450D+Sigma APO 70-300+zamocowana do obiektywu folia Badera, wszystko na statywie fotograficznym. Da się zrobić jakieś sensowne zdjęcia tranzytu Wenus? Jeżeli tak to muszę zamówić w AK kawałek foli jeżeli nie to liczę że koledzy udostępnią mi ogniska główne swoich teleskopów.

Proszę o szybką odpowiedź bo czas ucieka i jutro przydało by się folię zamówić.

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folia nie majatek a zdjecia moga wyjsc ciekawe. Sam poczatek tranzytu ( w sensie poczatek dla Polski) czyli wschod Slonca z planeta na tarczy, nisko nad horyzontem  mozna przy iso 100 i czasach ok 1/500s robic bez filtra ale gdy slonko z "czerwonego olbrzyma" zmieni sie w oslepiajaca kule to juz bez filtra ani rusz

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cisza w temacie?

Czy spotkanie na Wałach Chrobrego jest nadal aktualne, jeżeli tak to o której się spotykamy?

Nie będę miał foli Badera może ktoś ma niepotrzebny kawałek taki 10x10cm.

Ilu nas będzie i co zrobimy w wypadku złej prognozy pogody?

Myślę że już pora wstępnie się umawiać na ewentualny plan B.

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy mam takie pytanie, Czy takim zestawem: Canon 450D+Sigma APO 70-300+zamocowana do obiektywu folia Badera, wszystko na statywie fotograficznym. Da się zrobić jakieś sensowne zdjęcia tranzytu Wenus? Jeżeli tak to muszę zamówić w AK kawałek foli jeżeli nie to liczę że koledzy udostępnią mi ogniska główne swoich teleskopów.

Proszę o szybką odpowiedź bo czas ucieka i jutro przydało by się folię zamówić.

Będzie coś widać na ogniskowej 300mm a w programie trochę przeskalujesz w górę. Akurat nie posiadam żadnego kawałka folii, o wschodzie trza tam być z rozstawionym sprzętem.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym zapeszać ale wg prognoz pogoda dopisze.

http://www.yr.no/place/Poland/West_Pomerania/Szczecin_Pogodno~3083821/hour_by_hour_detailed.html

Zostawmy dyskusje o planie awaryjnym na wtorkowy wieczór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem folię po mojej Syncie 8" + 5/5cm na szukacz, niestety pojawiły się mikro uszkodzenia widoczne pod światło lecz nie wiem jaki będą miały wpływ na obserwacje(na folii z szukacza jest jedna kropka na folii 8" więcej kropek). nie są to uszkodzenia mechaniczne lecz tak jakby odpryski. Pojawię się na Wałach więc sami będziecie mogli ocenić. Ja mam teraz 10" więc ta folia jest mi zbędna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pozostaje jak się dołączyć, trza ustalić jakaś godzinę aby się spokojnie rozpakować, albo rozpoznać jakość prognoz  ;)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uniwerek organizuje pokaz, a my na Wałach jesteśmy bardziej mobilni i możemy poszukać dziury w chmurach.

Jak uważacie, ja się dostosuje. Wstępnie z Zielem jestem umówiony na 3.10.

Zresztą z tego co wiem to Tadek zaprosił na Wały jakieś osoby z Urzędu Miasta?

Tutko możesz zrobić sobie do tej foli taką osłonę z jakiegoś kartonu i spokojnie ją wykorzystać w swoim teleskopie, stracisz trochę na aperturze ale bardzo nieznacznie. (Chodzi mi o coś w rodzaju walca naciętego od góry).

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

jak na razie "odpukać" pozytywna prognoza się utrzymuje.

W ostatnia niedzielę miałem okazję oglądac niebo o 3:30 no i niestety Polarnej już nie widać, trzeba by przyjechać jeszcze wcześniej.

Umówiłem się z Heniem na spotkanie o 4:00 żeby rozstawić sprzęt ale mam dylemat czy jednak nie przyjachać koło 3 żeby ustawić montaż gdy widac jeszcze gwiazde Polarną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uniwerek organizuje pokaz, a my na Wałach jesteśmy bardziej mobilni i możemy poszukać dziury w chmurach.

Jak uważacie, ja się dostosuje. Wstępnie z Zielem jestem umówiony na 3.10.

Zresztą z tego co wiem to Tadek zaprosił na Wały jakieś osoby z Urzędu Miasta?

Ja nie jestem pewny czy my jesteśmy bardziej mobilni, oni zapowiadają tylko 2 nieduże teleskopy a naszych teleskopów bedzie więcej.

Zaprosiłem dwie osoby z Urzędu Miasta ale obie raczej nie były zaintersowane ze względu na wczesna porę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako dzieciak spacerował z mamą po tych Wałach Chrobrego. Stare dobre czasy. Piękne miejsce. Może latem tam dotrę znowu.

Pozdrowienia dla wszystkich tam obserwujących.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobór miejsca udał się statkowi na medal. Jak na tak wczesną porę przyszło bardzo dużo ludzi i zrobiła się majówkowa atmosfera.

Chciałem porobić trochę zdjęć, ale nie miałem sumienia odmawiać ludziom stojącym w kolejce do okularu.

Zdołałem zrobić tylko kilka.

post-195-137699845223_thumb.jpg

post-195-137699845239_thumb.jpg

Newton 24' "Sowa", SW MAK 180, SW MAK 90, MT800, GPDx, Artemis 285, Vesta SC3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)