Skocz do zawartości

Księżyc - kilka pytań


njczyziu

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 68
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

2. Gdyby Ziemia nie miała Księżyca to co by się stało?

Nie byłoby wilkołaków!

Nachylenie osi obrotu Marsa prawdopodobnie zostało spowodowane uderzeniem jakiegoś ciała. Tak samo jak ruch wsteczny Wenus. Można powiedzieć, że dużo się działo  8)

Księżyc stabilizuje Ziemię. Jego brak spowodowałby bardzo duże wahania osi obrotu, co miałoby równie duże reperkusje klimatyczne. Stopiłyby się lodowce, a my byśmy się usmażyli (albo zamarzli).

Oddziaływanie Księżyca (a raczej jego oddalanie) spowalnia Ziemię, co oznacza, że stopniowo wydłuża nam się doba. Kiedyś doba miała 18 godzin (zdaje się, że za czasów dinozaurów, ale nie jestem pewna) i Księżyc wtedy był odległy od Ziemi o 22 500 km,  a nie 384 000. Dlatego też co jakiś czas dodajemy 1 sekundę.

Żeby pogodzić panów Piotra i klona Thomas powiem, że nachylenie osi obrotu to jedno, a precesja czyli zakreślanie przez oś obrotu powierzchni bocznej stożka, to drugie. I rzeczywiście, Księżyc na to też ma wpływ. W tym sensie więc destabilizuje Ziemię. Te drgania jednak nie powodują zaniku życia  ;)

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

A jakieś takie schizy mam czasami, coś wejdzie do głowy i zaraz muszę wszystko wiedzieć :D

Tak zauważyłem, że jak astronauci sobie skakali na Księżycu to o wiele wolniej upadali, więc może upadek z wysokości na Księżycu wyglądałby tak jakbym miał np. na sobie spadochron? :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc może upadek z wysokości na Księżycu wyglądałby tak jakbym miał np. na sobie spadochron? :>

No, mniej więcej. Przyciąganie na Księżycu jest 6 razy mniejsze niż na Ziemi.

Ile masz lat?

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile masz lat?

Mam troszkę więcej niż wszystkich paluszków u nóżek i rączek.

Trochę jak zarzucanie pytaniami przez przedszkolaka, tato a jakby na Ksiezycu w tych morzach byly ryby, to jak szybko by plywaly? Itd, itp...

Muszę dodać, że obecnie mam po jednym paluszku u rączki, nieszczęśliwy wypadek z przeszłości. Ale i tak zasuwam po klawce tymi kciukami ;)

Mam już całe 13 lat, u nas w szkole jest specjalny poziom nauczania, błyskawicznie wszystko się tam dzieje, więc trzeba uważać,

Pani na początku lekcji mówi dzień dobry, siada i już! Prawda, że szybko? A my możemy wtedy dalej puszczać resoraki na podłodze są naprawdę prędkie!

Poznajemy przez to prawa fizyki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

njczyziu- jak masz schizy to zmień dilera :) a tak na serio to fajnie to musiało wyglądać jak Księżyc był tylko 20 tysi od nas :) Telepy by były nie potrzebne :)

no... myślę,że nawet byśmy nie zauważyli,bo zalałoby nas spore tsunami...  ;D

Lornetki: Voyager 12x50, SkyMaster 15x70, Bresser Corvette 10x50; statyw fot. Camrock TJ 58

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No możliwe. Nam te pytania wydają się dziecinne, ale gdybyście spytali ludzi u mnie w klasie (teraz będzie 3gim) skąd się biorą fazy Księżyca.....90% powiedziało by coś w stylu "słońce słąbiej świeci" albo coś głupszego. Mój kumpel powiedział swojej mamie że 6 czerwca idzie za mną oglądać tranzyt MARSA..... Nie wiecie ile czasu mi zajęło wytłumaczenie mu że Mars jest dalej od Słońca, niż Ziemia, więc nie ma opcji żeby był jego tranzyt widoczny z Ziemi.... Nie wiem czy zrozumiał. Na 28 osób w klasie może 5 jest w stanie wymienić planety US. A może 3 ich kolejność. Nie wiem czy ktoś oprócz mnie wie że np. Jowisz jest gazowy..... Ani z czego są pierścienie Saturna... Wiem że brzmi to nieskromnie, ale taka jest prawda. Także bardzo dobrze że zaspokajacie wiedzę osób z małą wiedzą, wręcz elementarną. Lepiej to tu dokładnie wytłumaczyć, niż jęczęć za 20 lat, kto rządzi tym państwem. Ale się rozpisałem.... Pozdrawiam!

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby księżyc nagle zniknął, to z pewnością masa żywa na planecie poniosłaby spory uszczerbek. Dużo organizmów żyje wyłącznie dzięki przypływom i odpływom, także pewnie szybko padłoby sporo gatunków, a potem gatunki powiązane z tymi ze strefy pływów itd. To raczej nie byłoby zabawne.

Do tego mamy (rzekomy) wpływ księżyca na różne cykle biologiczne różnych organizmów, np. cykl miesięczny u samic człowiekowatych... no ale być może to akurat bajka wynikająca z przypadkowej zbieżności.

No a gdyby nigdy go nie było, to oczywiście życie na Ziemi dziś wyglądałoby zupełnie inaczej. O ile w ogóle by wyglądało - gdzieś czytałem/słyszałem, że istnienie księzyca to warunek konieczny do jego powstania, ale już nie pamiętam czemu niby (może sprzyjał mieszaniu molekuł w praoceanie blablabla....).

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak... Dlatego ktoś powinien w końcu tam polecieć i go wysadzić! Mimo wszystko!

A mówiąc poważnie, wydaje mi się, że to jedno z twierdzeń, których nie sposób udowodnić ani obalić.

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze jakby nie bylo Ksiezyca to samice czlowiekowate nie mialyby tej tygodniowej przerwy w zyciorysie...? ;-)

Oj tam. To jest tydzień innowacyjności i twórczego rozwoju.

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)