Skocz do zawartości
LukSol

Okular do NT 203/1000 Explore Scientific pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chce zakupic pare okularow do Bresser Teleskop Messier NT-203/1000 Hexafoc. Nie wiem jeszcze czy byly by one docelowe. Chcial bym sie dowiedziec co o nich sadzicie moze doradzicie cos innego w podobnej ciebie. Moje typy to

Explore Scientific Okular »82° Ar 6,7mm (1,25")

Explore Scientific Okular »82° Ar 14mm (1,25")

Czy lepiej z tej samej serii 4,7 albo 8,8 bo 14 z barlow ×2 da takie same powiekszenie jak 6.7

Prosze o wasze opinie

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
5 minut temu, LukSol napisał:

z barlow ×2 da takie same powiekszenie jak 6.Prosze o wasze opinie

Tylko nie z Barlowem do obserwacji. Te nawet ze średniej półki degradują obraz.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A jaki masz budżet? Mam rodzinkę ESów i jestem zadowolony z jakości obrazu. Z wad można wymienić dość krótki odstęp źrenicy wyjściowej przez co trzeba trochę wkładać oko w okular. Co do ogniskowych to szukałbym jakiegoś dłuższego okularu w okolicach 20-28mm. Najtańszy byłby Maxvision 28mm, na Bresser.de są za 75eur - jest to dobrze skorygowany okular, pole własne 68 stopni. Do tego może ES 11mm albo Luminos 10mm.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Maxvision 28mm juz zamowilem wlasnie ze strony Bresser.de

Chodzi mi wlasnie o ogniskowe innych okularow jakie wybrac. I czy Tak jak pisze Jacek Barlow ×2  jest do dupy. Moze jakis z dobrej firmy da radar.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Np. taki

Explore Scientific Teleskop »Fokal Extender 2x 31.7mm/1.25"

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zastanów się nad ogniskowymi 14 i 8,8mm, a z zakresu 6-7mm może warto dobrego Ortho. Po za ES-ami możesz zapolować na używane LVW 8 i 13 mm. Ja mam Barlowa/Transfokator TeleVue Powermate x2,5 ale jeszcze nie jest dobrze wytestowany więc ciężko o opinię.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mam "rodzinkę" ES-ów, ale trochę mniejszą tubkę (150/750). Okulary z tej półki cenowej dobrze się w niej sprawdzają bez barlowa. Jedynie dwu calowy ES 30 mm (70*) w połączeniu z GSO 2x ED, pozbywa się fasolek na brzegu pola. Z pozostałymi nie stosuję go bo to dodatkowe straty światła. Lepiej kupić okular o takiej ogniskowej jak byś miał z barlowem. Dobrej jakości soczewki barlowa, sprawdzają się w fotografii planet i Księżyca. No chyba, że TeleVue ale to już duża kasa... 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Cześć,

Popatrz na stopki kolegów i wszystko stanie się jasne odnośnie "rodzinki".

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
4 minuty temu, WhyDuck napisał:

Cześć,

Popatrz na stopki kolegów i wszystko stanie się jasne odnośnie "rodzinki".

Pozdrawiam

Jakie stopki ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Rodzinka to kilka okularów jednego producenta, o różnych ogniskowych. Moje to ES 30, 26, 20, 14, 6,7 mm.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

czy ktos jeszcze moze mi cos podpowiedziec na temat konfiguracji okularow I czy warto dokupic barlow czy nie. Nie wymagam obrazu jakosci HD ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
23 minuty temu, LukSol napisał:

czy ktos jeszcze moze mi cos podpowiedziec na temat konfiguracji okularow I czy warto dokupic barlow czy nie. Nie wymagam obrazu jakosci HD ?

Jakie masz obecnie okulary?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
1 godzinę temu, LukSol napisał:

Tylko zestawowy 26mm Super Plössl Okular

Widzę, że Maksia 28mm już zamówiłeś. Potrzebujesz zatem minimum dwa dodatkowe po za Maksiem czyli coś z zakresu 12-14mm i 7-9mm. Z łatwo dostępnych i przyzwoitych to ES-y chociaż ja za nimi nie przepadam i będę tutaj w mniejszości. Lepsze, ale mam wrażenie, że trochę ciemniejsze to LVW jednak zdecydowanie je wolałem od ES-ów oraz według mnie również lepsze od ES-ów to Meade SWA lub UWA. Następna półka to np. Pentaxy XW i TeleVue Nagler, Delos. Oczywiście jest trochę innych dobrych okularów jak Baader Morpheush czy WO UWAN itp jednak rzadziej spotykane na giełdach, chyba że idziesz w nowe. W przyszłości możesz pomyśleć dodatkowo o ogniskowej w zakresie 17-20 mm i 5-6mm. Na koniec dygresja... nie wiem jak mają inni obserwatorzy, ale w moim przypadku jest coś takiego jak gust w prezentacji obrazu i tutaj właśnie ES-y nie trafiają w mój gust. Pewnie można to wytłumaczyć na opisach odnośnie transmisji, wyrazistości w punktowaniu gwiazd itd... Co nie zmienia faktu, że to dobre okulary za daną cenę. Najlepiej jakbyś udał się na jakieś spotkanie z innymi astrohobbystami i popatrzył przez różne okulary. Nie obrażając też nikogo, ale wielu początkujących ma trudno wychwycić różnice pomiędzy dobrymi a lepszymi okularami. Nie wszyscy mają też bardzo wysoko postawione wymagania i w 100% wystarczą im dobre lub bardzo dobre okulary bez konieczności kupowania najlepszych dostępnych na rynku. Jednak według mnie warto zainwestować w dobre okulary bo to inwestycja w przyszłość.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta