Skocz do zawartości

Prośba o pomoc z wyborem teleskopu dla uczennicy


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Moja żona ma w szkole uczennicę, która interesuje się astronomią. Ostatnio uczennica ta dostała stypendium naukowe i chce kupić teleskop w cenie ok. 1000 zł (tak do 1200). Ponieważ ani ja ani moja małżonka nie siedzimy w temacie, a chcielibyśmy jej jakoś poradzić, aby nie wydała tych pieniędzy "w błoto" proszę o poradę jaki sprzęt warto kupić w tych pieniądzach.

Dodam, że wcześniej trochę już poczytałem na różnych stronach o tej tematyce i niestety nadal nie wiem czy refraktor czy raczej Newton. Ponoć dobry refraktor będzie dużo droższy ale pytanie co to znaczy dobry?

Wiem też, że istotny jest montaż, ponoć montaż Dobsona jest lepszym rozwiązaniem od EQ2 - czy to prawda?

Na koniec dodam, że chciałaby zestaw z przystawką do laptopa i aparatu fotograficznego.

Może ktoś "z branży" jest w stanie mi pomóc? Czekam na Wasze odpowiedzi.

Pozdrawiam.

okolice Krosna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o fotografie to niestety montaz Dobsona sie do tego nie nadaje. Powinien byc to montaz paralaktyczny z napedem. Powinien byc to conajmniej Eq3 a najlepiej Eq5 lub wyzszy.

dzięki a czy tak samo będzie z podłączeniem laptopa?

okolice Krosna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze daj uczennicy te pytania ;)

1) Powiedz, jakie masz warunki obserwacyjne, gdzie mieszkasz, czy masz samochód

2) Powiedz czego oczekujesz od sprzętu np. co chcesz obserwować. Pamiętaj, że praktycznie nie ma teleskopu "do wszystkiego".

3) Napisz coś o sobie, ile masz lat, czy jesteś w stanie dźwigać duże ciężary (sprzęt potrafi ważyć dużo )

4) Postaraj się najpierw zdobyć trochę podstawowej wiedzy optyczno-astronomicznej, poprzeglądaj nasze i inne fora astronomiczne, odwiedź Celestię i Astronoce.

5) Jeśli poszukujesz bardzo budżetowego rozwiązania poprzeglądaj oferty na forumowych AstroGiełdach.

1000 zł to za mało nawet na używany sprzęt do fotografii

Tu masz jak wygląda sensowne astrofoto http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=8809

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze daj uczennicy te pytania ;)

1) Powiedz, jakie masz warunki obserwacyjne, gdzie mieszkasz, czy masz samochód

2) Powiedz czego oczekujesz od sprzętu np. co chcesz obserwować. Pamiętaj, że praktycznie nie ma teleskopu "do wszystkiego".

3) Napisz coś o sobie, ile masz lat, czy jesteś w stanie dźwigać duże ciężary (sprzęt potrafi ważyć dużo )

4) Postaraj się najpierw zdobyć trochę podstawowej wiedzy optyczno-astronomicznej, poprzeglądaj nasze i inne fora astronomiczne, odwiedź Celestię i Astronoce.

5) Jeśli poszukujesz bardzo budżetowego rozwiązania poprzeglądaj oferty na forumowych AstroGiełdach.

1000 zł to za mało nawet na używany sprzęt do fotografii

Tu masz jak wygląda sensowne astrofoto http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=8809

kolego Alien 7101 oczywiście pytania jej podsuniemy (dzięki za nie)

jednak nigdzie nie napisałem, że na to wszystko chce wydać 1000 zł stypendium ma większe jednak musi kupić jeszcze kilka innych rzeczy właśnie aparat, laptopa czy teleskop. Dlatego napisałem, że na sam teleskop chce wydać jakieś 1000 - 1200 zł

potrzebuję porady tylko co do teleskopu... :)

okolice Krosna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw odpowiedz na pytania a później będziemy doradzać jaki teleskop. W tej cenie to używka 8" na dobsonie.

Jak już wcześniej pisałem - odpowiedzi spróbujemy zebrać jutro w szkole - jednak jeśli ta 8-ka nie będzie miała możliwości podpięcia do laptopa czy aparatu to raczej nie bardzo...

okolice Krosna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wcześniej pisałem - odpowiedzi spróbujemy zebrać jutro w szkole - jednak jeśli ta 8-ka nie będzie miała możliwości podpięcia do laptopa czy aparatu to raczej nie bardzo...

Na pewno nie będzie miała możliwości podpięcia do laptopa, aparat podepniesz jeszcze zależy jaki masz aparat kompakt czy lustrzanka. Można wtedy pokusić się o zdjęcia Księżyca, Słońca przez filtr ND3.8.

A jak chcesz mieć sterowanie przez laptop to tu masz montaż ;)

http://www.astrokrak.pl/-montaze-paralaktyczne/921-montaz-paralaktyczny-eq3-2-synscan-statyw-stalowy-175.html

A tu sensowny teleskop do montażu.

http://www.astrokrak.pl/578-tuba-optyczna-syntasky-watcher-bkp-150750-.html

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw odpowiedz na pytania a później będziemy doradzać jaki teleskop. W tej cenie to używka 8" na dobsonie.

Kilka odpowiedzi już mam:

1. mieszka na wsi na podkarpaciu (warunki obserwacyjne bardzo dobre)

2. wstępnie przede wszystkim Księżyc i planety jeśli da się coś więcej to będzie dobrze

3. ma 16 lat i raczej nie będzie nic dźwigać, bo ma zamiar prowadzić obserwacje z okolicy własnego domu

Uczennica nie ma zamiaru zajmować się astrofotografią tylko na razie samą obserwacją, jednak chcemy (skoro już ma wydać pieniądze) aby miała możliwość ewentualnego podpięcia aparatu (skoro będzie go też mieć) oczywiście jeśli ona sama będzie chciała fotografować niebo, dlatego po prostu myślimy perspektywicznie.

Co do aparatu to w tej chwili ma kompakt.

okolice Krosna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro faktycznie dziewczyna ma zamiar zajac sie astrofotografia to pomijajac fakt ze 1200zl na teleskop do tego przeznaczony to stanowczo za malo, to druga sprawa ze nie wystarczy przypíac aparat do teleskopu, nacisnac spust migawki i mamy zdjecie na laptopie. To wymaga wiekszego przygotowania. Skoro jestescie panstwo nauczycielami zdajecie sobie sprawe ze aby budowac mosty nie wystarczy wiedza na poziomie gimnazjum. Mysle ze z astrofotografia to dziewczyna powinna sie jeszcze wstrzymac. Najpierw musi poznac sprzet, niebo, metody astrofotografii, stackowanie zdjec itd, itd... Mimo wszystko napewno forumowicze pomoga cos wybrać ale raczej skupiłbym sie na nauce nieba i obserwacjach wizualnych, bo jesli tego etapu nie zaliczy to pieniadze naprawdę pojda w bloto.   

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma ZMIŁUJ..ale jest pewien konsensus a mianowicie

Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2  (BKP15075EQ3-2)

To Newton 15cm na montażu paralaktycznym..eq3 czyli montażu od biedy stabilnym. I co najważniejsze ma podejście pod ognisko główne lustrzanki cyfrowej. Czyli w sam raz by rozpocząć przygodę (czytaj)  zabawę z astrofotografią. Paraboliczne lustro 15cm z kolei roztacza wiele  możliwości obserwacyjnych przed młodym obserwatorem!

Kosztuje to ok 1200zł Wpisz w Google tą nazwę a wyrzuci Ci oferty sklepów!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka odpowiedzi już mam:

1. mieszka na wsi na podkarpaciu (warunki obserwacyjne bardzo dobre)

2. wstępnie przede wszystkim Księżyc i planety jeśli da się coś więcej to będzie dobrze

3. ma 16 lat i raczej nie będzie nic dźwigać, bo ma zamiar prowadzić obserwacje z okolicy własnego domu

Uczennica nie ma zamiaru zajmować się astrofotografią tylko na razie samą obserwacją, jednak chcemy (skoro już ma wydać pieniądze) aby miała możliwość ewentualnego podpięcia aparatu (skoro będzie go też mieć) oczywiście jeśli ona sama będzie chciała fotografować niebo, dlatego po prostu myślimy perspektywicznie.

Co do aparatu to w tej chwili ma kompakt.

Tak więc chwila panowie. Siriush napisał że dziewczyna NIE MA ZAMIARU zajmować się foceniem. Więc trochę bezsensowna rozmowa się tu trochę tworzy. Pozdrawiam i życzę udanego zakupu!

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumujac, Jesli chcemy się zmieścić w kwocie ok 1200  i ma to byc sprzęt przyszłosciowo pod naukę astrofoto to propozycja  Ignisa jest jak najbardziej trafna. Czyli taki oto zestawik http://fotozakupy.pl/teleskop/sky-watcher-synta-bkp15075eq3-2,10021s. Tu mozna, podłaczajac lustrzanke, pokusić sie o zrobienie ok 2, 3 minutowych zdjec obiektów DSO, które po stackowaniu dadza mysle satysfakcjonujące na poczatek rezultay. Oczywiście dziwczyna bedzie musiała najpierw poznać tajniki astrofotografi ale mając już taki zestaw bedzie miała na czym się uczyc. Do zdjec planet oczywiście bedzie potrzebna kamera bo jak sie prędzej czy później przekona, aparatem nie robi się zdjec planet. Mysle że mozna polecić ten zestaw i zyczę przyjemnego obcowania z astronomią:)

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc chwila panowie. Siriush napisał że dziewczyna NIE MA ZAMIARU zajmować się foceniem. Więc trochę bezsensowna rozmowa się tu trochę tworzy. Pozdrawiam i życzę udanego zakupu!

No jak ? chcą przecież focić..... Napisali wyżej :o

Wydaje mi się Siriush jest troszkę niezorientowany, myśląc  że by utrwalić obiekt astronomiczny nie będący Księżycem  starczy przytknąć lub przykręcić kompakciora do okularu  :D

Astrofotografia nawet zabawowa to:

- Podejście pod ognisko główne kamery CCD lub aparatu lustrzanki DSLR.

- Użycia...Napędu obracającego osią RA montażu zgodnie z obrotem Ziemi

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Tyle, że autor stawiał dość duży nacisk na sterowanie z komputera a te telepy nie pójdą z komputera bez odpowiedniego (dość drogiego) doposażenia.

A ja myślę, że zamiast decydować za dziewczynę może lepiej ją tutaj zaprosić niech sama się wypowie czego oczekuje.

M.Rudy ma racje, bez podstaw nie warto zapuszczać się na głębokie wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja bym nie byl pewien czy chodzi tu chec sterowania teleskopem z poziomu komputera...  to ma byc wg autora postu "teleskop z przystawka do komputera i aparatu" tak wiec mozna to roznorako zinterpretowac. Biorac pod uwage ze panstwo nie maja  doswiadczenia w tym temacie, podejzewan ze moze chodzic o mozliwosc ogladania obiektu na laptopie w czasie rzeczywistym. Moze zapytac jakie zadanie mialby ten laptop spelniac?

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja bym nie byl pewien czy chodzi tu chec sterowania teleskopem z poziomu komputera...  to ma byc wg autora postu "teleskop z przystawka do komputera i aparatu" tak wiec mozna to roznorako zinterpretowac. Biorac pod uwage ze panstwo nie maja  doswiadczenia w tym temacie, podejzewan ze moze chodzic o mozliwosc ogladania obiektu na laptopie w czasie rzeczywistym. Moze zapytac jakie zadanie mialby ten laptop spelniac?

Nasze intencje zostały w pełni prawidłowo zinterpretowane przez Ciebie. Ponieważ nie wiedziałem jak to fachowo napisać więc napisałem o tej przystawce - jednak mieliśmy na myśli właśnie mozliwosc ogladania obiektu na laptopie w czasie rzeczywistym.

Absolutnie nie chodziło o sterowanie z laptopa, bo wiemy, że jest to dużo droższe.

okolice Krosna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

jednak mieliśmy na myśli właśnie mozliwosc ogladania obiektu na laptopie w czasie rzeczywistym.

Absolutnie nie chodziło o sterowanie z laptopa, bo wiemy, że jest to dużo droższe.

W kwestii oglądania, musisz mieć tez prowadzenie teleskopu za ruchem nieba, manualne popychanie i oglądanie na lapku to porażka, owszem samo prowadzenie da się zastosować bez ingerencji komputera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec skoro tak to jednak detektorem powinna byc kamera ccd. Musi tez Pan wiedziec ze w ten sposob mozna bedzie podpatrywac Ksiezyc i ewentualnie planety, natomiast jesli chodzi o DSO to sprawa chyba wygląda zupelnie inaczej niz moze Pan sobie to wyobrażac. Podlaczajac aparat czy tez kamere do teleskopu, na ekranie laptopa nie zobaczy Pan kolorowego obrazu mglawic, galaktyk itp. Aby taki obraz uzyskać trzeba wykonac wiele dlugoczasowych zdjec tego samego obiektu, potem obrobic material w odpowiednich programach na komputerze i dopiero uzyskujemy gotowe zdjecie. Proces wykonania jednego kolorowego zdjecia trwa najczesciej ok 7 godz liczac prace ciagla :-). 

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są i tacy, co materiał na jedno zdjęcie DSO zbieraja od kilku lat  ::)

Do Księżyca i planet wystarczy SW 150/750 na (niestety) paralaktyku EQ3-2 z napędem + niedroga kamerka internetowa z noskiem do wyciągu. Brat w ten sposób robi mi czasami transmisje live przez Skype. Oczywiście mozna nagrać sobie "filmik" planety i zrobić z niego później ładną fotkę :)

Niestety, wbrew temu co czyta się na forach, 6" to wg. mnie nieco za mało do wizuala DSO.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są i tacy, co materiał na jedno zdjęcie DSO zbieraja od kilku lat  ::)

Do Księżyca i planet wystarczy SW 150/750 na (niestety) paralaktyku EQ3-2 z napędem + niedroga kamerka internetowa z noskiem do wyciągu. Brat w ten sposób robi mi czasami transmisje live przez Skype. Oczywiście mozna nagrać sobie "filmik" planety i zrobić z niego później ładną fotkę :)

Niestety, wbrew temu co czyta się na forach, 6" to wg. mnie nieco za mało do wizuala DSO.

Zgadza się materiał czasami zbiera się bardzo długo i niezorientowani w temacie moga na początku nie uwierzyć :) Jesli chodzi o DSO to osobiście ucze się astrofotografii korzystając własnie z montazu eq 3-2 a na nim osadzony 10cm refraktorek z ogniskową 100mm. Oto kilka fotek na zachętę dla Siriusha :) Nie sa to zdjecia mistrza ale dla kogos kto zaczyna zabawe sa bardzo cenne.

post-80-137699849648_thumb.jpg

post-80-137699849656_thumb.jpg

post-80-137699849672_thumb.jpg

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sa to zdjecia mistrza ale dla kogos kto zaczyna zabawe sa bardzo cenne.

Taka mała rzecz a cieszy...  ;D

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Tiaaa :-). No oczywiście ze ogniskowa 1000mm a wiec jednak  f10 w sam raz do Ksiezyca :-)

Tiaa planeciak  :D swoją drogą jak tam Tał się spisuje? pytam z sentymentu bo też kiedyś takiego miałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tał spisuje się wspaniale :) Byliśmy razem na zlocie w Zatomiu, na kilku zacmieniach Ksiezyca, zacmieniach Słońca ( niestety tylko częsciowych) Na tranzycie Wenus, teraz planujemy wspólny wypad na zakrycie Jowisza i jak narazie jestem z niego bardzo zadowolony :) Niema teleskopu do wszystkiego i jak na moje aktualne umiejetnosci prawie całkowicie mi wystarcza i do Ksiezyca i do planet i do jaśniejszych DSów:)

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie dziękujemy Wszystkim za pomoc - jesteśmy mądrzejsi o pewną wiedzę...

Spróbujemy wspólnie z uczennicą dokonać trafnego wyboru. Jeśli będziemy mieć jeszcze jakieś pytania to się odezwę.

Pozdrawiam.

okolice Krosna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)