Skocz do zawartości

Soczewka barlowa czy nowy okular?


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Nie dawno kupiłem mój pierwszy teleskop. Obserwowałem nim Księżyc i Wenus, było widać dobrze, ale gdy nacelowałem na np. Jowisz, oglądałem wyłącznie, świecącą kropkę z trzema czy czterema mniejszymi obok (podejrzewam, że to księżyce). Na zdjęciach amatorskich w internecie była tarcza planety z pasami. Czy to wina okularu? Posiadam teleskop GSO 203/800 reflektor Newton na montażu równikowym MON2, a okulary:

- GSO SUPER PLOSSL 6mm FULLY MULTI-COATED

- GSO SUPER PLOSSL 15mm FULLY MULTI-COATED

Czytałem, że duże powiększenie daje soczewka barlowa. Wystarczy ona, czy może trzeba kupić nowy okular. Jeśli tak, ograniczam się do 700-800zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z okularem 15mm. uzyskujesz w swoim teleskopie powiększenie 53x, z okularem 6mm. 133x. Moim zdaniem w obydwóch przypadkach powinieneś widzieć pasy na tarczy planety. Przy 8mio calowej aperturze to nie tylko dwa.

Moja rada nie kupować Barlowa bo on tylko pogorszy obraz. Jednak dziwi mnie brak szczegółów na tarczy Jowisza, powodów może być kilka: zła kolimacja teleskopu, złe ustawienie ostrości, obserwacja planety zbyt nisko nad horyzontem.

Osobiście stawiam na to ostatnie. Proponuję poczekać jakiś czas kiedy noce będą dłuższe czego skutkiem będzie widoczność planety wyżej nad horyzontem. Kup sobie też jakieś filtry planetarne GSO np pomarańczowy i zielony kontrast będzie lepszy a tarcza nie będzie razić w oczy, fajny efekt daje też filtr ciemno niebieski.

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za szybką odpowiedź Jacek2.  :D

Kolimacja jest jak najbardziej w porządku. Co do ostrości... Mój teleskop potrzebuje dosyć wysuniętego wyciągu okularowego by ogniskować, ale jak to zrobię ostrość jest dobra, powiększenie już nie.  Ostatnia sprawa... planeta była faktycznie nisko nad horyzontem i był późny wieczór, ale to ma aż tak drastyczny wpływ na powiększenie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GSO 203/800 to diabelnie światłosilny i wymagający teleskop. Zdajesz sobie sprawę co oznacza wartość    f-3.9.?

Jeśli kupiłeś go do planet  -to bardzo zły wybór (kto Ci to doradził????). To diabelnie jasny Newton. Do planet potrzebujesz niestety kontrastu. Potrzebujesz tez bardziej wymagających okularów - takich jak np. Explore Scientific 82 st. Poza tym planety nisko położone są wrażliwe na niestabilność atmosfery szczególnie teraz gdy wszystko drży i faluje. Co innego zima gdy atmosfera jest spokojniejsza.

Generalnie,

- zaopatrz się w okulary o dobrym kontraście np. ES, Orto, LV, TV Plossl

- Poczekaj aż lustro odpowiednio się schłodzi

- Nie obserwuj planet nad horyzontem

-Pomocne będą tez filtry np. polaryzacyjny   

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajmy, że nie ma teleskopów do wszystkiego. Bo byłyby do niczego. Trzeba tu pogodzić dwa fakty. Im większa apertura tym mniejsze obrazy dyfrakcyjne, a im dłuższa ogniskowa tym większy kontrast z tłem. Dlatego do planet (jasne obiekty na niebie) stosuje się refraktory o jasnościach około F10 a do galaktyk i mgławic reflektory o jasnościach F3,9-6 (mniej więcej). Warto o tym poczytać w książce Pana Kreinera "Ziemia i Wszechświat" i jeszcze wielu innych.

Jak kupisz Barlowa to będziesz miał cztery okulary - cztery rożne ogniskowe. Jak kupisz okular to będziesz miał trzy ogniskowe. Dla ciebie Barlow będzie akceptowalnym rozwiązaniem. Kup do tego filtr polaryzacyjny regulowany i będzie ok.

A w przyszłości sam zobaczysz jak się rozbudować. To pierwsze dobre doświadczenie.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Oprócz tego, że M42 musi być widoczna na naszym niebie to najlepszy jest standardowy okular długoogniskowy. Ale długoogniskowy to nie zawsze znaczy 30 czy 40mm. Warto byłoby przeliczyć swój teleskop na okazję rożnego zestawienia go z okularami na rożne okazję. Myślę że dość ciekawie jest to opisane nawet takie poradnikowej literaturze, jak choćby w Poradniku Miłośnika Astronomii Marka Substyka. Przede wszystkim jest tam pokazana metodyka jak tego dokonać zależnie od potrzeb. To sposób podejścia do problemu jest najważniejszy. W ten sposób można zaplanować jakie okulary kupować i  z jakiego powodu. Bo ważna jest nie tylko ogniskowa okularu i wynikowe powiększenie, ale i minimalne i maksymalne powiększenia, czy źrenice wyjściowe i wiele innych parametrów o których szczególnie na początku zapomina się.

Co do M42, to jest to dość jasna mgławica. Zobaczysz ja nawet z terenu niewielkiego miasta. My obserwujemy ja nawet z centrum Żagania. Ale bez przesady, bo zobaczyć to nie znaczy widzieć. Na ciemnym wiejskim niebie docenia się widoki tej mgławicy w odpowiednio jasnym teleskopie. Twój będzie dobry do takiego nieba. My nawet przez refraktor F10 ją oglądamy. Widać całkiem sporo. Oczywiście dopiero na fotografiach wychodzą kolory itd. Na pewno Ci się spodoba jej widok.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)