Skocz do zawartości

Dziwne pojechane gwiadki Proszę o diagnozę


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Proszę o pomoc w diagnozie co może być przyczyną takich dziwnie pojechanych gwiazd na fotce

Co może być przyczyną takich efektow

Dziwnie lewa strona ciągnie te gwiazdki w kierunku centrum kadru z prawej jest prawie dobrze

Anva

post-7-13769985339_thumb.jpg

post-7-137699853408_thumb.jpg

post-7-137699853427_thumb.jpg

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciał bym wprowadzać w błąd, ale dla mnie wychodzi na ugięcia bo jak by guide szarpał to w zasadzie wszystkie gwiazdki były by dziwne ;)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę zrobić kilka klatek z różnymi ustawieniami kamery w wyciągu  to powinno zobrazować czy to jest ugięcie

Tylko dlaczego te gwiazdki są dziwnie pociągnięte w kierunku centrum a nie wszystkie tę samą stronę?

Dzięki Zdzichu

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę zrobić kilka klatek z różnymi ustawieniami kamery w wyciągu  to powinno zobrazować czy to jest ugięcie

Tylko dlaczego te gwiazdki są dziwnie pociągnięte w kierunku centrum a nie wszystkie tę samą stronę?

Dzięki Zdzichu

Chodzi mi po głowie jeszcze nierówność pola jak by flatter źle działał ?

Zrób zdjęcia z różnymi ustawieniami kamerki i obaczymy dalej, a może jeszcze jakiś szpec napisze  ;)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...

Witam.

Temat podbijam żeby nowego nie zakładać.

Dziś u mnie wystąpił taki sam problem jak u Włodka. I tu moje pytanie. Jaka była przyczyna tych dziwnych pociągnięć gwiazd?

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymek, a jaki teleskop bo zapomniałem. Tak jak napisał Zdzichu to może być wina nie-osiowości.  Jeśli do tej pory było ok. Z tego co pamiętam to u Włodka był flattener bo szukał później. Posprawdzaj z różnymi pozycjami mocowania i porównaj - wtedy będziesz wiedział 100%. Jeżeli ten sam setup na wyciągu wieszasz a wcześniej było OK to ugięcie też nie powinno wchodzić w rachubę  ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietasz Szymon, jak na zlocie tracilem nerwy bo mi gwiazdki uciekaly? Wtedy przyczyna byla prozaiczna, poluzowane sruby w trojnogu:-P. Wystarczyło je podokrecac í problem znikł:-). Przyczyn moze byc wiele ale niekiedy należy zaczac szukac od tych najprostrzych...

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz - ale Szymek ma ,,pojechane" tylko z jednej strony - gdyby było jak piszesz cała fotka była by w pociągniętych  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt to SW 150/750 na HEQ5 + Canon 450D - Obstawiam na mocowanie aparatu w wyciągu. Dziś jeszcze jeżeli pogoda pozwoli sprawdzę to.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne nierówności na szparce przylegającej w sposób:

wyciąg - złączka - aparat

Lub ew. nierówno wykonana złączka ale nie miałeś wcześniej tych problemów chyba.

I mowa tu o różnicach nawet 0,05mm bo to widać na zdjęciu. To jak wsadzisz kamerę czy aparat może zadecydować o jakości całej sesji tak po fakcie.

Jakbyś chciał mogę Ci wysłać zdj na priv jak to u mnie wygląda z dobrze włożoną kamerą i jak ze źle włożoną kamerą.

Oczywiście przy Canonie musisz mieć korektor komy ale pamiętam chyba że miałeś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne nierówności na szparce przylegającej w sposób:

wyciąg - złączka - aparat

Lub ew. nierówno wykonana złączka ale nie miałeś wcześniej tych problemów chyba.

I mowa tu o różnicach nawet 0,05mm bo to widać na zdjęciu. To jak wsadzisz kamerę czy aparat może zadecydować o jakości całej sesji tak po fakcie.

Jakbyś chciał mogę Ci wysłać zdj na priv jak to u mnie wygląda z dobrze włożoną kamerą i jak ze źle włożoną kamerą.

Oczywiście przy Canonie musisz mieć korektor komy ale pamiętam chyba że miałeś ?

Korektor mam. Jak będziesz miał chwilę to zapodaj zdjęciami.

[email protected]

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Żeby nie powielać tematu.

 

Jakiś czas temu zaczęły występować u mnie problemy z gwiazdkami. (pojechane po jednej stronie w kierunku środka kadru) Zakupiłem złączkę umożliwiającą sztywne połączenie korektora komy z wyciągiem SW 150/750. Założyłem i dziś przetestowałem. I co? Wielka D...! Gwiazdy jak były pojechane tak są! Co zauważyłem. Kiedy obracam aparat w wyciągu  pojechana jest inna strona zdjęcia.

 

Nie mam pojęcia co dalej? Czy możliwe ażeby przyczyną było źle ustawione LW??? Co jeszcze sprawdzić?!

 

:(    :(    :(    :(    :(    :(   

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu zaczęły występować u mnie problemy z gwiazdkami. (pojechane po jednej stronie w kierunku środka kadru) Zakupiłem złączkę umożliwiającą sztywne połączenie korektora komy z wyciągiem SW 150/750. Założyłem i dziś przetestowałem. I co? Wielka D...! Gwiazdy jak były pojechane tak są! Co zauważyłem. Kiedy obracam aparat w wyciągu  pojechana jest inna strona zdjęcia.

 

Nie mam pojęcia co dalej? Czy możliwe ażeby przyczyną było źle ustawione LW??? Co jeszcze sprawdzić?!

 

 

 

To może być kolimacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
2 godziny temu, mebelek napisał:

Pozwolę sobie na kolejne odświeżenie tamatu , bo mam ten sam problem . Może ktoś sie pochwali jak go rozwiązał?

 

Z tego co pamiętam wina leżała po stronie kolimacji. Jeżeli używasz Newtona sprawdź to w pierwszej kolejności.

 

1 godzinę temu, Anva napisał:

Przesiadłem się z Newtona:D na refraktor

Każdego kiedyś to czeka. :) Ja na razie się nie poddaję. 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Winą za taki stan rzeczy obarczyć można naprawdę wiele czynników. Musisz po kolei eliminować poszczególne możliwości. Zacząłeś od kolimacji. Jest ok więc przechodzisz dalej. Być może to ugięcie wyciągu, krzywo osadzony detektor, być może wadliwy korektor. Odległość korektora od matrycy z tego co pamiętam ma troszkę inne objawy. Trochę zabawy z tym jest.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, szdom1 napisał:

Winą za taki stan rzeczy obarczyć można naprawdę wiele czynników. Musisz po kolei eliminować poszczególne możliwości. Zacząłeś od kolimacji. Jest ok więc przechodzisz dalej. Być może to ugięcie wyciągu, krzywo osadzony detektor, być może wadliwy korektor.

Czy na przykład szarpanie którejś oski w czasie prowadzenia montażu - RA lub DEC.....

P.S. A możesz wrzucić fotkę tych pojechańców?

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Jacek E. napisał:

Czy na przykład szarpanie którejś oski w czasie prowadzenia montażu - RA lub DEC.....

P.S. A możesz wrzucić fotkę tych pojechańców?

Pojedyncza klatka 120s. Daję taką , żeby było lepiej widać , ale na 5,czy 10 s gwiazdki mają taki sam kształt .

Newton GSO203/800 , EQ-5 guidowane szukaczem , Korektor komy GSO ustawiony 75mm od matrycy, Kamerka QHY163M

Od razu mówię ,że nie mam na 100% idealnie ustawionej na polarną , bo mam balkon na południe. Ustawiam dryfem , ale na 5 s bez guidu już widać kekkie pojechanie.

Przy najbliższej okazji, więc może dziś jak pogoda nie nawali , zrobię screena z PHD

120s.thumb.jpg.7b8984147f015b8cff9a9624f0bc0f76.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczak, ale Ciebie trzeba za język ciągnąć... Napisz czego używasz w torze optycznym. Newton - jaki, czy jakiś korektor, bacfocus czy odpowiedniej długości i jaki detektor....
A zrób jeszcze fotkę bez prowadzenia. Ustaw na Polariska, zatrzymaj montaż i walnij tak z 15 - 20 sekundek.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Anva napisał:

Jak dla mnie to wina prowadzenia-wszystkie pojechane w jednym kierunku.

Też mi się tak wydaje, lekkie szarpnięcia, kreseczki są grubo-cienkie, nie są kalafiorkami. Wykres PHD czy Maksimowy wklejony w post by pokazał.....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)