Skocz do zawartości

Problem z lornetką - proszę o pomoc (jeśli tu się jeszcze da pomóc...)


Aries

Rekomendowane odpowiedzi

hunter8_24x50.jpg

Oto lornetka, którą dysponuje (a w zasadzie dysponowałem do wczoraj) - Bresser 8 - 24 X 50. Model z zoomem. Obraz z niej pozyskiwany nie pozostawiał wiele do życzenia, był dobry, wyraźny, dobrze skontrastowany (zoomu prawie w ogóle nie używałem, bo stosując go, obraz tracił na kontraście i ostrości, tak więc korzystałem w wyjściowego 8x). Księżyc prezentował się fantastycznie, wiele innych obiektów niegwiazdowych, gromad, podwójnych także dawało frajdę i satysfakcję z ich obserwacji. I właśnie wczoraj wystąpił dziwny problem. Obserwując Księżyc, zrobiłem 2, może 3 minutową przerwę na papierosa. Gdy wróciłem do obserwacji obraz stał się podwójny. Tak jakby nałożone zostały na siebie dwie płaszczyzny - głębiej w tle Księżyc mały i wyraźny a przed nim (właściwie to na nim) większy, rozmazany, niewyraźny. Po krótkiej chwili zorientowałem się, że problem leży w prawym okularze. Lewy jest ok, ale przez prawy wszystko się zlewa i rozmazuje i jest wrażenie, jak gdyby obraz wychodził poza granicę okularu i był widoczny również wokół niego. Taka papka optyczna. Nie próbowałem sam grzebać w lornetce, ani niczego sprawdzać na własną ręke bo nie mam wielkiego pojęcia o optyce lornetkowej. Prosiłbym o jakąś małą radę, czym jest ów problem i o wskazówkę, jak temu zaradzić. O ile jest to możliwe. Lornetka była moim jedynym sprzętem na jakim prowadziłem obserwacje. Obecnie moje fundusze nie pozwalają mi zakup niczego innego. Proszę jeszcze raz o czyjąś dobrą radę. Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że tylko zostawiłeś, nie uderzałeś, nie spadał itp. tak? Nie jestem pewien ale możliwe, że coś przesunąłeś w pokrętle na wade wzroku (zazwyczaj jest on w prawej częsci lornetki).

bresser_hunter_8-24x50_5.jpg

Ten korektor wady wzroku jest na prawym okularze z taką jakby dźwignią, wiesz chyba o co mi chodzi?

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas miałem ją na szyi, od początku do końca obserwacji, potem włożyłem w torbę i wróciłem do domu, tak więc nie było żadnych wstrząsów itp. Wiem o co chodzi, tyle że u mnie dźwignia służy uzyskiwaniu zoomu. Korektę wady wzroku mam w postaci takiego pierścienia, pokrętła. Ale na jedno wychodzi. W każdym razie próbowałem ustawiać na wszelkie możliwe sposoby, wierz mi. Żadnego efektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podwójny obraz wskazuje na rozklinowanie się pryzmatów. Jeśli okular Ci nie grucha...tzn nie poluźniły się soczewki w jednym z okularów:...Musisz znaleźć śrubki kolimacyjne. Twojej lornetki nie znam -ale znam podobną lidletkę:

Odklej nieznacznie gumę  z lornetki, połóż na sztywnym statywie, w zaznaczonych miejscach (czerwone strzałki) masz symetrycznie śrubki kolimacyjne. Wyceluj w jakąś planetę kręć w lewo i prawo każdą ze śrubek aż obrazy się zjądą a Jowisz, czy Wenus będzie kulką czy jajem

Te śrubki  odpowiadają za ułożenie pryzmatów, to jedyny (najłatwiejszy) sposób poprawy zbieżności obydwu scopów. Uważaj na klej ..gumy trzymają prawie na powietrzu jak zbyt mocno odkleisz Twoja lornetka dostanie skrzydeł :)

Nie próbuj jej też rozkładać bo jej nie złożysz. Ja jedną rozwaliłem na części .. pryzmaty trzymają sie na kicie, dosłownie :D

post-2-137699855445_thumb.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem Ignis, to w lewo, to w prawo, jedną, drugą, delikatnie, mocniej. I tak ze 3 godziny kręciłem, kombinowałem, sprawdzałem i żadnej poprawy. Obraz przez cały czas był taki sam, nic się nie poprawiało. A zrobiłem dokładnie tak, jak mi poradziłeś. Wygląda na to, że jedynym rozwiązaniem dla tej lornetki jest już trumna chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)