Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Czy miał ktoś okazję obserwować nocne niebo w parku ciemnego nieba w górach Izerskich? Jeśli tak to jak wrażenia i jak wygląda sprawa z dojazdem?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Cześć mieszkam w Jeleniej Górze , w Izerach jestem często wrażenia hmm fantastyczne :)

Jeśli chodzi o dojazd to albo dojedziesz do Jakuszyc , i stamtąd szlakiem do Schroniska "Orle" ( 5 km ) , albo pojedziesz z kimś kto ma przepustkę od LP. Można temat obejść trochę wykupując nocleg w schronisku "Orle". Przy samym schronisku jest miejsce na oglądanie i focenie , są tak także imprezy związane z astronomią , często latem organizowane są tam pikniki gdzie jest dostęp do teleskopów. 

Jeśli chcesz aby było trochę bardziej kameralnie to warto udać się szlakiem dalej w kierunku Chatki Górzystów na Halę Izerską tam widok jest jeszcze lepszy.

Jeśli planujesz kiedyś jechać to daj znać , z chęcią się wybiorę. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

ok dzięki za info :) Właśnie chciałbym się wybrać w Izery bo mam niedaleko (a z pewnością bliżej niż bieszczady) a celem byłaby Chatka Górzystów, ale najpierw musiałbym znaleźć na to czas a ostatnio cienko z tym :) 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

To daj znaka , z miejscem do spania na Chatce jest cieżko latem w pokojach często wszystko jest porezerwowane , ale może da się z Wiesią pogadać aby Ci załatwić jakieś miejsce. Z Jakuszyc na Chatkę jest trochę mniej niż 10 km przyjemnego spaceru.  Chyba że będziesz jechał z jakimś sprzętem do obserwacji to wtedy trzeba by było pokombonować. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Byłem w Orlu. Super miejsce. Czasem chłodno. Strumień za oknem. Widoki nieziemskie ... jak nie ma chmur. :)

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Witam.

Ja też planuję na sierpień wypad na Orle jeszcze z kilkoma kumplami.

Rozumiem że do tej Chatki Górzystów w legalny sposób dostać się samochodem nie ma szans?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
4 godziny temu, gogiel napisał:

Witam.

Ja też planuję na sierpień wypad na Orle jeszcze z kilkoma kumplami.

Rozumiem że do tej Chatki Górzystów w legalny sposób dostać się samochodem nie ma szans?

Technicznie od strony Świeradowa jest droga , ale tylko z przepustką LP .

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Siemano. Również mieszkam niedaleko i gdyby szykowała się jakaś nocka, to chętnie podskoczyłbym do schroniska Orle. Dajcie znać wcześniej na PW to podlecę z dwururkami 8x30 i 20x70 ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
7 godzin temu, towerfox napisał:

Siemano. Również mieszkam niedaleko i gdyby szykowała się jakaś nocka, to chętnie podskoczyłbym do schroniska Orle. Dajcie znać wcześniej na PW to podlecę z dwururkami 8x30 i 20x70 ;)

No to już by było kilka osób , można jakieś spotkanie wykombinować :)

1 godzinę temu, gogiel napisał:

To chyba jednak lepiej na Orle pod względem dojazdu, wystarczy tylko  nocleg wykupić za 45 zeta

Czasem z noclegiem na Orlim jak i na Chatce jest ciężko, po za tym na Orlim "mniej widać". tzn na teleskop spoko , ale jak ktoś chce focić albo nieuzbrojonym okiem to lepiej Hala Izerska przez Chatką. Ale to moja subiektywna opinia.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zawsze można w samochodzie się przekimać jak nie  będzie miejsc. Głównie chodzi o tą rezerwację żeby można było spokojnie wjechać samochodem. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A czy przypadkiem nie jest też tak, że wykupując nocleg na polu namiotowym (~10 zł) też można wjechać na Orle samochodem? Wydaje mi się, że jakoś tak było kiedyś. A co do miejsca obserwacji, to zawsze można zgarnąć szpej i kawałek przebutować ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Godzinę temu, towerfox napisał:

A czy przypadkiem nie jest też tak, że wykupując nocleg na polu namiotowym (~10 zł) też można wjechać na Orle samochodem? Wydaje mi się, że jakoś tak było kiedyś. A co do miejsca obserwacji, to zawsze można zgarnąć szpej i kawałek przebutować ;)

Ja tak zawsze mówię jak jadę tam autem :) Zresztą pisałem o noclegu i pozwoleniu w poście wcześniej :) (ale fakt pisałem o noclegu w schronisku a nie w namiocie obok :P ) Niezmiennym jednak jest to że na Orle można się dostać na Chatkę legalnie to już raczej ciężko.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Przy Orlu stoi zegar słoneczny z modelem słońca a na szlaku są planety. Cały US w skali jest zrobiony. To chyba z 10 km jest w sumie. Na stogu Izerskim koło wyciągu jest Eris. Z buta jest co deptać :)

Model US

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta