Skocz do zawartości

stellarium pytanie od nowicjuszki


mola

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem dość świeżym miłośnikiem astronomii, w drodze mam właśnie swój pierwszy teleskop i w związku z tym wzięłam sie za naukę rzeczy najcięższych chyba dla mnie a mianowicie- szlifowanie gwiazdozbiorów i umiejscowienie ciekawiących mnie rzeczy, fajną pomocą dla kogoś świeżego jak ja wydaje się być stellarium ale właśnie ... na ile jest ono wiarygodne? czy widoczne na nim w danym dniu o danej porze planety i inne obiekty będą widoczne rzeczywiście? Oczywiście wiadomo że wszystko jest zależne od warunków atmosferycznych ale zakładając, że wszystko jest idealnie, jak z jego wiarygodnością? Będę wdzięczna za odpowiedź! Pozdrawiam! ;D

synta 8" na dobsonie :) ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli są jakiekolwiek rozbieżności w pozycji obiektów, to są one mniejsze niż sekunda kątowa. Oczywiście dla naszej epoki. Nie pokaże Ci ono superdokładnie nieba za 200, 500 czy 10 000 lat. Jedynie nie ufałbym pozycjom satelitów, lepiej sprawdzić na calsky.com albo na heavens-above.com

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując: Stellarium służy do przeglądu nieba czyli planety napewno będą w tym miejscu i na niebie i w Stellarium, ksiezyce Jowisza tez powinny byc dobrze pokazane, nigdy się nie zawiodłem jeśli chodzi o WCP to już sprawa nie jest taka oczywista i lepiej korzystać z tej tabeli http://www.skyandtelescope.com/skytel/beyondthepage/Great-Red-Spot-Transit-Table-2012-2013-159437655.html. Stellarium to doskonały symulator nieba dla poczatkującego astroamatora i poczatkującej astroamatorki :)

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lub podręczna mapa nieba, jeśli mamy ze sobą laptopka, ewentualnie do wydrukowania mapki przed pójściem w pole - na określoną godzinę w określone miejsce  ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w drodze mam właśnie swój pierwszy teleskop i w związku z tym wzięłam sie za naukę rzeczy najcięższych chyba dla mnie a mianowicie- szlifowanie gwiazdozbiorów i umiejscowienie ciekawiących mnie rzeczy, fajną pomocą dla kogoś świeżego jak ja wydaje się być stellarium ale właśnie ... na ile jest ono wiarygodne?

Wiarygodne jest na tyle że śmiało możesz korzystać ze stellarium i jak widzisz na screenie mapie stellarium o świcie nad ranem ładnie wyłania się Wenus,więc skieruj swój świeżo upieczony Teleskop i obserwuj a powyżej Jowisz w byku  :D

post-763-137699856673_thumb.jpg

Lornetka DO extreme ED 7x50 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam od niedawna bawię się w podglądanie nieba i stellarium jest pod tym względem bardzo przydatne i naprawdę dokładne (jak dla początkującego w zupełności wystarczy). Odradzam jednak używanie go w trakcie obserwacji. Sam w to nie wierzyłem ale prawda jest taka, że każde spojrzenie na ekran pogarsza przystosowanie oka do ciemności i po kilku takich nocach przestałem wynosić laptopa razem z teleskopem. Teraz wcześniej przygotowuje się do obserwacji i unikam jakichkolwiek źródeł światła jak tylko się da. (nawet fajki idą w kąt). Jedna uwaga (być może to dla Ciebie oczywiste - wtedy przepraszam) - to co widać w stellarium w trybie teleskopu a to co widać naprawdę to całkowicie różne obrazy. Stellarium skaluje kolorowe zdjęcia - rzeczywistość jest szara i mniej efektowna - w zależności od sprzętu i jakości nieba. Np. w  stellarium dla parametrów SW DOB 8" i okularu 15mm andromeda nie mieści się w okularze i doskonale widać jej strukturę -w realu jest szarą mgiełką...

HEQ5 SynScan, SW10", BST 15mm, UHC-S,  TMB 6 mm planetary II

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki wszystkim za odpowiedź. Ale z racji problemów ze złożeniem teleskopu które jutro będe kontynuowac oraz z racji jakże optymistycznych chmurek które nie mysla sobie z mojego nieba odejść- obserwację przekładam na dzień kolejny. Ale Dzięki raz jeszcze- i tak wiem wiem czego mogę się spodziewać po tym sprzęcie co mam :) hubblowskie zdjęcia znam i wiem jaka jest miedzy nimi a moimi mozliwościami różnica. Także jeśli chodzi o stellarium- zdaję sobie całkowicie sprawe! :)

synta 8" na dobsonie :) ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ha, to fakt że jestem mile zaskoczona waszą  pomocą, nie dziwota bo kobiet tu chyba w ogóle niema ;) a wczoraj na czacie tez pomoc odrazu została udzielona- w związku ze złożeniem telepa do kupy ;)

A teleskop to synta na dobsonie 8". I moze póki juz tak ładnie piszecie zapytam o jeszcze jedno-

na co zwrócić uwage przy zakupie filtrów (chodzi mi o rozmiar głownie) czy ktoś wie jaki rozmiar mam kupić do tego modelu telepa? Standardowo 1,25 cali? I oczywiście montuje się go w okular? no i jeszcze jedno- chciałabym zakupić okular 5mm - jaki najlepiej? i na co uwagę zwracać w tej kwestii? Chodzi mi o coś dobrego ale nie jakiegoś kosmicznie drogiego...

synta 8" na dobsonie :) ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry to narazie kupuj 1.25",  ale jak zaczniesz używać dwucalowych okularów to trzeba się będzie wziąć za filtry 2". Po prostu okulary z szerokim polem widzenia muszą być w oprawach 2" bo inaczej to się nie da upchać tak długiej ogniskowej i tak wielkiego pola do małego 1.25". Filtry jakie się napewno przydadzą to:

-Baader ND5 - folia baadera do obserwacji Słońca. !!!FILTR NA OBIEKTYW, NIE OKULAR!!!

-Kolorowe, najlepiej niebieski, zielony, żółty i pomarańczowy. Do ortoskopa nadają się 1.25"

-Polaryzacyjny, dwie sztuki z numerkiem #3. Oczywiście 1.25"

-Jak obserwujesz w pobliżu miasta to nie pogardzisz filtrem UHC-S Baadera.

Jeśli chodzi o okular, to lepiej kup 6mm. A jeśli chodzi o model to ortoskop Baadera. Okular idealny do planet i gromad kulistych.

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wydawaj zbędnie pieniędzy na kolorowe szkiełka, które Ci nic nie dadzą, a za to skutecznie uszczuplą budżet.

Na początek kup filtr polaryzacyjny http://www.astrokrak.pl/ksiezycowe/978-filtr-polaryzacyjny-orion-125.html , który w obserwacjach Księżyca i jasnych planet pozwoli na komfort ich podziwiania, którym będziesz mogła sama regulować transmisję światła.

Do Słoneczka - wizualnie folię Baadera ND5 w plastikowej oprawie http://www.astrokrak.pl/174-filtr-soneczny-baader-planetarium-folia-.html http://www.astrokrak.pl/566-oprawa-na-filtr-soneczny-200-.html i to na początek Ci wystarczy.

O okularach dedykowanych Newtonowi się nie wypowiadam, może doświadczeni użytkownicy tych teleskopów coś doradzą.

Z filtrami jeszcze raz podkreślam wstrzymaj się, aż nabierzesz doświadczenia, i sama będziesz wiedziała co konkretnie do czego kupić  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak kupi dwa osobne polaryzacyjne to będą dobre do obserwacji planet i księżyca w dzień i o świcie/zmierzchu, bo wystarczy, że taki przekręcisz o 90* od płaszczyzny polaryzacji nieba i ci ściemni niebo do ciemnego granatu i zwiększy kontrast do tego!

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i jeszcze jedno- chciałabym zakupić okular 5mm - jaki najlepiej? i na co uwagę zwracać w tej kwestii? Chodzi mi o coś dobrego ale nie jakiegoś kosmicznie drogiego...

Mniemam że ten 5mm to do planet ?  Czyli np. ortho Baadera lub University Optics ( u nas tylko z drugiej reki)

Albo jakiś ogólny..np Explore scientific 4,7 mm lub Meade

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak kupi dwa osobne polaryzacyjne to będą dobre do obserwacji planet i księżyca w dzień i o świcie/zmierzchu, bo wystarczy, że taki przekręcisz o 90* od płaszczyzny polaryzacji nieba i ci ściemni niebo do ciemnego granatu i zwiększy kontrast do tego!

A ten, który podlinkowałem to czasem nie dwa filtry polaryzacyjne w jednej oprawie  ??? Obserwowałeś przez taki, widziałeś co potrafi  ??? Nie mówiąc o tym jak pomaga w astrofotografii  ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że jak będzie posiadać tak jak ja dwie sztuki, to może mieć i do dziennych obserwacji i do ściemniania obrazu. Można i mieć dwa osobne, albo jeden zmienny. Bo po co kupować i jeden zmienny i jeden pojedynczy jak można dwa pojedyncze i wyjdzie na to samo. Pojedynczy polaryzacyjny jest też dobry do RNAV spottingu który od czasu do czasu uprawiam, jak Słonko zachodzi i jest ciepły, bezchmurny wieczór, a niebo poprzecinane wstęgami wielkich blaszanych ptaków...

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już moim skromnym zdaniem mała specjalizacja i chyba nie tym teleskopem  ;) No ale każdy ma swoje preferencje  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mr Vinquer- co masz na myśli mówiąc obiektyw a nie okular??? w sensie, ze co? Ze filtra nie wkręcam w środek okularu tylko nakładam na sam jego koniec? Ten który dotykam rzęsami? (żeby było bardziej dosadnie) :D Mi trzeba kawe na ławe- wszystko jak dziecku ;)

A rodom- tak do planet ten okular ale obiło mi się o uszy że lepszy od 5mm będzie 6mm - tylko nie wiem czy to oby napewno prawda.

Czyli zaczynać od polaryzacyjnego. ok.

A powiedzcie mi czy takie na allegro za 40 zł to totalny chłam? Próbował ktoś? Co zyskam jak kupie droższy? Warto w ogóle w takie filtry inwestować? I jeszcze jedno - słyszałam coś o H-bet'a - że dobry do mgławic tych jaśniejszych- warto na początek?

Sory za nawałnice pytań ale jesteście mi niezbędni a pytania wręcz się mnożą w głowie :)

synta 8" na dobsonie :) ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/filtr-polaryzacyjny-1-25-cala-2-chorzow-i2582370234.html - chociażby ten w stosunku do tego - http://allegro.pl/filtr-ksiezycowy-polaryzacyjny-1-25-cala-waw-i2635591245.html

ok rozumiem  że jeden jest podwójny a do tego tańszego trzeba by było dokupić najlepiej drugi ale jak wy to poznajecie czy coś jest dobre czy gówniane? :)

synta 8" na dobsonie :) ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)