Skocz do zawartości

300-kilogramowe Morasko


Krzysztof_K

Rekomendowane odpowiedzi

Głośno ostatnio o znalezieniu 300-kilogramowego meteorytu Morasko. Wiadomość ta została podana w wielu mediach oraz na naszym forum w ?Astronomicznych wiadomościach z Internetu?. Wydaje mi się, że wydarzenie to zasługuje jednak na oddzielny wątek.

Wszelkie szczegóły dotyczące znaleziska zostaną podane w środę 31 października. Wiadomo dziś już jednak, że bryła została odkryta na początku października, ponad 2 metry pod ziemią, przez dwójkę amatorów, kolekcjonerów, pasjonatów i poszukiwaczy meteorytów (a nie naukowców, jak podają media).

Oczywiście zapraszam do dyskusji w wątku.

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się mieszka tak blisko to się tego nie docenia bo pokutuje myśl, że można tam być w każdej chwili. Za dzieciaka często jeździliśmy do Moraska na spacery, ale nie byłem tam już wiele lat. Pozostałości kraterowe pamiętam jak przez mgłę.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam kiedyś planowałem wyprawę na Morasko, ale jakoś nie wyszło.

KK

Zdaje sie ze potrzeba specjalne zezwolenia na penetracje tego terenu. Ale jakby sie udało zdobyc takowe to niezła przygoda. Ja tej informacji słuchałem w Radiu Zet i tam mówili ze to amatorzy znaleźli. Wspminano o ekipie ze Stanów Zjednoczonych która w zeszłym roku spacjalistycznym sprzętem przeczasywała teren w poszukiwaniu meteorytów ale pomimo gratów za tysiace dolarów nie udało im sie nic większego odnaleźć. Teraz pewnie szlag ich trafił ;) Pojechało dwóch Polaczków z Opola i wykrywaczem metali i odnaleźli takie monstrum:)
M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje sie ze potrzeba specjalne zezwolenia na penetracje tego terenu.

Na terenie rezerwatu bez zezwolenia nie wolno poszukiwać. Ale elipsa spadku obejmuje znacznie większy obszar i wiele mniejszych okazów do dziś jest odnajdowanych na prywatnych polach :)

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ignis to, na co Ty czekasz już jazda i poszukaj meteorytów Morasko dla mnie :D. A tak przy okazji ten rezerwat nie jeden chowa jeszcze Morasko a więc kto wie, co przyniesie nam, jaką wiadomość przyszłych latach. Jak bym ja nie mieszkał tak daleko to, co dziennie był bym wykrywaczem do metali w tym rejonie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc później...
  • 1 miesiąc później...

Ale za tę cenę by się sprzęcicho kupiło  ??? - rzeczywiście droga ta operacja  >:(

Ale korzyści mogą być niewymierne finansowo  ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024