Skocz do zawartości

Teleskop


osomma4

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym zakupić mój pierwszy teleskop. Obserwować wolałbym DSO, mieszkam w mieście i raczej będę to robił z balkonu. Jakieś wypady poza miasto by poobserwować wchodzą w grę, oczywiście autem czy czymś więc nie musi być to mały teleskop. Mój budżet to do 3 tys. Kompletnie się na tym nie znam dlatego proszę o rady :) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jeszcze kilka pytań.

Co to za miasto?

Czy chcesz się zajmować astrofoto? Jeśli tak to planet czy też DS?

Za 3 tys. Chcesz kupić tylko teleskop czy też akcesoria typu okulary, filtry, może napęd i kamerkę?

Czy miałeś lornetkę/lunetkę/teleskop wcześniej?

Jeśli chcesz się zająć astrofoto, to pomyśl nad tym ośmiocalowym Skywatcherem: http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1391&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-200_200/1000_EQ-5_(BKP2001EQ5)

Tylko miej świadomość dżwigania do samochodu 29kg! Ten teleskop jest na w miare porządnym montażu na astrofoto, więc po zakupie napędów i np. lustrzanki mógłbyś się w astrofoto DS pobawić. Po zakupie kamerki planetarnej mógłbyś się pobawić w astrofoto planet.

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jeszcze kilka pytań.

Co to za miasto?

Czy chcesz się zajmować astrofoto? Jeśli tak to planet czy też DS?

Za 3 tys. Chcesz kupić tylko teleskop czy też akcesoria typu okulary, filtry, może napęd i kamerkę?

Czy miałeś lornetkę/lunetkę/teleskop wcześniej?

Jeśli chcesz się zająć astrofoto, to pomyśl nad tym ośmiocalowym Skywatcherem: http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1391&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-200_200/1000_EQ-5_(BKP2001EQ5)

Tylko miej świadomość dżwigania do samochodu 29kg! Ten teleskop jest na w miare porządnym montażu na astrofoto, więc po zakupie napędów i np. lustrzanki mógłbyś się w astrofoto DS pobawić. Po zakupie kamerki planetarnej mógłbyś się pobawić w astrofoto planet.

A po kiego grzyba mu 8" teleskop na początek astrofoto ?  nie przesadzaj ;) i w dodatku na montażu, który nie nada się do astrofoto.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj ma Maczka, który spełni jego oczekiwania, dokupi sobie montaż w stylu EQ5 z czasem wyposaży w napędy i będzie w mieście zadowolony, a z tą 8" to rzeczywiście przesada  ???  http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=23213

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat słyszałem że ten montaż (z tym teleskopem) na początek astrofotografii jest w miarę dobry. A podałem link do 8", bo budżet pozwala. Jak nie chcesz astrofoto to masz dwa wyjścia:

-rozsuwana synta 10"+ ponad 1000 zł na akcesoria

-nierozsuwana synta 12" +ok. 300 zł na akcesoria

Każde rozwiązania ma plusy i minusy. 12" więcej pokaże, ale będzie mniej miejsca w samochodzie i mniej pieniędzy na akcesoria.

10" pokaże tyle samo co 12", ale pod warunkiem, że  wyjedziesz w ciemniejsze miejsce. Do tego zostanie więcej pieniędzy na okulary, barlowa, filtry. Niestety Dobsony mają taką wadę, że musisz nawigować w obu osiach i średnio nadają się na balkon, bo widzieć możesz niebo na wysokości od 40-45 do 70-75 stopni nad horyzontem.

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale on chce głównie obserwować w mieście z balkonu -  no to jak to się ma do Twoich 12" ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisał, że ma możliwość wyjazdu w ciemne miejsce. Z balkonu mógłby obserwować wtedy, kiedy by nie mógł w ciemnym miejscu. Kwestia tylko, czy 12" by mu się na balkonie zmieściło.

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompletnie się na tym nie znam dlatego proszę o rady :) Pozdrawiam

A możesz powiedzieć jak u Ciebie ze znajomością nieba? Czy znasz kilka gwiazdozbiorów, kilkanaście czy kilkadziesiąt? Czy umiesz określić jakość nieba u siebie (jaki masz zasięg gwiazdowy)?

I czy możesz powiedzieć skąd jesteś? Może się okazać, że masz w okolicy kilku zapaleńców, do których mógłbyś zaczerpnąć odrobinę praktyki - takie spotkanie mogłoby wiele Tobie wyjaśnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024