Skocz do zawartości

Kwintet Stephana - gigantyczna kosmiczna kolizja


Rekomendowane odpowiedzi

13 i 14 listopada prognozy były zachęcające no i wystawiłem sprzęt. Niestety mgła skutecznie utrudniała rejestrację obrazu.

Trochę ciekawostek o tym obiekcie.

Kwintet Stephana jest ulubionym obiektem dla astronomów amatorów w obserwacjach wizualnych.  Zdobył sławę  jako wyzwanie - cel dla dobrych teleskopów amatorskich.

Kwintet Stephana, to grupa pięciu galaktyk (NGC7317, 7318A, 7318B, 7319 i 7320). Znajduje się około 270 milionów lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Pegaza. Odkrył ją w 1877 roku francuski astronom Edouard Stephan za pomocą 80cm teleskopu w obserwatorium w Marsylii.

Była to pierwsza odkryta przez astronomów kompaktowa grupa galaktyk. Grupa ta znana jest tez jako Hickson 92 (Paul Hickson w 1982 roku opublikował katalog 100 kompaktowych grup galaktyk, Kwintet Stefana to najsłynniejsza grupa) .

Pierwotnie zakładano że wszystkie 5 galaktyk z grupy są powiązane grawitacyjnie jednak dokładne pomiary przesunięcia ku czerwieni wykazały ze jedna z galaktyk NGC 7320 leży w rzeczywistości znacznie bliżej, około 35 mln ly od Ziemi.

Cztery galaktyki połączone grawitacyjnie krążą wokół siebie w kosmicznym tańcu po skomplikowanych orbitach zbliżając się do siebie. Ostatecznie najprawdopodobniej się połączą i stworzą jedną ogromną galaktykę eliptyczną.

Można powiedzieć że obserwując ten obiekt widzimy gigantyczną, kosmiczną kolizję.

Na zdjęciu gromady wykonanym przez Kosmiczny Teleskop Spitzera zaobserwowano jedną z najrozleglejszych fal uderzeniowych. Fala ta powstaje w wyniku uderzenia jednej z galaktyk w drugą z prędkością ponad miliona km/h. Źródłem fali jest galaktyka NGC 7318B. Ogromna fala uderzeniowa, zbudowana z gorącego wodoru, jest większa niż Droga Mleczna.

Na pełnej klatce największy obiekt  to galaktyka spiralna klasy Sbc -  NGC 7331. Odkrył ja w 1784 roku William Herschel. Galaktyka NGC 7331 wykazuje wiele podobieństw do naszej Drogi Mlecznej. Podobieństwa te obejmują rozkład gwiazd, całkowitą masę, wzór spirali a także obecność w jądrze galaktyki, monstrualnej czarnej dziury.

Przyglądając się dokładniej zdjęciu można wypatrzeć całe mrowie drobnych galaktyk.

Sprzęt ten co zwykle, ekspozycje 19 x 10 minut

Szkoda że pogoda utrudniła fotografowanie, z wszystkich klatek które zarejestrowałem jakość zdjęcia byłaby lepsza (większość z powodu mgły musiałem odrzucić) ale i tak się cieszę że w listopadowy nów coś udało się uchwycić :)

post-118-137699870832_thumb.jpg

post-118-137699870846_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No przyznaj się Tadeusz, ile żeś na składkę dał w niedzielę, żeby u Ciebie dobra pogoda była?

Co do twoich fotek to można tylko pozytywami trzaskać. No i bardzo fajnie to opisałeś.

Pzdr.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przyznaj się Tadeusz, ile żeś na składkę dał w niedzielę, żeby u Ciebie dobra pogoda była?

Co do twoich fotek to można tylko pozytywami trzaskać. No i bardzo fajnie to opisałeś.

Pzdr.

Chyba za mało dałem bo jednak pogoda nie była najlepsza ale wykorzystałem ją w 100 procentach.

Razem zebrałem ponad 40 klatek ale z powodu cirrusków i mgły dało się wykorzystać tylko 19 a i te nie były najlepszej jakości.

Na lepszych zdjęciach kolizja NGC7318A i NGC7318B - jedna eliptyczna a druga spiralna  (zobaczcie to zdjęcie http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:NGC_7318.jpg&filetimestamp=20111004150157)  jest wyraźnie widoczna, u mnie trzeba się domyślać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024