Skocz do zawartości

Filtry UHC-S


Marvaz

Rekomendowane odpowiedzi

Jednymi z jaśniejszych będą GSO Nebula - mało popularne u nas. Miałem takiego i był OK (masz recenzję na AN). Pamiętaj, że filtry wkręcane na okulary mocno ograniczają komfort obserwacji lornetkowych i wymagają bardzo ciemnej miejscówki lub korzystania z osłon bo mocno reagują ze światłem zewnętrznym powodując odblaski.

Panasmaras miał jakiś czas mojego GSO i wkręcał go do BA8 - może oceni jego przydatność.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że filtry wkręcane na okulary mocno ograniczają komfort obserwacji lornetkowych i wymagają bardzo ciemnej miejscówki lub korzystania z osłon bo mocno reagują ze światłem zewnętrznym powodując odblaski.

No to troche lipa biorac pod uwage moje warunki obserwacyjne.  ::)

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednymi z jaśniejszych będą GSO Nebula - mało popularne u nas. Miałem takiego i był OK (masz recenzję na AN). Pamiętaj, że filtry wkręcane na okulary mocno ograniczają komfort obserwacji lornetkowych i wymagają bardzo ciemnej miejscówki lub korzystania z osłon bo mocno reagują ze światłem zewnętrznym powodując odblaski.

Panasmaras miał jakiś czas mojego GSO i wkręcał go do BA8 - może oceni jego przydatność.

Potwierdzam, że GSO Nebula ładnie kontrastował, i w mieście i poza nim. Niestety, miałem tylko jeden filtr na jedną sesję a w lornetach nie miałem gwintów, więc komfort był słaby. Ale to, co widziałem wystarczyło, żebym się zainteresował tematem poważniej.

Natomiast dwiema rzeczami specjalnie bym się nie przejmował:

1. też czytałem, że filtry najlepiej pracują na środku pola, ale to oznacza, że problem będzie tylko (aż?) z rozległymi obiektami. Cała masa mniejszych powinna zyskać. Rozległe obiekty zostaw sobie po prostu na Oberwerka 10x50.

2. tak jak Polaris pisze, odblaski można wyeliminować osłonami. W ostateczności można zarzucić sobie koc na łeb (byle nie na obiektywy :P). Przy okazji adaptacja wzroku zyska.

A po trzecie - tracisz ER, co w przypadku Polarisa zapewne oznacza skreślenie filtrów (chyba, że udałoby się dorwać lornetę o nieprzyzwoicie dużym ER).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam 2x UHC-E Astronomik. Moje uczucia są mieszane. Ogólnie, wyciągają lepiej mgławice planetarne i M42, czyli te z komponentą tlenową - zieloną. Hantle, Ślimak, Pierścień i M42 wyraźnie zyskują. Jednak słabsze mgławice nikną - ogólna strata światła przeważa nad hipotetycznym wzrostem kontrastu. Zawsze kończę na wyjęciu filtrów i cieszeniem się wygodą obserwacji bez nich  :D

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)