Skocz do zawartości

Z radiem na meteory


Gość MaciekM

Rekomendowane odpowiedzi

Sorry, że tak znowu post pod postem  :-[ ale zawsze sobie coś przypomnę gdy minie mi okres edycji.  :P

Poniżej, w załącznikach fotki mojego setupu meteor-scatterowego.

od góry:

  • Antena Yagi 3el (9dBi na 100MHz)
  • Tuner DIORA AS 952 + Wieża Hi-Fi PIONEER XR-P320 (jako wzmacniacz)
  • Laptop TOSHIBA PORTEGE P4010 z odpalonym MetAnalyzerem w trakcie pracy (słabo widać ;) )

Maciek - a nie lepiej na ścianie jak najwyżej, mocowaniem jak talerz satelitki, trwałe i mniej przeszkód naturalnych  ???

A chciałem Ci ze wzmacniaczem od kompletu przesłać - męczysz Pionierka  ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maćku, a oświeć troszkę niekumatego w temacie co jest w tym 0:07.282 sek. nagraniu odbiciem ??

Od początku do 0:01.907 jest szum następnie do 0:05.232 sek jest lekko ,,przyszumiony" głos spikera i od 0:05.233 do końca szum ??

,,Zgrałem" nagranie na dysk i poddałem normalizacji do 0 dB w takim profesjonalnym programie do obróbki dźwięku - bez odszumiania i limiterów.  ???

1- całość

2- zaznaczony głos

3- plik mp3

post-587-13769987597_thumb.jpg

post-587-137699875982_thumb.jpg

12191_.mp3

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naturalnie, że poważnie, bez jakiegokolwiek oczka :)

Na dowód zacytuję samego Maćka:

-Tutaj znajduje się filmik nakręcony telefonem (wiec bardzo marnej jakości), który pokazuje jak działa program MetAn (o ile ktoś się dopatrzy :P). Słychać na nim głos Rosyjskiej spikerki radiowej i melodie. Tak właśnie wygląda odbicie od meteoru. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie doczytałem - nie zrozumiałem  :( Czyli wychodzi mówiąc prostym językiem, że meteor jak gdyby wzmacnia falę radiową ??  Do tej pory interesowałem się nimi jako pięknym zjawiskiem wizualnym w szerokim znaczeniu  :) muszę troszkę poczytać  8)

Dziękuję.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi mówiąc prostym językiem, że meteor jak gdyby wzmacnia falę radiową ?? 

Raczej odbija...

Kiedy te warunki zostaną spełnione oznacza to, że nie możemy odbierać bezpośrednio sygnału od nadajnika ze względu na przeszkodę w postaci krzywizny Ziemi i przeszkód orograficznych. Jednak kiedy przelatuje meteor to jego zjonizowany ślad odbija fale radiowe, które potem mogą trafić do naszego odbiornika. Dobrze obrazuje to poniższa grafika.

fs.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - proste jak marynarski juzing w kieszeni  ;)  i odbicie trafia w naszą antenę i do odbiornika, rzeczywiście teraz to wydaje się proste i logiczne  8)

Jeszcze raz dziękuję za oświecenie  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Nie doczytałem - nie zrozumiałem  :( Czyli wychodzi mówiąc prostym językiem, że meteor jak gdyby wzmacnia falę radiową ??  Do tej pory interesowałem się nimi jako pięknym zjawiskiem wizualnym w szerokim znaczeniu  :) muszę troszkę poczytać  8)

Dziękuję.

Raczej odbija...

Tutaj macie obydwoje racje. :)

Bo wolne elektrony w zjonizowanym śladzie działają jak "przekaźniki" które oprócz odbicia wzmacniają sygnał. ;)

EDIT:

Uproszczona animacja jak wygląda takie odbicie. :)

echo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Nudząc się od niedzieli znalazłem ten temat, bo ubzdurałem sobie (jeszcze nic nie wiedząc o radiowym nasłuchu meteorów) coś takiego: wyjeżdżam sobie na obserwacje roju meteorów, rozkładam leżaczek, a obok stawiam jakieś cudeńko do odbioru radiowego i on-line jednocześnie obserwuję i nasłuchuję meteorów. To znaczy w tym samym czasie widzę przelot i słyszę, ale już z głośników świst od przelotu. Byłem podjarany takim obserwowaniem meteorów dopóki nie dotarłem do tego tematu.

 

Wygląda na to, że nie jest to ani takie proste, ani tak efektowne jak sobie wyobrażałem. Czyli miałem coś w rodzaju syndromu Hubble'a. Z tego co piszesz odbity od meteoru sygnał to nie żaden efektowny świst jak sobie wyobrażałem lecz zwykły fragment audycji RTV. Mało tego, myślałem, że ten sygnał trwa tyle co sam przelot meteoru, a z tego co zrozumiałem sygnał odbija się od samego śladu jonowego, a więc trwa nieco dłużej niż sam przelot - trochę by to nie współgrało z taką obserwacją wizualną. A już się napaliłem :D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj "słuchanie" meteorów jest.... łatwiejsze niż łatwe :)

Za kilka złotych można kupić radio SDR. Brzmi skomplikowanie, ale jest to coś w stylu pendrive USB.

Należy szukać "tuner DVBT" i/lub "RTL2832U" - np na alledrogo. Już od 30-40 zł coś się znajdzie.

Do tego program

- http://www.baudline.com/what_is_baudline.html

Nastawić 143.050 MHz i..... Czekać aź coś się złapie.

Ta częstotliwość to francuski radar Graves do pomiarów satelitarnych emitujący pionowo, więc ładnie się odbijający.

Przy okazji najbliższych rojów można by zrobić akcję nasłuchową-zliczeniową.

Ps.

Na to zjawisko najlepiej patrzeć jak na "teleskop w budowie": natura budowa nam teleskop, ale go nie skończyła - wypolerowała lustro, niestety nie napyliła powłoki odbijającej. Tą powłokę miejscowo i na chwilę napyla nam przelatujący meteor, zorza polarna, inne zjawiska jonizacyjne. Wtedy teleskop działa.

  • Like 6

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owiele dłużej, ale to i tak sekundy/dziesiątki sekund.

Przy dobrej jakości sprzęcie i oprogramowaniu możemy nawet zaobserwować moment wejścia w gęstsze warstwy atmosfery - "zaświecenie". Tak jak w każdym odbiciu - działa zjawisko Dopplera. Przy zwolnieniu w momencie wejścia do atmosfery następni lekkie dostrojenie odbieranej częstotliwości. Mając to na wykresie możemy określić moment wejścia, policzyć prędkość, a z "prędkości zmiany prędkości" już można pokusić się o oszacowanie wielkości, szans dotarcia do powierzchni ziemi, itp :)

  • Like 3

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta częstotliwość to francuski radar Graves do pomiarów satelitarnych emitujący pionowo, więc ładnie się odbijający.

Przy okazji najbliższych rojów można by zrobić akcję nasłuchową-zliczeniową.

Jeżeli dobrze Cię rozumiem to nasłuchując na tej częstotliwości możemy zarejestrować meteory nadlatujące tylko z określonego kierunku, głównie zachodniego?

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne ta metoda nie za bardzo jest skuteczna, bo np. przelatujący samolot chyba też odbije wiązkę sygnału radarowego i wtedy nie wiemy czy to meteor czy samolot. Raczej do tej metody podchodziłbym spokojniej  ;)

Odnośnie tych urządzeń DVB-T na allegro to chciałbym tylko wspomnieć że one zostały zaprojektowane do odbioru DVB-T, a któryś sprytnych kolesi dołączył oprogramowanie z odbiornika telekomunikacyjnego żeby sprzedać te nazwijmy byle co bo tu nie wolno się wyrażać :D. W obecnej dobie wysokiego zanieczyszczenia nieba nie ma sposobu na namierzanie swobodnego meteorów ( poza wizualnym sposobem) o którym doskonale wiemy.  

Celestron C8-NGT 200/1000, Sky-Watcher Pro-series MAK 150/1800, Uniwersał 90/900,
lornetka TPL 20x80 GIANT,  30x60,   canon EOS 60D, ALccd 5,  Baader UHC-S; Baader O III
PTMA Katowice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie byłbym takim pesymistom. 

Odbicie z samolotu - jest możliwe, ale zasięg odbioru takiego odbicia będzie znacznie mniejszy. 

Jest o tym, trochę publickacji:

http://www.sbrac.org/files/meteor_forward_scatter.pdf

http://www.britastro.org/radio/projects/MeteorRadarSDRReceiver.pdf

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja o tym tylko wspomniałem z własnego doświadczenia, a nie opierałem się na publikacjach. Pamiętaj, że co doświadczysz to twoje i później nie raz się zaśmiejesz z tych publikacji bo były podawane t.zw. na wyrost. 

Celestron C8-NGT 200/1000, Sky-Watcher Pro-series MAK 150/1800, Uniwersał 90/900,
lornetka TPL 20x80 GIANT,  30x60,   canon EOS 60D, ALccd 5,  Baader UHC-S; Baader O III
PTMA Katowice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)