Skocz do zawartości

Programowanie silnika napędu EQ5- platforma EQ


tranox

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Zabieram się powoli do budowy rolkowej platformy paralaktycznej. Mam już generalnie zaplanowane co i jak, a jako napęd zamierzam użyć silniczek do napędu jednej osi w montażach EQ5 ( http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/naped-w-jednej-osi-sky-watcher-eq5-cg5,d585.html ). Wstrzymuję się jednak przed rozpoczęciem prac, ponieważ nie mam zielonego pojęcia jak przeprogramować sterownik zamontowany w tym zestawie? A będzie to trzeba zrobić i na nowo zaprogramować prędkość gwiazdową, planetarną, Księżycową itp. I tu się pojawiają moje prośby do userów:

1. Jaki jest tam sterownik? Jeśli nie znajdę na FA osoby potrafiącej mi pomóc, będę szukał na innych nie-astronomicznych forach, a to będzie sprawa kluczowa (chyba  ::) )

2. Czy jest tu ktoś kto ma chodź zielone pojęcie o programowaniu takiego sterownika?

Dodam że mam jakieś tam pojęcie o programowaniu w Logo Komeniuszu, ale chyba nie na wiele się to sprawdzi...

Pozdrawiam!!

EDIT:

Dodam że rozmawiałem sporo z p. Leszkiem Jędrzejewskim w sprawie budowie ww. platformy i mój projekt oprę na jego projektach zamieszczonych publicznie na jego stronie :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Zabieram się powoli do budowy rolkowej platformy paralaktycznej. Mam już generalnie zaplanowane co i jak, a jako napęd zamierzam użyć silniczek do napędu jednej osi w montażach EQ5 ( http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/naped-w-jednej-osi-sky-watcher-eq5-cg5,d585.html ). Wstrzymuję się jednak przed rozpoczęciem prac, ponieważ nie mam zielonego pojęcia jak przeprogramować sterownik zamontowany w tym zestawie? A będzie to trzeba zrobić i na nowo zaprogramować prędkość gwiazdową, planetarną, Księżycową itp. I tu się pojawiają moje prośby do userów:

1. Jaki jest tam sterownik? Jeśli nie znajdę na FA osoby potrafiącej mi pomóc, będę szukał na innych nie-astronomicznych forach, a to będzie sprawa kluczowa (chyba  ::) )

2. Czy jest tu ktoś kto ma chodź zielone pojęcie o programowaniu takiego sterownika?

Dodam że mam jakieś tam pojęcie o programowaniu w Logo Komeniuszu, ale chyba nie na wiele się to sprawdzi...

Pozdrawiam!!

EDIT:

Dodam że rozmawiałem sporo z p. Leszkiem Jędrzejewskim w sprawie budowie ww. platformy i mój projekt oprę na jego projektach zamieszczonych publicznie na jego stronie :)

Pogadaj z Pablito!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem, co z tego wyjdzie. Bo jeśli wyjdzie całkiem sensownie (najlepiej też z guidingiem) to też bym się chętnie skusił na astrofoto :D

1. Sterownik być musi. Trochę w elektronice siedzę i chyba najsensowniej byłoby to zrobić na mikrokontrolerze. Troszkę musiałbyś się poduczyć C albo C++ i zaprogramować to cudo. Oto linki: http://wortal.majsterkowicza.pl/2011/08/tani-start-avr/ http://wortal.majsterkowicza.pl/2011/10/kurs-avr-czesc-1/ http://wortal.majsterkowicza.pl/2012/06/arduino-mala-plytka-z-duzymi-mozliwosciami/

2. Sam w temacie mikrokontrolerów nie siedzę, ale podejrzewam, że to byłoby bardzo proste. Coś na poziomie programu do migania diodą. Rzeczywiście gorzej będzie jak chcesz dodać guiding czy też śledzenie obiektu na ślepo. Wtedy bardziej samego C++ się trzeba nauczyć.

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku: linki te znam, ale ściągnąłem ten plik z pierwszego bodajże linku, zaraz zobaczę co tam siedzi :)

Vinquer, na guiding nie będę się zasadzał. Do astrofoto DSO muszę się jeszcze wiele nauczyć i pewnie kupie za parę lat jak będę miał jakieś dochody EQ6  8)  :P Ale dzięki za linki, czeka mnie dużo lektury. Dzięki :)  Ale tak jak wcześniej, jeśli jeszcze ktoś coś ma, to poproszę :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He, swoją platformę robiłem 5 lat temu ale widzę, że odbiło to piętno na niejednej osobowości ;) W kwestii elektroniki w pełni zdałem się na radach Leszka. Moja platforma oparta była o prosty sterownik silnika krokowego ale wspomagany Astropilotem (zegar). Astropilot reguluje prędkości. Bez Leszka ani rusz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)