Skocz do zawartości

Spotkanie Astronomiczne w szkole im Marii Konopnickiej w Przysietnicy.


Paweł Baran

Rekomendowane odpowiedzi

2010-05-28 Poszedłem do szkoły im Marii Konopnickiej w Przysietnicy, zostałem przyjęty, z życzliwością przy herbatce oraz ciasteczkach. Pani nauczycielka powiedziała na sam początek takie o to słowa. Dziś mamy wyjątkowy dzień, ponieważ do nas przyszedł gość, który zajmuje się Astronomią, który ma swoje osiągnięcia w Astronomii w Polsce i nie tylko. Przedstawiłem się i zacząłem omawiać, co to są planety, jakie mamy planety, kto widział Księżyc, ile Ziemia ma Księżyców itd. O dziwo pierwszoklasiści potrafili wymienić wszystkie planety, z Księżycem był już problem, bo tylko jedna osoba powiedziała, że Ziemia ma jeden Księżyc z dzieci, pokazałem dzieciom na starych plakatach swoich jak wygląda Układ Słoneczny jak wielkie jest nasze Słońce, jaką ma siłę, co czeka w przyszłości naszą dzienną gwiazdę, potem pokazywałem Marsa, komety, gwiazdozbiory, mgławice, galaktyki oraz meteoryty, początku było wielkie zdziwienie, bo dzieci myślały, że zobaczą meteoryty na plakatach, zaś ja pokazałem swoją małą kolekcję, którą mam, nie mogli się nadziwić, najpierw podałem meteoryt dla pani nauczycielki potem z ławki do ławki wędrowały kolejne moje okazy, aż do powrotu do mnie, następna sprawa odbył się pokaz moich zdjęć astronomicznych za pomocą odtwarzacza dvd, okazałem gwiazdozbiory takie jak Orion, Syriusz, Lew, Wielka Niedźwiedzica, oraz kilka zdjęć z NASA, kiedy pokazałem start promu w klasie zrobiło się głośno, wspominałem też o forach astronomicznych, oraz o Mikołaju Koperniku, Janie Heweliuszu, a nawet o odkrywcach komet naszych jak i o Michale Kusiak i nie tylko, nie zapomniałem też o przyjedzie Janusza Wilanda do mnie, po zakończeniu pokazów dzieci na stojąco oklaskami podziękowali mi za przybycie, oraz wręczyli mi mały upominek. Pokaz był udany spodobał się nauczycielce oraz dzieciom, byli zadowoleni, czas biegł szybko, czas było iść do swojego domu, na tym nie koniec umówiła się Pani nauczycielka, że mną, aby dzieciom pokazać teleskop astronomiczny, ale to już u mnie w moim domu, jak będę miał swoje zdjęcia z tego spotkania umieszczę je tu taj, na koniec chcę napisać. Nasza Astronomia i my, którzy się nią zajmujemy zrobiła wrażenie na dzieciach i na nauczycielce, liczę, że to nie koniec spotkań z dziećmi, że to dopiero początek. Tak jak mogłem tak opisałem dla nas wszystkich, niech ten opis będzie takim pamiętnikiem dla mnie i każdego, kto będzie czytał. Pozdrawiam. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super Paweł! Widzę, że astronomia amatorska stała się  naprawdę częścią Ciebie. Rzadko kiedy spotyka się takich pasjonatów - którzy do tego potrafią się jeszcze swoją  pasją dzielić z innymi.. Zamieszczaj więcej takich relacji na forum. Miło się je czyta! 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za miłe słowa. W poniedziałek udam się do szkoły poproszę Panią nauczycielkę o zdjęcia, co robiła, że spotkania, z miłą chęcią Wam pokażę. Ja lubię się dzielić, bo Astronomia to piękne hobby, powinna być dla każdego, kto ją pokocha i chce się dowiedzieć czegoś o niej, a co potem zrobią dzieci to już ich sprawa ważne by się nie poddawać, walczyć, być, trwać przy niej jak najdłużej. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Obiecywane zdjęcia, że spotkania, co byłem nie ma ich za, wiele, ale zawsze to jakaś pamiątka i pokazanie Wam.Chciałem podziękować za spotkanie oraz za te zdjęcia wiem, że ci, co odwiedzają lub szukają wiadomości za pomocą internetu znajdą. Dziękuję Pani Uli za spotkanie, oraz dzieciom z pierwszej klasy za zaproszenie i mile spędzony czas z Wami, byliście wspaniali i mam taką nadzieję, że to spotkanie zostało niezapomniane, z czego jestem bardzo dumny. Jeszcze będą spotkania po wakacjach, więc mam nadzieję, że zobaczymy się jeszcze pozdrawiam wszystkich. Zdjęcia pani nie ma ale będzie po kolejnym spotkaniu. ;D ;)

 

 

Edit: Załącznik usunięty na prośbę autora

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś tak chciał zorganizować jakieś wakacyjne spotkania obserwacyjne dla dzieci w pierwszej połowie sierpnia mogę Ci pomóc!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy da radę, ponieważ rozbudowują szkołę u mnie, więc trudno mi teraz coś powiedzieć na czas dzisiejszy. No chyba, że jakieś spotkanie astronomiczne dla każdego chętnego, jak coś to dam znać i robimy razem albo mi doradzisz, co i jak wtedy. Teraz, co byłem to stałem na schodach koło szkoły, ponieważ chodzą tam i powrotem nikt nie ma czasu, nawet zamienić parę słów, jedynie, co to panią złapałem przed szkołą i sama dała podała mi płytę CD, że zdjęciami, co widać na forum. Dzięki Ignis że chcesz mi pomóc. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie będę zakładał nowego tematu, więc zacznę od tego, co jest.

2010-07-09 Byłem na poszukiwaniu skarbów z kosmosu, i coś tam znalazłem, co dokładnie napiszę jak przyjrzę się konkretnie

Czarny kamień świeży niepobrudzony ziemią, ale bardzo kruchy, ale nie o nim będę pisał. Spotkały mnie dzieci sąsiadów i z smutnymi minami twarzyczek spytały się mnie czy będę miał czas dla nich, owszem mam czas dla każdego, dlatego że organizuję Wakacje z Meteorytem przyszły do mnie, do domu, pokazałem im swoją kolekcję meteorytów, a potem jak tylko się ściemniło pokazałem im planetę Wenus oraz gwiazdę Wega w Lutni z M57, no nie zapomniałem też o tzw. Trójkącie Letnim, jaka była radocha, strasznie spodobała im się gwiazda Wega po kilka razy prosiły mnie bym im jeszcze naprowadził teleskop na wspomnianą gwiazdę, M57 była bajkowa, zrobiła wrażenie na nich, no nie długo siedziały, że mną do godziny 22:30, jak to dzieci, ale sam fakt, że chciały i przyszły na obserwacje same ucieszyło mnie najbardziej. Cieszę się bardzo, że takie dzieci chcą widzieć poznawać nasz Wszechświat, cieszę się też, że mam pogodne nocne. Więc co więcej mi trzeba. Oby jak najdłużej trwały takie spotkania, bo kto wie może z tego małego zakątka gdzie mieszkam wyrośnie ktoś wielki na cały świat, gdzie będzie odkrywał Wszechświat i wysławiał naszą Ojczyznę.

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy później...

No ktoś pomyśli pewnie temat umarł, nie to nie prawda, kilka razy gościłem u siebie szczególnie dzieci od sąsiadów, pomagałem im zrozumieć i zachęcać do Astronomii, szczególnie wielkie zainteresowanie budziły moja kolekcja meteorytów, oraz zdjęcia meteorytów 3 D z Książki Meteoryty, o to dwie fotki, które umieszczam. W tym zielonym sweterku to moja bratanica Wiktoria bardzo miła i fajna, czasem jak nie ma mamusi, to ukradkiem przychodzi latem na obserwacje nieba, mama jej nie pozwala, ponieważ nie akceptuje tego, co ja robię i nie chce by jej córka zajmowała się Astronomią, chociaż znając Wiki to jest inna i inaczej patrzy na to, co ja robię cieszy się że ma takiego wujka.  ;)

post-36-137699801207_thumb.jpg

post-36-137699801212_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)