Skocz do zawartości

Dziwny świecący obiekt - proszę o pomoc


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Wczoraj (29.12) byłem na Babiej Górze. Poza wspaniałymi widokami dostrzegłem na niebie dziwny święcący obiekt. Zauważyłem go na południowym niebie na tle Tatr (azymut ok. 250 st.) ok. godz. 6:00. Myślałem, że to światła jakiejś wieży. Ale światło przemieszczało się coraz wyżej i w stronę zachodnią. Jednak ruch ten był bardzo powolny. W ciągu kilkudziesięciu minut światło przebyło stosunkowo niewielki skrawek nieba. Pomyślałem, że mogła to być Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, ale sprawdziłem jej przeloty - Stacja jest widoczna na niebie zaledwie parę minut i w innej części nieba.

Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu świecącego obiektu. Dodam, że po wschodzie słońca światło obiektu było coraz mniej widoczne aż do całkowitego zniknięcia. Załączam zdjęcia z opisem.

1dsc0585.jpg

2dsc0587.jpg

3dsc0590.jpg

4dsc0602.jpg

5dsc0602.jpg

Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba pierwszy raz mamy ładnie udokumentowaną obserwację z zapytaniem. Moim zdaniem nieco pomyliłeś azymut bo 250 to juz bardziej zachód niz południe ale spoko. Skoro zdjęcia zrobiłeś z Babiej góry w kierunku Hrywania to wydaje mi sie ze widok mamy na południe a nawet lekko na wschód, zreszta po lewej stronie zdjecia widac wyraźnie łunę wschodzacego Słońca . Skoro tak to na zdjeciu mamy wschodzacą Wenus  a nieco powyżej gwiazde Sabik. Widoczną na pierwszym drugim i trzecim zdjeciu.

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i znów nie UFO  >:(

Ale na poważnie, tak jak Mariusz zauważył - super udokumentowana obserwacja i prawie profesjonalne określenie współrzędnych.

Gdyby tak wszyscy zadający podobne pytania podchodzili do sprawy  8)

A nowy kolega poznał dziewczynę - jedyną wśród planet naszego układu  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeca - on chciał poznać co świeci na niebie  ???

I nauczył się nieba - wie już gdzie jest Wenuska  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz głupio się przyznać ale On ma rację  :-[ - wątek był źle założony (astrofotografia) w międzyczasie Admin chyba przeniósł  :P

Zdzichu zwracam honor - czujna bestia  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz głupio się przyznać ale On ma rację  :-[ - wątek był źle założony (astrofotografia) w międzyczasie Admin chyba przeniósł  :P

Zdzichu zwracam honor - czujna bestia  8)

Było zdjęcie wenus więc jest astrofotografia.  ;D

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh... Gdyby wszyscy "nowi" tak dokumentowali swoje obserwacje to by było pięknie.

OT: Przy okazji udokumentowane na trzech ostatnich zdjęciach powstające i niknące fale K-H.

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024