Skocz do zawartości

Koń, Płomień, Hełm i kulka - czyli obserwacyjne "exclusivy"


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Dwa ostatnie dni obfitowały w dobrą pogodę więc wykorzystałem je maksymalnie.

Oprócz testów Astrotraca walczyłem dosyć mocno z wizualem. Jednym z celów była Mgławica Koński Łeb w ramach testów nowego filterka H-Beta.

I rzeczywiście - ten filtr pozwala dostrzec ten obiekt. Co prawda potrzebna jest dość długa adaptacja wzroku ale ewidentnie widać cień mgławicy B33.

Dodatkowo wrzuciłem "na warsztat" ciekawą mgławicę wokół gwiazdy Wolfa-Rayeta HD 56925 w Wielkim Psie. Mowa o mgławicy NGC 2359 popularnie zwanej Hełmem Thora ze względu na jej charakterystyczny kształt. Naprawdę ciekawy i niedoceniany obiekt wybierany przeważnie przez astrofotografów a nie wizualowców. A niesłusznie bo wizualnie jest dosyć prosty i jednocześnie całkiem spektakularny.

Zatrzymałem też teleskop na, w moim odczuciu, niedocenianej kulce jaką jest M3. Wszyscy zwykle zachwycają się M13 a tymczasem M3 w Psach Gończych niewiele jej ustępuje. Wspaniała przestrzenna kulka.

Oprócz tego oczywiście przerobiłem podczas tych dwóch nocy wiele innych obiektów ale naszkicowałem tylko te trzy.

Poniżej wspomniane, premierowe szkice wraz z detalami obserwacyjnymi oraz opisami :)

post-389-137699882927_thumb.jpg

post-389-137699882947_thumb.jpg

post-389-137699882971_thumb.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No troszkę masz gwiazdki pojechane - coś guide Ci szwankowało i ostrzyłeś chyba bez maski B.  ;)

Dość głupawych żartów - Bardzo ciekawy opis i super szkice - Gratuluję  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :)

Wiesz, mam w zwyczaju, że szkicując staram się odwzorować wiernie to co widać w okularze. Np.: w przypadku szkicu z B33 korzystałem ze średniego jakościowo okularu Orion Q70 26mm stąd wady na brzegach które są widoczne na szkicu w postaci przecinków :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuń widoczny przez 13" + H-Beta przy 5,5mag...motywujące  :D

Szczerze... Przy użyciu H-Beta nie jest to jakiś bardzo wymagający obiekt. Wystarczy polar na głowie i jakieś 5 minut adaptacji.

H-Beta jest ekstremalnie wąskopasmowym filtrem i śmiem zaryzykować stwierdzenie, że nawet przy słabszym zasięgu rzędu 5mag jest do wyłuskania w teleskopach większych niż 12'' ze względu na to, że bardzo wycina tło i calutkie LP. Ale to trzeba by to było sprawdzić "organoleptycznie".

W 14'' z H-Beta pod niebem 6-6,5mag Koń jest widoczny "z marszu". Bez żadnej adaptacji wzroku. Podchodzisz i widzisz :) - sprawdzone na zlocie w Jodłowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)