Skocz do zawartości

Twoj ulubiony okular.


Marvaz

Rekomendowane odpowiedzi

Skoro poruszamy watki na tym forum ktore nic nie wnosza,nikomu nie sa potrzebne itp. to moze dla odmiany cos na luzie ,ale pozostajace w zgodzie z naszym hobby.  ;)

Twoj ulubiony okular.

Kazdy z nas cos tam ma w walizce i jest mniej lub bardziej zadowolony. Ktory z posiadanych przez was oklularow jest waszym ulubionym?

UWAGA - wymagane krotkie uzasadnienie.

Milej zabawy.  :D 8)

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję założyć jeszcze wątki: "Twój ulubiony teleskop", "Twoja ulubiona lornetka", "Twój ulubiony filtr" itp itd.

Lepsze to niz niz watki ''osobiste''

Poza tym nie musisz brac w nich udzialu kolego  ;)

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój ulubiony okular to Panoptic 24mm. Dlaczego? Bo to taki 'mały-śmiały' :) W małej, lekkiej obudowie, oferuje przyzwoitą korekcję i szerokie pole. Wygodny ER zachęca do długiego wpatrywania się w obrazy nieba, a umiarkowana ogniskowa jest bardzo uniwersalna. Okular winietuje z barlowem 1.25" (TV w moim przypadku) ale już z Powermatem 2.5x tworzy świetny tandem! (24&9.6mm) Polecam!

C8 EdgeHD & FC100DZ & APM 70-90* SA & FRA400+ASI2600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mąci- ale już moja ulubiona kometa to by było OK? Trochę luzu- nie jesteśmy na jakimś sympozjum spraw arcypoważnych.

Mój ulubiony okular to Baader Asferyk 31mm. Lekki, wygodny, ze świetną transmisją i przyzwoitą korekcją oraz z super płaskim polem.

Niestety sprzedałem  :-X

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepsze to niz niz watki ''osobiste''

Poza tym nie musisz brac w nich udzialu kolego  ;)

No, widzisz, a w wątku "osobistym" nikt nie chce pisać, a wszyscy chcą brać udział. To dopiero ciekawostka.

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja Was chyba troszkę zaskoczę.

Moim a właściwie moimi ulubionymi okularkami są dwa orciaczki 9 i 7 mm.

Wszelkie ich opisy w sklepach czy na forach brzmią mniej więcej tak ,, Najlepsze okulary do wizualnych obserwacji planet we wszystkich teleskopach? i całe inne bla bla bla, o kontraście wydobywaniu szczegółów itp.  ;)

Tak wszystko się zgadza ? i w refraktorach i w SCT (w Newtonach doświadczenia nie posiadam ? tyle co na zlotach i grupowych obserwach) niewątpliwie się sprawdzają.

Ja jednak lubię eksperymentować i od dawna stosuję je w obserwacji DSO ? pięknie rozbijają i wydobywają szczegóły z wszelkich kulek i nie tylko.

Dokładnie dobrze czytacie, wielokrotnie spotkałem się przy opowiadaniu o tym z pukaniem się w czoło ale tylko do organoleptycznego sprawdzenia przy najbliższej okazji przez danego adwersarza.

Bardzo pomocnym był w forowaniu mojej koncepcji ostatni zlot gdzie poprzez umawianie się w wątku ? testy sprzętu ? braliśmy na zlot to co ktoś potrzebował ? no i Jacek2 poprosił abym wziął orciaki i ? protestowaliśmy je solidnie w Newtonie 12?. Niedowiarkowie przekonali się na własne oko co potrafi taki orciaczek  :)

Dlatego są moimi ulubionymi i najczęściej ich używam  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja Was chyba troszkę zaskoczę.

Moim a właściwie moimi ulubionymi okularkami są dwa orciaczki 9 i 7 mm.

Wszelkie ich opisy w sklepach czy na forach brzmią mniej więcej tak ,, Najlepsze okulary do wizualnych obserwacji planet we wszystkich teleskopach? i całe inne bla bla bla, o kontraście wydobywaniu szczegółów itp.  ;)

Tak wszystko się zgadza ? i w refraktorach i w SCT (w Newtonach doświadczenia nie posiadam ? tyle co na zlotach i grupowych obserwach) niewątpliwie się sprawdzają.

Ja jednak lubię eksperymentować i od dawna stosuję je w obserwacji DSO ? pięknie rozbijają i wydobywają szczegóły z wszelkich kulek i nie tylko.

Dokładnie dobrze czytacie, wielokrotnie spotkałem się przy opowiadaniu o tym z pukaniem się w czoło ale tylko do organoleptycznego sprawdzenia przy najbliższej okazji przez danego adwersarza.

Bardzo pomocnym był w forowaniu mojej koncepcji ostatni zlot gdzie poprzez umawianie się w wątku ? testy sprzętu ? braliśmy na zlot to co ktoś potrzebował ? no i Jacek2 poprosił abym wziął orciaki i ? protestowaliśmy je solidnie w Newtonie 12?. Niedowiarkowie przekonali się na własne oko co potrafi taki orciaczek  :)

Dlatego są moimi ulubionymi i najczęściej ich używam  8)

Szkoda, że mają małe ER gdyby nie to ... Może NLV  ::)

Ja nie ma doświadczenia ale kupiłem SWA 17 mm 2" i powiem że komfort obserwacji 2" jest o niebo lepszy od 1,25"  i czekam na pogodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Mąci- ale już moja ulubiona kometa to by było OK? Trochę luzu- nie jesteśmy na jakimś sympozjum spraw arcypoważnych.

Mój ulubiony okular to Baader Asferyk 31mm. Lekki, wygodny, ze świetną transmisją i przyzwoitą korekcją oraz z super płaskim polem.

Niestety sprzedałem  :-X

Na pewno bym nie pozwolił na taki wątek w dziale który moderuje. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Genuine Ortho - 7mm i UNIVERSITY HD Ortho - 9mm - Z muszlami ocznymi  :)

Co do stwierdzenia Kolegi Karl ,,Szkoda, że mają małe ER" - tak źle nie jest, założenie muszli ocznej powoduje odsuniecie rzęs od soczewki i naprawdę to kwestia przyzwyczajenia - wcale to nie jest uciążliwe w moim przepadku  ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Genuine Ortho - 7mm i UNIVERSITY HD Ortho - 9mm - Z muszlami ocznymi  :)

Co do stwierdzenia Kolegi Karl ,,Szkoda, że mają małe ER" - tak źle nie jest, założenie muszli ocznej powoduje odsuniecie żęs od soczewki i naprawdę to kwestia przyzwyczajenia - wcale to nie jest uciążliwe w moim przepadku  ;)

Może i bym się przekonał do nich ale ja musze mieć duże ER bo obserwuje w okularach  :-[

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze - to troszkę dziwne - ja przeca nad samą wodą z mojego balkonu mogę rybki łowić w Słupi - 200 m do ujścia do morza - nie zauważyłem tego zjawiska - obiektywy tak i teleskop cały mokry ale z okularkami raczej nie- może dlatego, że przy żonglowaniu z ogniskową wędrują do skrzynki zamykanej a odchodząc na chwile zakrywam dekielkiem a na odrośnik ,,czapkę" - mutanty mewy nawet w nocy latają - a ich odchody zeżrą nawet  lakier metalik  ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

witam ;

a ja właśnie chciałbym wybrać mój okular "miesiąca" - tak to określę,

w czerwcu jakoś kasa się rozeszła ale w lipcu nie odpuszczę! (psssssssss. mam za dużo jeden samochód - sprzedam)

czytam i czytam boję się wydać kasę i nie trafić do synty , wiecie f/4.92 i wszystkie inne jego niuanse

raczej na pewno będę najprędzej "lubił"

Okular Baader Scopos 30 mm 2 cale

i Okular Baader Hyperion 5 mm lub 8mm

mi zależy na er -teleskop to spółka i do syna przychodzą rówieśnicy popetrzeć (w porzekiedy nie jest jeszcze zupełnie ciemno-ale mniejsza..) 25 i dziesięć mm z zestawu mam (10 zdrowo drażni), więc kolejnym będzie coś około 13-15mm

- potwierdźcie mi, poradźcie czy myślę w dobrym kierunku

synta dwunastka, ES 4,7 i badziewiaczki 10 i 25 z zestwu - początki nie są lekkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się zbytnio na doborze okularków do Newtonów ale dość często jako okularki polecane, za w miarę przystępną kasę są okularki ES - na te właściciele dużych rurek polują i raczej zgodnie chwalą w recenzjach - tu jeszcze poczytaj  :)  http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?board=13.0

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam i czytam - nie zaszkodzi

ja woję się nastawić na okular bliżej docelowego niż dwa razy wydawać kasę

No to takimi właśnie jawią się ES - ski 82 czy 100 stopniowe  ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka spostrzeżeń z perspektywy doświadczenia nie koniecznie 30L bagażu..ale ;)

1) Okulary z średniej póki o dobrej transmisji i kontraście oraz względnie  dobrej korekcji zazwyczaj są akceptowalne do jasnych sprzętów jak ich drogie odpowiedniki

2) Okulary te postrzegane są podobnie jak  te dobrze skorygowane z górnej  póki !

Używam f/4.4 a mimo to poniższe typy sobie dobrze radzą!

Moje typy których się nie powstydzę to

8 elementowe:

- UWA SW 22mm w nowej oprawie i 13-17  w starej oprawie

(świetna transmisja, znośny kontrast, korekcja 70%

Wada : słabe warstwy anty-odblaskowe

-Swany 33-40mm z akcentem na 40mm

(rewelacyjna transmisja, znośny  kontrast, słaba korekcja 50%

-Hyperion asferyk 31mm

(przeciętna  transmisja, dobry kontrast, korekcja 70%

- TV Panoptic 35mm

Dobra  transmisja, przeciętny kontrast, korekcja 80% astygmatyzmu-jednak odczuwalna  dystorsja beczkowata

- 80 stopniowe Explore Scientific 14mm

Dobra  transmisja, dobry kontrast, korekcja 85%

- Orto UO HD 5-7mm

Dobra  transmisja, dobry kontrast, korekcja 80%, malutkie pole?

BST ED 8mm

Średnia transmisja, dobry kontrast, korekcja 65%

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam, że z wątku "to co mam i lubię" zrobiłem temat "doradztwo"

ale dziękuję za naprowadzenie:

http://midimariusz.blox.pl/2012/05/Krotkie-porownanie-okularow-Explore-Scientific-4.html

to dobra alternatywa tylko trzeba chyba z zaoceanu

synta dwunastka, ES 4,7 i badziewiaczki 10 i 25 z zestwu - początki nie są lekkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....to dobra alternatywa tylko trzeba chyba z zaoceanu

Nie koniecznie wystarczy giełdy śledzić - proszę nasz Kolega Pablito się pozbywa  ;) http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=3379.0

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i stało się zamówienie poszło:

zaczynam kompletować od ES 4,7 ( pewnie popatrzycie krytyczne na nowicjusza ) - warunki i jasne noce

ale myślę, że to początek kompletu następny będzie chiba:

Baader Scopos 30 mm 2 cale a potem pewnie zastąpię 10 z zestawu pewnie ESem 8,8 albo 11

- zajmie to pewnie czasu do wigilii ale:        show must go on -

pozdrawiam

synta dwunastka, ES 4,7 i badziewiaczki 10 i 25 z zestwu - początki nie są lekkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się mogę wtrącić to czemu nie ,,pójdziesz" w ES-y skoro od niego zaczynasz. Niech sobie powoli rosną do tych 30 mm zyskujesz przy tym parafokalność, a to ważne w obserwacjach  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Niestety seria ES 82* nie jest parafokalna i wymaga korekty.

Ja mam pytanko do kolegów którzy posiadają ES-y, niestety egzemplarz który zakupiliśmy do Sowy zaparował od środka... 

To jest wersja z argonem ES 82* 15mm (a przynajmniej być powinna), ktoś się już spotkał się z tym problemem?, doszło do tego przy temperaturze -3 st. C   (temperatura skraplania Argonu -185 st. C) 


Sowa 24" F/4.33, Paracorr VIP 2010, Nagler 20mm, ES14mm

www.astro-foto.pl/index.php/obserwacje-wizualne/sowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)